Nowości z seminarium warzywnego

Okres zimowy obfitował w cykl spotkań dla plantatorów warzyw gruntowych organizowanych przez firmy nasienne, chemiczne oraz dystrybutorów środków do produkcji ogrodniczej. Jedno z takich odbyło się z inicjatywy firmy Lidia Horti-Logistic z Opatówka oraz Monsanto Polska przy współudziale przedsiębiorstw Intermag i BASF w Stawiszynie koło Kalisza. 
 
Podczas spotkania przedstawiono kilka wykładów na temat nowych nawozów, środków ochrony roślin oraz oferty odmian firmy Monsanto (właściciela marki Seminis). Reprezentujący firmę Intermag Marek Gilewski i Marcin Niedobylski przekazali wskazówki dotyczące nawożenia doglebowego oraz dokarmiania dolistnego roślin. Prelegenci zwracali uwagę m.in. na wpływ odczynu gleby na pobieranie składników oraz wzajemne oddziaływanie pierwiastków w glebie. M. Gilewski podkreślał zalety znanych produktów z oferty firmy m.in. stymulatora wzrostu Tytanit, który uaktywnia procesy metaboliczne, intensyfikuje pobieranie składników pokarmowych oraz zwiększa odporność roślin na warunki stresowe. 
Nowości na rynku nawozów 
Przedstawiciel firmy Intermag omówił nowości np. produkt krzemowy – Optysil, który zawiera przyswajalny przez rośliny krzem – 200 g SiO2 w 1 litrze. Pierwiastek ten oddziałuje korzystnie na rozwój wegetatywny i plonowanie roślin, ogranicza wpływ warunków stresowych, reguluje pobieranie makro i mikroskładników, a także wzmacnia ściany komórkowe i zmniejsza podatność roślin na uszkodzenia mechaniczne. Intermag oferuje również nowy aktywator – GrowOn – poprawiający wzrost roślin, przeznaczony do szybkiego zaopatrzenia ro- ślin w fosfor, zwłaszcza w warunkach ograniczonej dostępności tego z gleby.

Marcin Niedobylski z firmy Intermag informował o wymaganiach pokarmowych warzyw

Zastosowanie w tym produkcie nowatorskiej technologii INT przyśpiesza znacząco asymilację fosforu (źródła energii) przez rośliny, dzięki czemu intensyfikuje wegetację roślin i w efekcie umożliwia uzyskanie wyższych i lepszych jakościowo plonów. Marcin Niedobylski – doradca ds. upraw warzyw z firmy Intermag wskazywał jakie składniki odżywcze są niezbędne do dobrego plonowania różnych gatunków warzyw. Mówił m.in., że dla warzyw kapustnych szczególnie ważne są: bor, mangan i miedź, a dla kapusty pekińskiej oprócz wymienionych dodatkowo szczególnie ważne jest – żelazo – odpowiedzialne za utrzymanie żywej zielonej barwy liści.

[NEW_PAGE]

Natomiast dla warzyw cebulowych istotne są zwłaszcza: miedź, cynk i mangan. M. Niedobylski informował, żeby zwracać uwagę na terminy dostarczania składników pokarmowych roślinom. W zaleceniach firmy Intermag, w programach dotyczących dokarmiania, podane są poszczególne fazy wzrostu według skali BBCH, które ułatwiają ustalenie optymalnego terminu dostarczania składników niezbędnych dla prawidłowego wzrostu warzyw. Zachęcał do pobierania prób gleby do analizy, np. na zawartość azotu, bezpośrednio przed rozpoczęciem uprawy gleby. 
Warzywa kapustne 
Paweł Skrzynecki reprezentujący firmę Monsanto przedstawił nowości odmianowe marki Seminis w warzywach kapustnych oraz cebuli. Podkreślił, że główne cechy, na jakie ukierunkowana jest hodowla nowych odmian tej marki to plenność i wysoka jakość. Jej oferta obejmuje obecnie ok. 20 odmian kalafiorów – o różnej wczesności. Do najwcześniejszych należą nowość o okresie wegetacji wynoszącym zaledwie 56–58 dni – Momentum F1, do uprawy w tunelach foliowych oraz odmiana – Abeni F1 o okresie wegetacji 65 dni, którą można sadzić pod osłonami lub w gruncie. Kolejne propozycje do produkcji to nowe mieszańce – Fortaleza F1 (o okresie wegetacji wynoszącym 75 dni) oraz SV5818AC F1 (85–95 dni). Są to odmiany o uniwersalnym przeznaczeniu – zarówno na „świeży” rynek, jak i do przetwórstwa. Natomiast z odmian do uprawy jesienią prelegent polecał m.in. nowe propozycje: Aquata F1 (100–105 dni) oraz Agenda F1 (95–100 dni). Z najpóźniejszych odmian kalafiorów tej firmy nowością jest Giewont F1 (100–110 dni), wyróżniający się zwartymi różami o dużej masie, tworzącymi wysokiej jakości różyczki. 

