Strona główna Tagi świdośliwa

świdośliwa

Moda na peruki, moda na jeżówki, a nawet na bycie bardziej „eko”

Mamy już dla Państwa czwarty numer „Szkółkarstwa”, jak zwykle o tej porze roku z dodatkiem tematycznym – „Bliżej natury”, w którym zwracamy uwagę na rozwiązania produkcyjne przyjazne dla środowiska. Polecamy także szczególnej uwadze kilka z wielu artykułów.

Nowa świdośliwa ‘Amela’ dostępna dla szkółkarzy i plantatorów

Świdośliwa (Amelanchier sp.), zwana także słodką aronią czy borówką kanadyjską (bo stamtąd się wywodzi), jest uznawana za wciąż mało znany gatunek sadowniczy w Polsce. Należy do rodziny różowatych, podrodziny jabłkowatych.

Świdośliwa: rozważania

Świdośliwa (Amelanchier sp.) to krzew lub małe drzewo. Gatunek jest odporny na mróz i rośnie dobrze na większości gleb w Polsce. Owoce są kuliste, granatowe z nalotem, soczyste, słodkie, smaczne, dojrzewają na początku czerwca. Są bogatym źródłem wapnia i witaminy C, zawierają dużo antocyjanów i potasu. Wśród krajowych plantatorów rośnie zainteresowanie świdośliwą.

Świdośliwa – niewybredna a wartościowa

W celu urozmaicenia asortymentu owoców jagodowych oraz nieprzerwanej ich podaży, zwracano uwagę polskich plantatorów (24 czerwca, podczas XVII Dnia Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa w Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach) na nienowy w naszym kraju, aczkolwiek mało dotychczas doceniany gatunek – świdośliwę.

XVII Dzień Otwartych Drzwi

23 czerwca w Sadzie Doświadczalnym IO w Dąbrowicach k. Skierniewic był Dniem Otwartych Drzwi dla sadowników z całego kraju (tradycyjnie można było spotkać na nim także naszych kolegów z Białorusi, przyjeżdżających tu co roku). Natomiast z powodu ważnego posiedzenia Sejmu nie dotarli do Dąbrowic posłowie z Mazowsza – także stali goście naszych branżowych spotkań.

Chile zajmie się świdośliwą

Szkoła Santo Tomas w mieście Temuco kształcąca sadowników dostarczyła producentom w Chile 4000 drzewek kanadyjskich odmian świdośliwy. W pracy tej zaangażowany  jest Fundusz Innowacji Rolniczych.
 

Rośnie apetyt na derenia jadalnego i świdośliwę

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem wśród osób związanych z sadownictwem cieszą się rośliny jagodowe. Nadal w dużym stopniu uprawiane są truskawki, maliny i porzeczki: czerwona i czarna, ale coraz więcej uwagi poświęca się możliwości uprawy np. derenia jadalnego czy świdośliwy (których owoce - botanicznie - jagodami nie są, przyp. red.).