Spotkanie brokułowo-kalafiorowe

Firma Monsanto Polska (właściciel marki Seminis), Pinguin Foods Polska, Hurtownia Ogrodnicza Flortom oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie (oddział w Zarzeczewie), a także firmy Yara Poland i BASF zorganizowały 18 stycznia w miejscowości Błoto k. Unisławia spotkanie dla producentów warzyw kapustnych.

Mirosława Urbanowska z Pinguin Foods Polska informowała, że kierownictwo zakładu angażuje się w szkolenia dla plantatorów, ponieważ zależy im na jakości surowca, jaki skupują. Podkreślała, że w tym rejonie tradycje uprawy warzyw kapustnych są długie, ponieważ warunki klimatyczno-glebowe sprzyjają tym uprawom i producenci znają się na produkcji, ale każdy rok jest nieco inny i przynosi kolejne problemy do rozwiązania. W minionym sezonie dużym problemem była walka ze szkodnikami.

Ofertę odmian brokułów i kalafiorów przedstawił Radosław Grabowski z firmy Monsanto. Zachęcał do wypróbowania odmiany Titanum F1, do uprawy jesiennej, która w minionym sezonie wyróżniła się wielkością i jakością plonu róż. Do wczesnej uprawy na zbiór latem prelegent polecał odmianę SV 1002 BL F1 – wytrzymałą na stres, z odpornością na mączniaka rzekomego kapustnych. Przedstawił również odmianę brokułu łodygowego SV 3623 BL F1, którą dobrze ocenia zakład przetwórczy, ale do tej pory nie ma jeszcze zbytu na ten surowiec.

Spośród kalafiorów R. Grabowski polecał 4 odmiany do przetwórstwa: Giewont F1, Aquata F1 i Fortaleza F1 oraz nową SV 5818 AC F1 o okresie wegetacji wynoszącym 85–95 dni.

Ciekawe wiadomości na temat ochrony upraw przed chorobami i szkodnikami przedstawił Piotr Borczyński z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Zarzeczewie. Informował, że w minionym sezonie najwięcej szkód w uprawach warzyw kapustnych powodowały: śmietka kapuściana, tantniś krzyżowiaczek, mączlik warzywny oraz piętnówki. Zwracał uwagę na konieczność dokładnych i częstych lustracji pól, prowadzenia monitoringu szkodników oraz precyzyjnym planowaniu zabiegów ochrony. Ze względu na odmienne warunki pogodowe trudno o gotową receptę ochrony upraw.

Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland przekonywał o zaletach zaplanowanego nawożenia, na podstawie chemicznej analizy gleby wykonanej metodą ogrodniczą. Polecał do pogłównego nawożenia nawóz YaraMila Complex, jako cenne źródło m.in. fosforu oraz do stosowania saletr wapniowych Unika Calcium i YaraLiva Nitrabor.

Maciej Wita z firmy BASF polecał do stosowania doglebowego herbicyd zawierający pendimetalinę w nowej formulacji pod postacią środka Stomp Aqua 455 CS. Ta substancja aktywna działa tylko w wierzchniej warstwie gleby, dlatego w celu zwiększenia skuteczności prelegent polecał stosowanie nowego herbicydu – Butisan Duo – zawierające dwie substancje aktywne: metazachlor oraz DMTA-P – która działa na głębokości poniżej 3 cm w glebie. Do ochrony przed patogenami wykładowca rekomendował preparat Signum 33 WG.

Ofertę rozsad warzyw kapustnych z Gospodarstwa Rolnego Brassica Zbigniewa Lebiedzińskiego przedstawił jego syn. Przekazywał, że rodzina specjalizuje się w uprawie warzyw od 1984 r. w gospodarstwie oprócz produkcji rozsad uprawiana jest kapusta i ogórki z przeznaczeniem do kwaszenia. Wiele lat praktyki procentuje fachową wiedzą. Gospodarstwo dysponuje odpowiednim, nowoczesnym zapleczem do produkcji i hartowania rozsady warzyw.

Aleksandra Andrzejewska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMinister Rolnictwa odpowiada Świętokrzyskiej Izbie Rolniczej
Następny artykułDebata z przedstawicielami konsorcjów. Pytania i odpowiedzi w Sandomierzu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.