XI Dzień Ziemniaka w nowej formule

Fot. M. Bartczak
Kto w piątek 12 lipca przybył na tegoroczny XI już Dzień Ziemniaka w Żelaznej zorganizowany przez firmę Syngenta oraz Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, RZD Żelazna wyjechał usatysfakcjonowany.

Nowa formuła spotkania – rozpoczęto je panelem dyskusyjnym, a w dalszej jego części na polach oceniano skuteczność działania preparatów z portfolio firmy Syngenta, rozmawiano o technologii uprawy, firmy prezentowały różne środki produkcji, eksperci udzielali specjalistycznych porad – pozwalała zdobyć wiedzę, jakie czynniki są podstawą nowoczesnej technologii uprawy ziemniaka.

Dr Wojciech Nowacki z IHAR-PIB oddział w Jadwisinie zwrócił uwagę, że profesjonalizm to przyszłość polskiej branży ziemniaczanej. Zaznaczył, że profesjonalizmowi w produkcji tego gatunku sprzyja m.in. sprawnie funkcjonujące otoczenie rolnictwa, w tym możliwość korzystania z doradztwa oraz większa skala produkcji. Dr Bogusław Rzeźnicki z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi objaśniał, co oznacza dla producentów ziemniaka wprowadzenie integrowanej ochrony roślin od 2014 r. Przedstawiciel ministerstwa przedstawił działania i metody, które pozwalają zapobiegać występowaniu organizmów szkodliwych lub ograniczać ich negatywny wpływ.

Kontynuacją tego zagadnienia był wykład i dyskusja z udziałem prof. dr hab. Józefy Kapsy IHAR-PIB oddział Bonin, w której to rozważano przydatność systemów wspierania decyzji w ochronie ziemniaka. Pani profesor zaprezentowała dane, które wskazywały że testowany w naszym kraju system NegFry pozwala ograniczyć liczbę zabiegów przeciwko zarazie ziemniaka.

Wiele głosów w dyskusji, m.in. dotyczących przepisów prawnych, wzbudził aspekt techniki ochrony roślin ziemniaka. Prof. dr hab. Ryszard Hołownicki z Instytutu Ogrodnictwa doradzał, jaki sprzęt do opryskiwania roślin wykorzystywać, aby zabiegi wykonać z dużą dokładnością i w krótkim czasie.

Ponadto na spotkaniu Jan Borowski z Lrito Lay przedstawił, jak wymagania współczesnego przemysłu wpływają na uprawę ziemniaka. Podał, że liczba bulw na 10 kg wymagana jest w przedziale od 72-112 szt., natomiast średnica ziemniaków nie może być mniejsza niż 40 mm i większa niż 90 mm.

Marcin Bartczak

Zobacz również galerię XI Dzień Ziemniaka w Żelaznej

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSezon na bocianie obrączki
Następny artykułW Nowym Kawkowie kończą się lawendowe żniwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.