Wiązowiec zachodni

Wiązowiec zachodni (Celtis occidentalis L.) nie jest u nas drzewem często uprawianym, dlatego pozostaje mało znany. Widujemy go czasami w starych parkach, ogrodach botanicznych i arboretach. W rodzimych szkółkach jest rozmnażany sporadycznie, więc trudno go nabyć. Zasługuje na zdecydowanie większą uwagę ze względu na duże walory ozdobne. Gatunek ten jest wytrzymały na suszę i tolerancyjny wobec gleby oraz odporny na naczyniową chorobę wiązów (zwaną holenderską). W naszym kraju dotychczas nie zauważono jego szkodników.

Trochę botaniki
Wiązowiec należy do rodziny wiązowatych (Ulmaceae). W obrębie rodzaju znane jest około 60–80 gatunków występujących w strefach tropikalnej i umiarkowanej. W tropikach dominują gatunki zawsze zielone. Ich kwiaty są drobne i niepozorne, z pojedynczym okwiatem – kielichem o wolnych działkach, poligamiczno-jednopienne, na jednym okazie mogą być męskie, żeńskie i obupłciowe, ukazują się równocześnie z rozwojem liści w maju, pojedynczo w kątach liści młodych przyrostów

Pod naszą szerokością geograficzną na uwagę zasługuje tylko wiązowiec zachodni, wystarczająco odporny na mróz. W krajach o łagodniejszym klimacie może być uprawiany m.in. wiązowiec południowy (C. australis L.). Kora pnia tego gatunku przypomina bukową, jest gładka, szara lub z odcieniem brązowawym, zwykle z poziomymi, płytkimi rysami. Podawany był z arboretów w Kórniku i Rogowie oraz z ogrodów botanicznych w Łodzi i Warszawie (Nowak red. 1999). W Index plantarum polskich kolekcji dendrologicznych (Nowak red. 1999) wymienione jest jeszcze 17 gatunków wiązowców. Nie wiadomo jednak, czy wszystkie są prawidłowo oznaczone.

Opis gatunku
W ojczyźnie wiązowiec zachodni tworzy drzewa przeciętnie o wysokości 9–18 m i obwodzie pnia do 188 cm. Szerokość korony może dochodzić nawet do 30 m. Na bardzo korzystnych stanowiskach osiąga maksymalną wysokość do 40 m przy obwodzie pnia 380 cm. Drzewa dorastające do wysokości 29 m przy obwodzie pnia dochodzącym do 380 cm spotykane są w zachodniej części areału naturalnego występowania. Mniejsze maksymalne wymiary podaje Michael A. Dirr (1998). Według tego autora międzystanowy rekordzista ma wysokość 26 m i taką samą szerokość korony, rośnie w miejscowości Mason City w stanie Illinois. Inne drzewo w Lafayette County w stanie Missouri osiągnęło wysokość 26,5 m i szerokość korony 26 m.

Korona w młodości jest szerokopiramidalna, później rozwija szeroki wierzchołek ze wzniesionymi konarami i zwieszającymi się cienkimi gałęziami (fot. 1). Kora na pniu jest szara, z korkowatymi wyrostkami, brodawkami lub listewkami (fot. 2), a stara – łuskowata i odstająca. Pędy są cienkie, zygzakowate, jasnooliwkowozielone, młode, z wyraźnymi korkowatymi przetchlinkami, najpierw owłosione, później nagie. Młode, żywe pędy mają drewno jasnozielonkawożółte i biały rdzeń. Pączki są małe, dachówkowate, długości do 6 mm, spłaszczone, kasztanowobrązowe, delikatnie puszysto owłosione. Pojedyncze, ułożone skrętolegle liście, o długości 5–15 cm, są jasno- do ciemnozielonych, jajowate do podłużnie jajowatych z ostrym, wyciągniętym wierzchołkiem i okrągławą lub szerokoklinowatą, niesymetryczną nasadą (fot. 3).

Fot. 1. Korona wiązowca zachodniego jest szerokopiramidalna

Fot. 2. Kora na pniu wiązowca

Fot. 3. Liście u Celtis occidentalis – młode…

…na krótkopędach…


 
…na długopędzie

[NEW_PAGE]Od spodu są dość szorstkie, na nerwach słabo owłosione, na wierzchu również szorstkawe, na brzegu grubo piłkowane. Jesienią przybierają one barwę złocistożółtą i po silniejszych przymrozkach opadają. Ogonek liściowy ma długość 1,2–2 cm.

Małe, zielonkawe kwiaty nie mają walorów dekoracyjnych. Owoce to niemal kuliste pestkowce o średnicy 7–10 mm, z cienką warstwą miąższu na pestce, osadzone na wąskich szypułkach o długości 2,5–5 cm, niedojrzałe są ciemnozielone (fot. 4), dojrzałe – we wrześniu–październiku – brązowawe (mogą być również żółtawe, pomarańczowoczerwone do ciemnopurpurowych – fot. 5). Miąższ smakuje lekko słodkawo.

Dojrzałe pestkowce często pozostają na drzewach do wiosny następnego roku. Drzewa te owocują dość obficie, jedynie w latach mało sprzyjających – słabiej. Owoce z nasionami są zjadane przez niektóre ptaki oraz drobne ssaki i przez nie rozsiewane, czasami są przenoszone także przez wodę.

