’TEGERA’ – ŚLIWA WCZEŚNIE DOJRZEWAJĄCA

    Pochodzenie i opis odmiany. 'Tegera' ('Orten­auer' x 'Ruth Gerstetter') to nowa śliwa niemiecka otrzymana w 1982 roku, prawnie chroniona na terenie Niemiec (prawo jej rozmnażania będą miały tylko te szkółki, które zawrą umowę z właścicielem odmiany reprezentowanym przez grupę szkółkarską GEVO). Drzewo rośnie dość silnie, tworzy zwartą, wzniesioną koronę. W okres owocowania wchodzi w 2. lub 3. roku po posadzeniu i owocuje regularnie. Odmiana samopłodna. Kwitnie średnio wcześnie. Drzewa są wytrzymałe na mróz, mało podatne na brunatną zgniliznę drzew pestkowych (moniliozę), a także tolerancyjne wobec szarki. Dojrzałość zbiorczą owoce drzew szczepionych na ałyczy osiągają w pierwszej dekadzie sierpnia, prawie równocześnie z odmianą 'Earliblue', to jest zaraz po odmianach 'Cacanska Rana' i 'Katinka', a przed odmianami 'Kalipso', 'Węgierka Łowicka' i 'Cacanska Lepotica'. W przypadku zastosowania jako podkładki siewek 'Węgierki Wangenheima' dojrzewanie owoców odmiany 'Tegera' można będzie przyspieszyć jeszcze o kilka dni. Silnie omszone liś­cie niechętnie są zasiedlane przez mszyce, które roznoszą szarkę.

    Owoce odmiany 'Tegera' są średniej wielkoś­ci, lekko wydłużone, o masie około 40 g (średnicy 35 mm i wysokości około 42 mm). Kształtem i wielkością nie różnią się od dobrze wyrośniętych owoców 'Węgierki Włoskiej' i mają podobną do nich strukturę miąższu. Skórka jest fioletowoniebieska z silnym jasnoszarym woskowym nalotem. Miąższ zielonkawożółty, smaczny, słodko-kwaś­ny, aromatyczny. Pestka wydłużona, średniej wielkości, łatwo oddziela się od miąższu. Szypułka jest średniodługa, cienka. Owoce po uzyskaniu dojrzałości zbiorczej nie opadają z drzewa i nadają się do bezpośredniego spożycia, wypieku ciast i dla przetwórstwa. Są wyjątkowo słodkie i smaczne, mają dość zwarty miąższ i łatwo oddzielającą się od niego pestkę.


    'Tegera' to jedna z ciekawszych śliw o wczesnym terminie dojrzewania owoców
    i walorach smakowych dużej węgierki

    Przydatność. Wstępne obserwacje tej odmiany w kolekcji śliw wskazują, że będzie ona przydatna do sadów towarowych i amatorskich. Znajduje się w badaniach dotyczących urzędowej oceny wartości gospodarczej i porównywana jest z innymi odmianami o podobnej porze dojrzewania. Wszystko wskazuje, że będzie to śliwa o cechach typowej węgierki, która może zastąpić 'Earliblue' — odmianę silnie reagującą na niedostatki wody w glebie — i 'Węgierkę Łowicką', bardzo podatną na szarkę. Wiele zalet 'Tegery' świadczy o tym, że będzie ona jedną z cenniejszych, wczesnych odmian śliw.


    Pochodzenie i opis odmiany. 'Tegera’ (’Orten­auer’ x 'Ruth Gerstetter’) to nowa śliwa niemiecka otrzymana w 1982 roku, prawnie chroniona na terenie Niemiec (prawo jej rozmnażania będą miały tylko te szkółki, które zawrą umowę z właścicielem odmiany reprezentowanym przez grupę szkółkarską GEVO). Drzewo rośnie dość silnie, tworzy zwartą, wzniesioną koronę. W okres owocowania wchodzi w 2. lub 3. roku po posadzeniu i owocuje regularnie. Odmiana samopłodna. Kwitnie średnio wcześnie. Drzewa są wytrzymałe na mróz, mało podatne na brunatną zgniliznę drzew pestkowych (moniliozę), a także tolerancyjne wobec szarki. Dojrzałość zbiorczą owoce drzew szczepionych na ałyczy osiągają w pierwszej dekadzie sierpnia, prawie równocześnie z odmianą 'Earliblue’, to jest zaraz po odmianach 'Cacanska Rana’ i 'Katinka’, a przed odmianami 'Kalipso’, 'Węgierka Łowicka’ i 'Cacanska Lepotica’. W przypadku zastosowania jako podkładki siewek 'Węgierki Wangenheima’ dojrzewanie owoców odmiany 'Tegera’ można będzie przyspieszyć jeszcze o kilka dni. Silnie omszone liś­cie niechętnie są zasiedlane przez mszyce, które roznoszą szarkę.


    Owoce odmiany 'Tegera’ są średniej wielkoś­ci, lekko wydłużone, o masie około 40 g (średnicy 35 mm i wysokości około 42 mm). Kształtem i wielkością nie różnią się od dobrze wyrośniętych owoców 'Węgierki Włoskiej’ i mają podobną do nich strukturę miąższu. Skórka jest fioletowoniebieska z silnym jasnoszarym woskowym nalotem. Miąższ zielonkawożółty, smaczny, słodko-kwaś­ny, aromatyczny. Pestka wydłużona, średniej wielkości, łatwo oddziela się od miąższu. Szypułka jest średniodługa, cienka. Owoce po uzyskaniu dojrzałości zbiorczej nie opadają z drzewa i nadają się do bezpośredniego spożycia, wypieku ciast i dla przetwórstwa. Są wyjątkowo słodkie i smaczne, mają dość zwarty miąższ i łatwo oddzielającą się od niego pestkę.



    ’Tegera’ to jedna z ciekawszych śliw o wczesnym terminie dojrzewania owoców
    i walorach smakowych dużej węgierki


    Przydatność. Wstępne obserwacje tej odmiany w kolekcji śliw wskazują, że będzie ona przydatna do sadów towarowych i amatorskich. Znajduje się w badaniach dotyczących urzędowej oceny wartości gospodarczej i porównywana jest z innymi odmianami o podobnej porze dojrzewania. Wszystko wskazuje, że będzie to śliwa o cechach typowej węgierki, która może zastąpić 'Earliblue’ — odmianę silnie reagującą na niedostatki wody w glebie — i 'Węgierkę Łowicką’, bardzo podatną na szarkę. Wiele zalet 'Tegery’ świadczy o tym, że będzie ona jedną z cenniejszych, wczesnych odmian śliw.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułMNIEJ ZNANE W POLSCE DESEROWE ODMIANY LESZCZYNY
    Następny artykułO POLSKICH SOKACH

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.