Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
19.05.2017

Sanepid przypomina – wymagania dla plantatorów

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chełmie skierował komunikat do plantatorów. Ostrzega, że owoce uprawiane i zebrane w niewłaściwych warunkach higieniczno – sanitarnych mogą być przyczyną groźnych zatruć pokarmowych u konsumentów. 
Dlatego też, podmioty prowadzące działalność w zakresie produkcji pierwotnej owoców jagodowych miękkich (maliny, jeżyny, truskawki, borówka amerykańska, porzeczki) powinny na etapie produkcji (uprawy i zbioru) przestrzegać następujących wymagań sanitarnych: 
 • stosować do podlewania upraw wodę o odpowiedniej jakości mikrobiologicznej,
 • stosować odpowiednie metody nawożenia (wyeliminować nawożenie fekaliami, które mogą zanieczyścić owoce chorobotwórczymi wirusami)
 • stosować odpowiednie środki ochrony roślin i przestrzegać okresów karencji,
 • przestrzegać zasad higieny podczas  zbioru i transportu owoców, w tym:
  - zapewnić na plantacji warunki do higienicznego mycia i suszenia rąk osób pracujących przy zbiorze (czysta woda bieżąca, woda butelkowa, beczkowozy, pojemniki, rękawiczki jednorazowego użycia),
  - rygorystycznie przestrzegać mycia rąk przed przystąpieniem do zbioru oraz każdorazowo po skorzystaniu z ubikacji,
  - nie dopuszczać do zbioru owoców osób z takimi objawami jak: biegunka, wymioty, podwyższona temperatura, kaszel,
  - zachować  czystość odzieży osób zatrudnionych przy zbiorze,
  - zapewnić możliwość korzystania z toalety (stałej lub przenośnej), gwarantującej higieniczne usuwanie zanieczyszczeń oraz brak możliwości przeciekań do wód gruntowych, utrzymywanej w odpowiednich warunkach sanitarnych, mytej i dezynfekowanej,
 • przeprowadzać szkolenia zatrudnionych pracowników w zakresie wymagań higieniczno – sanitarnych,
 • utrzymywać w czystości i dobrym stanie pojemniki wykorzystywane do zbioru i transportu owoców,
 • opracować i stosować procedury oparte na zasadach Dobrej Praktyki Higienicznej, Produkcyjnej i Rolniczej, w tym dotyczące mycia i dezynfekcji zanieczyszczonych powierzchni.

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności