O marchwi na spotkaniu Bejo Zaden

20 sierpnia w Jegłowniku k. Elbląga firma Bejo Zaden Poland zorganizowała spotkanie dla producentów marchwi, podczas którego przekazano wiele informacji z zakresu produkcji tego gatunku.

Holenderska firma hodowlano-nasienna Bejo Zaden jest znaczącym producentem nasion tego warzywa. W naszym kraju z jej oferty liderem w uprawie jest odmiana Nerac F1 (rekomendowana do uprawy na jesienne zbiory i do przechowywania). Ponadto coraz większe uznanie w tym segmencie zdobywa Niland F1, który wyróżnia się wyrównanymi korzeniami oraz dużą odpornością na choroby i szkodniki o czym można było się przekonać w Jegłowniku na polach Państwa Bednarczuków (firma Greengrow) produkujących to warzyw na 220 ha.

Jędrzej Pytkowski z firmy Belchim Crop Protection oraz Radosław Suchorzewski z koncernu Bayer CropScience zwracali uwagę na konieczność utrzymania wysokiej zdrowotności roślin w polu, bowiem ta ma wpływ na długość okresu przechowalniczego zebranego towaru. Potwierdził to także w swoim wykładzie Johan Nijssen z holenderskiej firmy doradczej Agrofocus, który w swoim wystąpieniu skupił się na przechowywaniu marchwi. Akcentował on, że długotrwałe przechowywanie korzeni z sukcesem jest możliwe jeżeli: wybierze się odpowiednie stanowisko do uprawy, właściwą odmianę, prawidłowo ochroni rośliny, zbiór wykona się przy odpowiedniej zawartości suchej masy i stosunkowo niskiej temperaturze, ograniczy się uszkodzenia mechaniczne podczas wykopywania marchwi oraz trafnie oszacuje się jej zdolność przechowalniczą.

Cenne informacje, m.in. tę że Niemcy nie są w stanie sami zaspokoić popytu krajowego na marchew i importują ok. 250 000 ton tego warzywa, przekazał Günter Hugenberg (Bejo Zaden Germany). U naszych zachodnich sąsiadów, tak jak i u nas największą popularnością cieszy się marchew w typie nantejskim. Warto mieć na uwadze fakt, że niemieccy konsumenci chętnie sięgają po marchew z upraw bio (ok. 20% kupowane jest ekologicznie wyprodukowanego towaru).

Na zakończenie spotkani w Jegłowniku zainteresowani ogrodnicy mogli zwiedzić nowoczesny obiekt firmy Greengrow – rozwiązania w nim zastosowane (np. sortowniki optyczne, polerki z recyrkulacja wody, roboty do pakowania), czynią go jednym z najnowocześniejszych w Europie.

Więcej w naszych czasopismach – Warzywa oraz Hasło Ogrodnicze.

Tekst i fot. Marcin Bartczak

Więcej zdjeć ze spotkania w Jegłowniku w galerii.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOd poniedziałku rusza przekazywanie żywności potrzebującym
Następny artykułWięcej soku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.