Wielozadaniowi pomocnicy

Nośnik narzędzi Multitrike 355
Nośnik narzędzi Multitrike 355 opryskuje herbicydem równocześnie rośliny w czterech rzędach fot. W.Górka
W ostatnich latach na wyposażeniu gospodarstw szkółkarskich coraz częściej znajdują się rozmaite maszyny. Podążanie za nowoczesną technologią jest nie tylko znakiem rozwoju, ale wynika też m.in. z coraz droższej siły roboczej.

Czynności związane z odchwaszczaniem mechanicznym, chemicznym, nawożeniem może ułatwić w szkółce samojezdny szczudłowy nośnik narzędzi Multitrike 355 z firmy Damcon. Maszyna ta, wykorzystywana m.in. w holenderskim gospodarstwie De Raamberg, może równocześnie opryskiwać herbicydem w technologii ultra low volume (50 l wody + 1 l herbicydu na hektar) rośliny w czterech rzędach oddalonych od siebie o 90–120 cm (parametry opryskiwania są automatycznie dostosowywane do prędkości jazdy). Po montażu przystawek kultywatorowych można mechanicznie zwalczać chwasty w trzech międzyrzędziach. Jesienią do kopania roślin z bryłą korzeniową (w tej szkółce pozyskuje się w ten sposób tylko około 10% z 250 tys. produkowanych rocznie roślin) istnieje możliwość montażu specjalnej przystawki. Choć inwestycja nie była tania, właściciele przewidują, że ze względu na oszczędności robocizny zwróci się po czterech latach.

Przystawka kultywatorowa do Multitrike 355
Przystawka kultywatorowa do Multitrike 355 fot. W. Górka

W holenderskich szkółkach polowych krzewów często spotkać można zaczepiane bądź samobieżne maszyny ułatwiające cięcie i formowanie, zwłaszcza bukszpanów, cisów i żywotników. Takie urządzenia oferuje także np. przedsiębiorstwo Gebr. Ezendam B.V., którego samobieżny nośnik narzędzi GlobusTrac PT xxxx (ostatnie cztery symbole wskazują na maksymalny prześwit, czyli wysokość roślin ponad którą może jeździć ciągnik) daje znacznie więcej możliwości niż tylko niszczenie chwastów czy opryskiwanie roślin. Za pomocą odpowiednich przystawek można go wykorzystywać np. do podcinania brył korzeniowych, formowania i strzyżenia roślin, wiercenia otworów do sadzenia. Wykorzystanie precyzyjnej nawigacji (GPS + RTK) pozwala też na wykonywanie niektórych czynności nawet bez ingerencji operatora.

Nośnik narzędzi GlobusTrac PT1800
Nośnik narzędzi GlobusTrac PT1800 z precyzyjną nawigacją podczas pracy bez kierowcy fot. W. Górka
GlobusTrac-PT1800-przystawka-do-podcinania-bryl-korzeniowych
GlobusTrac PT1800 – przystawka do podcinania brył korzeniowych fot. W. Górka

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW najnowszym „Haśle Ogrodniczym” – 5/2019
Następny artykułNowoczesna sprzedaż kwiatów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.