Ukraina w pierwszej 20. największych eksporterów materiału szkółkarskiego

Sadowniczy materiał szkółkarski
fot. W.Górka
W ostatnich latach Ukraina rozwinęła produkcję owoców z drzew, jagód i orzechów. Podobny pozytywny trend notuje się w produkcji szkółkarskiej. Jednocześnie ukraińscy producenci rozwijają eksport tych materiałów wyjściowych. Weszła do grupy dwudziestu największych producentów materiału szkółkarskiego w świecie.

Wartość eksportu ukraińskiego materiału szkółkarskiego w 2018 r. osiągnęła 0,92 mln dolarów, dwukrotnie więcej niż w 2017 r.

W ciągu zaledwie dwóch miesięcy 2019 r. eksport osiągnął 0,7 mln dolarów, a Ukraina stała się jednym z 20 głównych krajów eksportujących materiał szkółkarski. Przewiduje się, że w tym roku eksport osiągnie 2 mln dolarów. Głównymi krajami importującymi ukraińskie drzewka są Gruzja i Kazachstan.

Także w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku wartość importu materiału rozmnożeniowego roślin sadowniczych na Ukrainie wzrosła 5-krotnie osiągając 360 tys. dolarów. W roku 2018 r. zaimportowano go za 9,3 mln dolarów. Główni dostawcy to Włochy, Polska, USA, Serbia, Niemcy i Mołdawia.

W światowym rankingu importerów sadzonek z 2018 r. Ukraina zajmuje 23. miejsce, a liderami w rankingu są Maroko, Meksyk i Rosja, a następnie Francja, Niemcy, Peru, Holandia, Hiszpania, Włochy i Portugalia. Z krajów postsowieckich Uzbekistan wydał najwięcej na importowany materiał sadzeniowy – około 17 milionów dolarów w 2018 r., Zajmując 14 miejsce w światowym rankingu.

Piotr Grel
za: fruit-inform.com

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWiosenna ocena stanu upraw ogrodniczych
Następny artykułW rocznicę odejścia Profesora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.