Fot. 4. Niedojrzałe owoce są zielone…

Fot. 5. …a dojrzałe mogą być czerwonawe

Rozwój
Wiązowiec zachodni najsilniej rośnie na wysokość i przyrasta na grubość między 20. a 40. rokiem życia, później odbywa się to mniej intensywnie. Na glebach aluwialnych nad rzekami, żyznych, głębokich i dobrze uwilgotnionych, roczny przyrost na grubość sięga 8 mm, na ogół nie przekracza 5 mm. Na siedliskach ubogich wzrost jest bardzo powolny, a drzewa są często karłowate. Gatunek ten żyje od 150 do 200 lat. Jest średnio tolerancyjny na ocienienie. Jednakże na obszarach naturalnego występowania, np. w Pensylwanii, siewki obserwowano w miejscach mocno zacienionych, gdzie innych gatunków drzew tam rosnących nie było. W stanie Illinois siewki przeżywają w warunkach prerii. We wschodnim Iowa pojawiają się one w drzewostanach już istniejących, a rzadko na opuszczonych przez lata polach. Drzewa mocno ocienione i rosnące w zagęszczeniu mają korony nieregularne, a tym samym są pozbawione walorów ozdobnych.
W Polsce wiązowiec zachodni wiosną późno rozpoczyna wegetację, potem rośnie długo i zdarza się, że jesienne lub wczesnozimowe przymrozki powodują uszkadzanie wierzchołków najmłodszych pędów, ponieważ te nie zdążyły jeszcze zdrewnieć. Nie szkodzi to drzewom, a wręcz przeciwnie – nawet polepsza rozgałęzianie w następnym roku.

Odmiany
W opracowaniach dendrologicznych wymienione jest kilka odmian botanicznych, uważanych także za odrębne gatunki: odmiana psia (C. occidentalis L. var. canina (Raf.) Sarg.) – drzewo o wysokości do 30 m, o liściach węższych od tych u gatunku; odmiana szorstka (sercowata) (C. occidentalis L. var. cordata (Pers.) Willd., syn. C. occidentalis L. var. crassifolia Gray) – drzewo często wyższe od gatunku, liście większe, grubsze, sztywniejsze i na górnej stronie bardzo szorstkie; odmiana niska (C. occidentalis L. var. pumila (Pursh) Gray, syn. C. pumila Pursh) – krzew o wysokości do 4 m, o liściach mniejszych od tych u gatunku.

M. A. Dirr w podręczniku dendrologii (1998) wymienia i krótko opisuje cztery odmiany uprawne (kultywary) znane w Stanach Zjednoczonych. Odmianę ‘Chicagoland’ wyselekcjonował Roy Klehm z South Barrington w Illinois. Tworzy ona jeden wyprostowany przewodnik, drzewa 15-letnie osiągają wysokość 8 m i szerokość korony do 4 m. Hodowcą odmiany ‘Windy City’ również jest R. Klehm. Ma ona wzniesiony pokrój, ale koronę szeroką, atrakcyjne liście i bujny wzrost. Wiązowiec zachodni ‘Delta’ wyselekcjonowano na stanowisku naturalnym, w pobliżu południowego brzegu jeziora Manitoba w Kanadzie, pokrój ma wzniesiony, koronę – jajowatą. Odmiana ‘Prairie Pride’, uworzona przez Billa Wanddella (Plant Patent 3771, 1975), w młodości tworzy ładne drzewka o koronie jajowatej i gęstej, szybko rosnące, o małej liczbie krótkich pędów. Rozmnaża się ją trudno, dlatego jest produkowana w małych ilościach.

Ostatnio na rynku amerykańskim pojawiła się odmiana Prairie Sentinel® Hackberry ‘JFS-KSU1’, która wyróżnia się wąskokolumnowym pokrojem. Drzewo to osiąga wysokość ok. 14 m, szerokość jego korony wynosi maksymalnie 3,6 m. Odmiana ta została znaleziona w stanie Kansas w USA, jest odporna na suszę, upał i mróz (strefa 4. USDA). W Stanach Zjednoczonych oferuje ją szkółka J. Frank Schmidt & Son Co. Jak podaje jej przedstawicielka Nancy Buley, odmiana Prairie Sentinel® Hackberry ‘JFS-KSU1’ jest obecnie testowana pod względem przydatności do uprawy w Europie i, jeśli pomyślnie przejdzie testy, będzie dostępna w sprzedaży za pośrednictwem agencji Plantipp. Za oceanem dostępna jest także odmiana ‘Magnifica’ o ozdobnej, spękanej korze i piramidalnym pokroju.

Według informacji Związku Szkółkarzy Polskich wiązowiec zachodni (gatunek) oferują trzy rodzime szkółki.

Prof. dr hab. Mieczysław Czekalski
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Fot. 1. W. Górka; fot. 2, 3a P. Bąbelewski; fot. 3b, 3c, 4, 5 M. Czekalski

Artykuł pochodzi z numeru 1/2014 dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”. Został zaprezentowany w ramach cyklu „Drzewo Roku”, prowadzonego na łamach pisma przez prof. Mieczysława Czekalskiego już 20 lat. „Drzewem roku 2015” jest wiązowiec. 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPoszukiwanie efektywnych rozwiązań
Następny artykułŚwiatowy Dzień Wróbla: sadźmy żywopłoty i rabatki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.