Kontrola w zakresie rolnictwa ekologicznego

Sadowniczy materiał szkółkarski
fot. W.Górka
W ekologicznej produkcji roślinnej stosowany jest materiał siewny, nasiona i wegetatywny materiał nasadzeniowy wyprodukowany metodami ekologicznymi.

Ułatwieniem w jego odnalezieniu jest wykaz materiału ekologicznego, który umieszczony jest na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) – http://piorin.gov.pl/rolnictwo-ekologiczne/wykaz-materialu-ekologicznego/. Znajdują się w nim gatunki roślin rolniczych, sadowniczych czy warzywnych różnych odmian z informacjami kontaktowymi dostawców. Wykaz jest aktualizowany na podstawie zgłoszeń dostawców 10 dnia każdego miesiąca. W sytuacji gdy w wykazie nie znajdzie się gatunek roślin konkretnej odmiany, istnieje możliwość użycia materiału siewnego, nasion i wegetatywnego materiału rozmnożeniowego, które nie zostały uzyskane przy pomocy metod produkcji ekologicznej. Rolnik prowadzący produkcję ekologiczną, występuje z wnioskiem do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa o pozwolenie na zastosowanie materiału niewyprodukowanego metodami ekologicznymi (konwencjonalnego).

W roku 2019, ogółem, zostało wydanych 2 824 decyzji na zastosowanie w rolnictwie ekologicznym konwencjonalnego materiału siewnego, udzielając 5 953 pozwoleń w tej sprawie.

W tym 2 527 dotyczyło upraw rolniczych, 304 materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych, 2 404 roślin warzywnych, a 718 pozostałych gatunków.


Najwięcej decyzji wydały wojewódzkie inspektoraty w: Olsztynie – 513, Koszalinie – 512, Białymstoku – 273, Lublinie- 311, najmniej natomiast Opolu – 16, Katowicach – 39.

źródło: PIORiN

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZainwestują w rolnictwo
Następny artykułŚmietka kapuściana – kolejne pokolenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.