Nowoczesna uprawa ogórków gruntowych

21 listopada firma Rijk Zwaan oraz Grupa Producentów Warzyw „Chrobry” zaprosiły plantatorów ogórków gruntowych do Mielna (woj. wielkopolskie) na spotkanie poświęcone nowoczesnej uprawie tego gatunku.

Marcin Pawlak – przedstawiciel Rijk Zwaan zaprezentował nowe odmiany ogórków gruntowych z oferty firmy m.in. Liszt F1, Puccini F1, Gershwin F1 oraz przypomniał znane już mieszańce np. Sonate F1. Z kolei prezes GPW Chrobry – Krzysztof Kłosin zwracał uwagę na sytuację na rynku ogórka gruntowego w Polsce i Europie. Podkreślał, że głównym błędem popełnianym przez producentów tego gatunku jest uprawa nastawiona na krótki „wysypowy” okres zbiorów, przez co podaż na przełomie lipca i sierpnia przerasta popyt, następuje załamanie cen i ograniczenie opłacalności produkcji – lub nawet sprzedaż poniżej jej kosztów. Kolejną bolączką, na którą wskazywał K. Kłosin jest sprzedawanie ogórków niesortowanych, za które przetwórcy płacą niewiele, podczas gdy za mieszczące się w masie zebranego plonu odsortowane ogórki małe można uzyskać bardzo dobrą cenę.

W czasie spotkania głos zabrał również Robert Guzik – doradca rolny wskazujący na agrotechniczne aspekty produkcji ogórków, a także Iwona Praszkowska – przedstawicielka firmy Ogrofol oferującej folie do ściółkowania oraz Maciej Felczak z firmy Felmix specjalizującej się w systemach nawadniających.

Tekst i fot. A. Czerwińska-Nowak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW Sandomierzu z młodym winem
Następny artykułSadzonki truskawki: zbiór, sortowanie, jakość

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.