Nowa świdośliwa ‘Amela’ dostępna dla szkółkarzy i plantatorów

Owoce świdośliwy 'Amela', grona na krzewie
Świdośliwa (Amelanchier sp.), zwana także słodką aronią czy borówką kanadyjską (bo stamtąd się wywodzi), jest uznawana za wciąż mało znany gatunek sadowniczy w Polsce. Należy do rodziny różowatych, podrodziny jabłkowatych.

Na plantacjach jest prowadzona w formie szpaleru krzewu. Warto zainteresować się świdośliwą, gdyż jej owoce mogą być zbierane zarówno ręcznie, jak i za pomocą kombajnów – tych samych maszyn, które są wykorzystywane na plantacjach porzeczki czarnej. W Instytucie Ogrodnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym wyhodowano nową odmianę świdośliwy – ‘Amela’, która uzupełnia dotychczasowy asortyment odmian zagranicznych.

Kwitnące krzewy świdośliwy olcholistnej

Świdośliwa – dobry gatunek na plantacje

Świdośliwa jest gatunkiem dobrze przystosowanym do uprawy w warunkach Polski – krzewy nie przemarzają zimą. Na plantacji produkcyjnej osiągają 1,5-3,0 m wysokości, tworząc pokrój wzniesiony z tendencją do rozkładania się. Rośliny wytwarzają pędy (odrosty) u nasady. System korzeniowy jest silny, składa się z pionowych i bocznych korzeni.

Krzewy świdośliwy

Termin owocowania przypada na koniec czerwca i początek lipca. Owoce są kuliste, przeważnie ciemnogranatowe lub niebiesko-granatowe z nalotem. Średnia masa owocu wynosi 0,5 do 1,5 g, średnica 10-15, a nawet do18 mm. Są one słodkie, soczyste
Owoce charakteryzują się wysoką wartością prozdrowotną – zawierają dużo związków chemicznych takich, jak fenole, flawonoidy, antocyjany, związki mineralne, witaminy i błonnik.

Owoce świdośliwy w gronie

Zastosowanie: jako owoce deserowe, ale głównie w przemyśle przetwórczym, zamrażalniczym, piekarnictwie itp. Mogą być także używane w przetwórstwie domowym – do wyrobu soków, dżemów, konfitur, nalewek i ciast.

‘Amela’

Nowa odmiana wyhodowana w Instytucie Ogrodnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym to propozycja zarówno dla szkółkarzy, którzy chcieliby rozpocząć rozmnażanie nowego, ciekawego gatunku sadowniczego, ale także dla sadowników, którzy już zajęli się, np. przetwarzaniem owoców we własnym gospodarstwie lub sprzedają produkowane owoce w ramach, np. Rolniczego Handlu Detalicznego.

Krzew nowej odmiany rośnie średnio silnie – słabiej niż odmian kanadyjskich, jak ‘Honeywood’ czy ‘Martin’ (tabela). Jego pokrój jest określany jako średnio-rozłożysty, ale starsze pędy wykazują tendencję do rozkładania się w stronę międzyrzędzi pod wpływem masy owoców. Wytwarza dosyć dużo odrostów korzeniowych. Krzew ‘Amela’ kwitnie pod koniec kwietnia, na początku maja, podobnie jak odmiana ‘Northline’. Plenność jest oceniana jako bardzo wysoka, a krzewy wcześnie wchodzą w okres owocowania.

Owoce są średniej wielkości (0,7-0,9 g), o średnicy 10-12 mm, kuliste, granatowo-czarne z nalotem, zwykle po 10-15 szt. w gronie. Pozytywna cechą odmiany ‘Amela’ jest dosyć równomierne dojrzewanie owoców w gronie, co ułatwia zbiór. Owoce nie opadają z krzewów.

Zdaniem dr. hab. Stanisława Pluty (prof. IO), hodowcy świdośliwy ‘Amela’, wdrożenie świdośliwy do towarowej uprawy w Polsce umożliwi pełniejsze wykorzystanie kombajnów porzeczkowych, a przemysłowi przetwórczemu pozwoli na wcześniejsze rozpoczęcie kampanii przetwórczej i lepsze zagospodarowywanie owoców jagodowych. Ponadto opracowywane metody rozmnażania wegetatywnego roślin, w tym w kulturach in vitro, pozwolą na szybkie i względnie tanie rozmnażanie odmian świdośliwy w celu zapewnienia dostatecznej ilości materiału nasadzeniowego dla zainteresowanych plantatorów w naszym kraju.

Tabela Siła wzrostu, pokrój krzewu, plonowanie oraz masa i jakość owoców genotypów świdośliwy olcholistnej rosnących w doświadczeniu wdrożeniowym w Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach (średnie wyniki z lat 2017-2018).

*- wskaźnik pokroju krzewu = szerokość do wysokości roślin

Oprac. Dorota Łabanowska-Bury, fot. S. Pluta

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWiększa podatność Europy na zagrożenia w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego
Następny artykułOwoce miłości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.