Szkolenie produktowe w Środzie Wielkopolskiej

13 stycznia br. firmy Agromix, Awimex oraz Hazera Poland zorganizowały w Środzie Wielkopolskiej szkolenie produktowe, w którym uczestniczyło prawie 100 producentów warzyw – przede wszystkim kapusty, marchwi i cebuli. 
Jak informował Piotr Pacholczak z firmy Agromix spotkania takie organizuje już od 18 lat i są one dobrą okazją do zapoznania się z nowościami na rynku. Podczas tegorocznego spotkania przedstawiciel firmy Adama Polska Michał Walachowski informował o ofercie środków ochrony roślin w uprawie ziemniaka oraz warzyw. Spośród herbicydów polecał m.in. Afalon Dyspersyjny 450 SC, który zarejestrowany jest w wielu uprawach np. ziemniaka, kukurydzy, marchwi, pora i selera. Jego substancją aktywną jest linuron. W uprawach ziemniaka i pomidora prelegent polecał herbicyd Maestro 70 WG (metrybuzyna), a w marchwi – Racer 250 EC (fluorochloridon).
Wiesław Jakubowski reprezentujący firmę Hazera Poland informował, że firma ta przoduje hodowli odmian pomidora i cebuli, ale ma również szeroką ofertę innych gatunków m.in. marchwi i warzyw kapustnych. Spośród cebuli w typie Rijnsburger, oprócz znanych producentom Centro F1 czy Dormo F1, polecał nową wczesną odmianę Firmo F1, a z cebul w typie amerykańskim rekomendował odmiany Meranto F1 i Dacapo F1. Zwrócił również uwagę na nowości w ofercie cebul o białej łusce – Venus F1 oraz Maxia F1. Z nowych odmian marchwi W. Jakubowski zachęcał do uprawy, zwłaszcza z przeznaczeniem na świeży rynek, odmiany Octavo F1 (okres wegetacji 120–130 dni), która tworzy gładkie korzenie długości 17–21 cm. 

Wiesław Jakubowski

Natomiast z nowości w odmianach kapust prelegent polecał kreację pod numerem 17-1434 F1, która jest w trakcie rejestracji i będzie oferowana pod nazwą Emili. Odmiana ta ma okres wegetacji 60–65 dni i przeznaczona jest do uprawy w tunelach foliowych lub pod płaskimi okryciami. W segmencie odmian o dłuższym okresie wegetacji nowością jest 17-1184 F1 (115–125 dni), tworząca główki o masie 5–8 kg oraz 17-1125 F1 (ok. 150 dni) wyróżniająca się małą podatnością na uszkodzenia przez wciornastki oraz mająca średnią odporność na Xanthomonas

Spośród odmian kalafiorów firma Hazera w tym sezonie poleca dwie nowości: Ferrara F1 (70–75 dni) – na świeży rynek i do przetwórstwa oraz Stromis F1 (85–95 dni) – głównie do przetwórstwa. Wśród nowych propozycji odmian brokułów znalazły się: Stromboli F1 (65–70 dni) – do uprawy w polu i pod osłonami oraz Jeremy F1 (70–75 dni). W. Jakubowski informował również o aplikacjach na androida oferowanych przez firmę z informacjami na temat chorób i szkodników cebuli oraz kapust, które są pomocne w diagnozowaniu patogenów oraz podejmowaniu decyzji o ich zwalczaniu.
Andrzej Kobiela reprezentujący firmę Vigor – dystrybutora krystalicznych nawozów dolistnych FertiNA oraz FertiLIQ informował o programach dokarmiania warzyw tymi produktami. Szeroka oferta tej firmy obejmuje m.in. nawozy zawierające makro- i mikroskładniki, np. wysokoazotowe – FertiNA NPK 30-10-10, FertiNA NPK 36-3-3, zrównoważone – FertiNA NPK 18-18-18, nawozy z grupy PK – FertiLIQ PK, nawozy zawierające bor oraz nawozy zawierające mikroskładniki – MicroFertina.

Andrzej Kobiela

[NEW_PAGE]

Anna Maćkowiak reprezentująca firmę Megran przedstawiła bogatą ofertę agrowłóknin do osłaniania upraw warzyw, a także folii do okrywania tuneli. Nowością w ofercie firmy są siatki, które spełniają podobną rolę jak agrowłóknina, ale są od niej trwalsze (ok. 5 lat). W ofercie firmy Megran dostępne są również agrowłókniny puszyste wykorzystywane do okrywania kopców.

Anna Maćkowiak

Bartosz Ciemiecki z firmy Azelis informował o zaletach nawozu Perlka (azotniak) – jego odkażającym działaniu redukującym liczebność szkodliwych patogenów w glebie, a także stopniowym uwalnianiu azotu, dzięki czemu nawożone rośliny zawierają mniej niepożądanych azotynów. Zaletą Perlki jest także zawartość łatwo przyswajalnego wapnia. Ponadto B. Ciemiecki polecał nawóz Resistim – oparty na fosforynie potasu, którego działanie polega na poprawie stanu odżywienia systemu korzeniowego roślin. Dobrze odżywione rośliny, o silnym wigorze, łatwiej znoszą stresowe warunki uprawy. Firma Azelis ma w swojej ofercie szeroki wybór nawozów dolistnych marki Lebosol o różnej zawartości makro- i mikroskładników – które można dostosować do zapotrzebowania roślin zależnie od gatunku i fazy ich wzrostu. Spośród ciekawszych produktów prelegent zwrócił uwagę na Lebosol AqueBor SC zawierający 10% boru rozpuszczalnego w wodzie jako boran sodu oraz Lebosol MagSoft S.C. – jest to wodorotlenek magnezu w zawiesinie z siarką.

Bartosz Ciemiecki

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele firmy KWS. Robert Zawieja zaprezentował ofertę odmian kukurydzy. Natomiast Janusz Naroży scharakteryzował odmiany ziemniaków jadalnych, m.in.: wczesną Everest wyróżniającą się dużym wyrównaniem, średnio wczesną – El Mundo, która polecana jest do upraw ekologicznych, a także odporną na parcha i alternariozę – Mondeo.

Janusz Naroży

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Andrzejewska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSawicki: nie zgadzamy się na łamanie solidarności UE ws. embarga Rosji
Następny artykułNie ma zgody KE na łamanie solidarności w sprawie rosyjskiego embarga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.