Czas na sałatę!

Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta prezentuje odmianę Crispagio
Pod takim hasłem firma Syngenta zorganizowała 24 czerwca pokaz kolekcji sałat, endywii i szpinaku w dwóch gospodarstwach – u Kamila Krasonia w Krzyżanowie oraz u Pawła Justa w Kolonii Szydłowie (w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego). Oprócz bogatej kolekcji odmian warzyw liściowych swoją ofertę zaprezentowała Grupa Producentów Rozsad Krasoń, a Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland przedstawił kompleksowy program nawożenia sałat. Zorganizowano również pokaz ciągników i systemów precyzyjnego rolnictwa marki New Holland.

Najnowszą propozycją z oferty firmy Syngenta zaprezentowaną podczas spotkania była sałata Crispagio łącząca cechy sałaty kruchej (kruche i soczyste liście o wyraźnym słodkim smaku) i rzymskiej (wydłużony kształt główki, żywozielony kolor). Odmiana Crispagio przeznaczona jest do całosezonowej uprawy w otwartym gruncie. Liście zachowują długo świeżość i jakość po zbiorze oraz po cięciu w sałatkach, dłużej niż sałata krucha, nie łamią się przy krojeniu.

Spośród odmian sałaty kruchej pokazano m.in. odmianę Ice Castle polecaną do nasadzeń wiosennych i jesiennych. Natomiast w odmianach sałaty masłowej wprowadzono dwie nowości – Furian i Ruffian. Nowe kreacje posiadają odporność na mączniaka rzekomego (rasy od 1 do 31). Sałata Furian polecana jest do nasadzeń wczesnowiosennych i jesiennych.

Firma Syngenta w swojej ofercie posiada wiele odmian endywii w typie „Escariol” oraz „Frisee”. Większość asortymentu obejmuje nowe odmiany, hodowane z myślą o wymogach rynku mieszanek liści sałatowych, np. odmiana Terres, Mendes czy Pandie. Ponadto pokazano ofertę odmian sałat tzw. babyleafs (młode listki). Zaprezentowano odmiany różniące się strukturą i barwą liści np. Crispita (krucha, zielona), Chervita (batawska, czerwona), Annabita (batawska, zielona), Morgita (rzymska), Kerrita (rzymska, czerwona), Rufita (zielona, postrzępiona), Rubenita (czerwona, postrzępiona).


Chervita

Z odmian szpinaku pokazano głównie te do zbioru wiosną lub jesienią: El Toro, El Real, El Ruedo oraz El Tajin oraz nowość LDSP 948 – odmianę nadającą się również na zbiór latem.

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł40 gr za porzeczkę; plantatorzy piszą do premier Kopacz
Następny artykułWarzywa potrzebują wapnia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.