Paweł Skrzynecki z Monsanto mówił m.in. o nowych odmianach kalafiorów, kapusty i cebuli

Również ok. 20 mieszańców obejmuje oferta kapusty głowiastej białej. Z najwcześniejszych odmian kapusty prelegent polecał znanego mieszańca – Tucana F1 (ok. 65 dni), zapowiedział również wprowadzenie wkrótce kolejnej wczesnej odmiany pod nazwą SV3384JC F1. Z grupy odmian średnio wczesnych, do uprawy pod płaskimi okryciami w ofercie Seminis znajduje się Headstart F1 (67–70 dni) oraz nowość SV3387JC F1 (78–80 dni), tworząca główki o masie od 2 do 3 kg, przeznaczone na rynek warzyw świeżych. P. Skrzynecki przekazywał, że w 2013 r. przy opóźnionej wiośnie w uprawie dobrze sprawdziła się znana odmiana Quartz F1 (90–100 dni), która nie pęka po osiągnięciu dojrzałości zbiorczej w polu. Spośród odmian przeznaczonych do wczesnego kwaszenia prelegent polecał odmianę Tobia F1 (ok. 105 dni) oraz nowość – SV3336JC F1 (90–100 dni) do kwaszenia oraz na surówki. Z odmian na zbiór jesienny oprócz znanej Vestri F1 (ok. 125 dni) firma promuje nową kreację – Menzania F1 (110–120 dni), polecaną na „świeży rynek” i do przetwórstwa. Natomiast w grupie odmian do długiego przechowywania rekomendowano znane wielu plantatorom odmiany: Fundaxy F1 (ok. 155 dni), Furios F1 (155–160 dni) czy Galaxy F1 (ok. 175 dni).

Ponadto firma wprowadziła kilka odmian przeznaczonych do sprzedaży w sieciach supermarketów – są to odmiany tworzące małe główki (maksymalnie do 3 kg), dobrze przechowujące się i utrzymujące długo zielony kolor – SV3388JL F1 (125–130 dni) oraz SV3389JL F1 (130–135 dni). Przedstawiciel firmy polecał uprawiać je w zagęszczeniu ok. 40 tys. roślin/ha. Oferta odmian cebul marki Seminis – to kreacje z różnych grup wczesności; od najwcześniejszych w typie Hiszpańskim, przeznaczonych do obierania, po późne Rijnsburgery – do długiego przechowywania. 

Ochrona roślin z BASF
Adam Prabucki z firmy BASF przypomniał, że w minionym roku rozszerzono rejestrację preparatów Signum 33 WG oraz Rovral Aquaflo 500 SC, dzięki czemu fungicydy te można stosować w większości upraw warzyw. Ponadto prelegent informował o wprowadzeniu nowego preparatu Orvego 525 SC do ochrony ogórka i pomidora w uprawach gruntowych przed mączniakiem rzekomym dyniowatych i zarazą ziemniaka. Preparat Orvego 525 SC zawiera nową substancję czynną – initium. Również w uprawie ziemniaka firma BASF wprowadza w nadchodzącym sezonie dwa nowe środki: Cabrio Duo 112 EC oraz Zampro 56 WG, do ochrony przeciwko alternariozie i zarazie ziemniaka. 
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Andrzejewska
Artykuł pochodzi z numeru 3/2014 miesięcznika „Warzywa”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułŚwięto tulipanów w Wielkopolsce
Następny artykułPogoda sprzyja barciom w lesie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.