Podstawową odmianą pomidora standardowego uprawianą w Całowaniu jest Edamso F1, z którą można było porównać nową odmianę w tym segmencie – Epundo F1 regulowaną przez gospodarzy spotkania do 4 owoców w gronie, aby zachować ich jakość i wyrównanie. Nowa odmiana o intensywnie i równomiernie wybarwiających się owocach z ładnie prezentującą się szypułką tworzyła silny system korzeniowy na co zwracali uwagę właściciele obiektu.
W szklarni państwa Floriańczyków uprawiane są również pomidory śliwkokształtne – z tego segmentu prezentowano mieszańce Romanella F1 i Seviocard F1. Owoce odmiany Romanella F1, które można było obejrzeć w Całowaniu regulowane były do 5, 6 szt. w gronie. Osiągały one masę ok. 100 g i odznaczały się dużym wyrównaniem pod względem wielkości i kształtu. Z kolei owoce nowej odmiany Seviocard F1 w typie San Marzano różniły się kształtem od typowych „śliwek”. Były bardziej wydłużone z charakterystyczną wypustką na wierzchołku. Ich średnia masa przy regulacji do 4, 5 szt. w gronie wynosiła ok. 120 g.
– Rozsada trafiła do szklarni gospodarzy spotkania 3 stycznia. Dostawcą materiału nasadzeniowego – rozsady dwupędowej szczepionej była Grupa Producentów Rozsad Krasoń. Rośliny postawiono na otworach w macie na początku lutego. Zagęszczenie zaczynało się w przypadku odmian standardowych od 2,5 do 2,8 pędów na m2, natomiast w przypadku odmian śliwkokształtnych – 3,2 pędu/m2– przekazywał Marcin Grosner – przedstawiciel firmy Syngenta. Uprawa w szklarni państwa Floriańczyków prowadzona jest na macie uniwersalnej Exact AIR firmy Cultilene o poziomym układzie włókien. – Jest to mata produkowana w Polsce, która zdobyła popularność również w Holandii – informował Wojciech Juńczyk reprezentujący Cultilene.
W części wykładowej spotkania Henryk Wilczyński z firmy Yara Poland mówił o roli polifosforanów w odżywianiu roślin fosforem. Prelegent przekonywał o korzyściach płynących z zastąpienia części ortofosforanów w pożywkach polifosforanami, które pozytywnie wpływają na rozwój systemu korzeniowego a tym samym na lepsze pobieranie składników odżywczych z roztworu pożywki w macie.
Stefano Hiwat z firmy Hoogendoorn prezentował koncepcję Uprawy Następnej Generacji – polegającą na wykorzystaniu już istniejących w szklarni rozwiązań i analizie bilansu: wodnego, energetycznego i asymilacyjnego w celu stworzenia roślinom optymalnych warunków wzrostu. Wtórnym efektem tej koncepcji oprócz lepszej produktywności roślin utrzymywanych w stanie równowagi wegetatywno-generatywnej jest oszczędność energii.
Andrzej Szymański z Grupy Producentów Rozsad Krasoń zaprezentował ofertę rozsad pomidorów szklarniowych oraz przebieg procesu ich produkcji. Na zakończenie spotkania przedstawiciel firmy Bigfarm Serwis poruszył temat dezynfekcji szklarni w okresie międzyprodukcyjnym.
Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak