Cebulowa kolekcja pod Kaliszem

Kolekcja odmian cebuli firmy Monsanto
Na polu Mariusza Banasiaka w Ociążu koło Kalisza 30 sierpnia firma Monsanto (właściciel marki Seminis) zaprezentowała kolekcję odmian cebuli. Współorganizatorem spotkania była firma Bayer CropScience.
Jak informował właściciel pola, warunki pogodowe w tym sezonie nie sprzyjały wzrostowi cebuli. Pierwsze wypady, po wschodach, spowodowane były przymrozkami, następnie część roślin na polu ucierpiała z powodu gradobicia, a w dalszej części okresu wegetacji w rejonie tym panowała susza (pole nie było nawadniane). Ponadto plantator obserwował wyjątkowo dużą presję ze strony chorób grzybowych. W celu ich ograniczenia wykonał kilka zabiegów, między innymi preparatami Fandango 200 EC, jednym z preparatów zawierających mankozeb, Mildex 711,9 WG, Signum 33WG oraz Infinito 687,5 SC. Pomimo tych niesprzyjających warunków plony jednej z pierwszych zebranych odmian cebuli wyniosły ponad 60 t/ha.
 
Paweł Skrzynecki reprezentujący firmę Monsanto podkreślał, że ważna jest wysoka jakość zbieranych cebul, zwłaszcza w latach takich, jak bieżący rok, w których mogą być problemy ze zbytem cebuli. Podkreślił on, że jednym z głównych czynników zapewniających wysoki plon dobrych jakościowo cebul jest wybór odmiany. Podczas spotkania zaprezentowano kilkanaście odmian cebuli. Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się odmiany przeznaczone do długiego przechowywania – w typie Rijnsburger, np. Baldito F1 czy Premito F1 o dużych cebulach, wyróżniających się mocną, zdrową łuską, które można przechowywać do marca-kwietnia. Spośród nowości przeznaczonych do przechowywania prelegent polecał wczesną odmianę SV 3557 ND F1, którą można przechowywać do kwietnia, a także odmianę pod numerem SV 3700 ND F1, o bardzo dużych główkach. Z nowych odmian przeznczonych do obierania godną uwagi była propozycja prezentowana pod numerem 4774 F1 (Barbaro F1), w typie hiszpańskim, która jest bardzo plenna i można ją przechowywać do końca stycznia. Do obierania przeznaczana jest również wczesna odmiana Barito F1, którą mimo wczesności można przechowywać do końca lutego. Oprócz cebul okrytych żółtą łuską w kolekcji pokazano odmianę o czerwonej łusce – R 4593 F1 – jest ona dość wczesna, plenna, tworzy duże, błyszcząco czerwone cebule, nadające się do przechowania do końca stycznia. Pokazano również odmiany o białej łusce – Sterling F1 oraz Orizaba F1 – plenne, ale nie nadające się do długiego przechowywania. Nowością w tym segmencie odmian cebuli jest kreacja pod numerem 4058 F1, którą można przechowywać przez kilka miesięcy.
 
Radosław Suchorzewski z firmy Bayer CropScience – mówił o środkach ochrony roślin z oferty tej firmy i ich zastosowaniu w ochronie cebuli. Do pierwszych zabiegów ochronnych w cebuli polecał preparat Mildex 711,9 WG. Ponadto zwrócił uwagę na preparat Infinito 687,5 SC wykazujący działanie wyniszczające w ochronie cebuli przed mączniakiem rzekomym oraz na nowy preparat w ofercie firmy Bayer w tym sezonie – Fandango 200 EC, zalecany do ochrony cebuli przeciwko mączniakowi rzekomemu oraz zgniliźnie szyjki cebuli.
 
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania
 
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Andrzejewska, Plantpress

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSzanse rozwoju importu owoców z Chile
Następny artykułKE zawiesza wsparcie dla rolników dokniętych embargiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.