Strona główna Tagi Koncentrat soku jabłkowego

koncentrat soku jabłkowego

USA zwiększa zakupy ukraińskiego koncentratu

W ciągu dwóch sezonów import ukraińskiego koncentratu soku jabłkowego (KSJ) z Ukrainy zwiększył się dziesięciokrotnie. Również w wyrażeniu wartościowym wzrost jest duży – dziewięciokrotny.

Ukraina w piątce liderów producentów soków

Z produkcją rzędu 100 tys. ton koncentratu soku jabłkowego Ukraina mieści się w pierwszej piątce światowych producentów KSJ. Eksport tego produktu oscyluje wokół 30% produkcji.

W eksporcie KSJ Turcja wyprzedziła Ukrainę

Przez ostatnie pięć lat te dwa wymienione wyżej państwa realizowały całkowicie odmienne scenariusze w międzynarodowym handlu koncentratem soku jabłkowego (KSJ). W rezultacie czego Ukraina spadła z trzeciej pozycji wśród światowych liderów w handlu tym produktem, zaś Turcja umocniła się na zabranym Ukrainie miejscu na podium.

O koncentratach soków w Łodzi

23-24 maja w Łodzi zorganizowano XXI Międzynarodowe Seminarium Krajowej Unii Producentów Soków. Jednym z głównych – z punktu widzenia naszych Czytelników – tematów były kwestie produkcji i handlu koncentratem soku jabłkowego. Tradycyjnie przedstawienie tego zagadnienia organizatorzy powierzyli dr hab. Bożenie Noseckiej z IERiGŻ PIB.

Rekordowy 2018 rok i klęska urodzaju jabłek?

Jak podaje Puls Biznesu, cytując wypowiedzi przedstawicieli grup producentów owoców oraz organizacji branżowych, w tym roku spodziewany jest rekord w produkcji jabłek. Oznacza to niskie ceny jabłek, jednak jest kilka czynników, które mogą zmienić sytuację.

Chińczycy chcą przejąć Appol

Jak podaje Puls Biznesu chińska firma Zhonglu Fruit Juice oferuje za polską firmę Appol 68,5 mln zł. Jeśli dojdzie do transakcji w ręce Chińczyków trafi największy krajowy producent koncentratu soku jabłkowego. W sprawie sprzedaży podpisano już porozumienie. 
 
 

Importujemy koncentrat soku jabłkowego

Sprawdzają się wiosenne prognozy analityków rynku, którzy przewidywali, że w razie wystąpienia w Europie niedoborów surowca do produkcji koncentratu soku jabłkowego (KSJ) Chiny są w stanie bardzo szybko zwiększyć swoją własną jego produkcję i wysłać ją na rynki.

Chiny: wzrost eksportu koncentratu jabłkowego

Około 20% chińskich jabłek – a ich zbiory w ostatnich latach są szacowane na 41-44 mln ton – jest przerabianych na zagęszczony sok Jabłkowy (ZSJ).  Chiny są światowym liderem w jego produkcji, która w ostatnich latach oscyluje wokół 400-558 tys. ton oraz w eksporcie. W sierpniu i wrześniu odnotowano jego prawie 30% wzrost liczony rok do roku (rdr).

Warto wiedzieć – ceny jabłek przemysłowych i koszty produkcji koncentratu

W ostatnich dwóch latach na różne przetwory, przerabiano w Polsce 2,2 – 2,3 mln ton jabłek, w tym 1,9 – 2,0 mln ton na sok zagęszczony. Stanowiło to 55 - 58 % krajowych zbiorów tych owoców. Tylko w Chinach przerabia się więcej jabłek – 5,0 – 5,5 mln ton. 
 

Mniejszy eksport ukraińskigo koncentratu jabłkowego

Ukraina w sezonie 2015/2016 znacznie zredukowała eksport skoncentrowanego soku jabłkowego. W omawianym sezonie spadek eksportu był największy wobec średniej wielkości wysyłki w ostatnich 4 latach. W sumie w sezonie 2015/2016 kraj ten wyeksportował 75,0 tys. ton koncentratu jabłkowego wobec 95,0 tys. ton w poprzednim sezonie.