Ekstremalnie ciepły grudzień 2019

W Poznaniu zimą zagościła wiosna..., fot. A. Andrzejewska
Średnia obszarowa temperatura powietrza w Polsce w grudniu 2019 roku wyniosła 3,2°C i była wyższa od średniej wieloletniej temperatury dla tego miesiąca o 3,6°C. Zgodnie z kwantylową klasyfikacją warunków termicznych ubiegły miesiąc należy więc zaliczyć do miesięcy ekstremalnie ciepłych.

Według klasyfikacji rangowej grudzień 2019 r. był 3. najcieplejszym grudniem od roku 1951 i trzecim z najcieplejszych grudni w XXI wieku. Najcieplejszy grudzień wystąpił w roku 2006, kiedy średnia temperatura powietrza dla obszaru Polski wynosiła 5,9°C. Z koleji najchłodniejszy wystąpił w 1969 roku, kiedy średnia obszarowa temperatura powietrza wynosiła zaledwie –6,1°C.

Najwyższą wartość temperatury powietrza w grudniu odnotowano w stacji w Bielsku Białej, gdzie 18 grudnia termometr maksymalny zarejestrował wartość 17,4°C. Absolutne minimum temperatury, wynoszące –9,2°C, odnotowano 11 grudnia w Jeleniej Górze. Na Kasprowym Wierchu 29 grudnia termometr minimalny wskazał wartość –15,0°C, a na Śnieżce 10 grudnia –10,4°C.

Należy podkreślić także fakt, że grudzień to miesiąc, w którym maksymalne wartości temperatury powietrza nierzadko są ujemne, w grudniu 2019 r. nie odnotowano takiego przypadku.

Wysoka wartość anomalii temperatury powietrza w grudniu 2019 roku utrwala silny wzrostowy trend temperatury powietrza na obszarze Polski. Szacuje się, że tylko od 1951 roku temperatura powietrza w grudniu wzrosła o blisko 1,45°C. Trend ten jest bardzo zbliżony w kilku regionach klimatycznych.

Największy wzrost temperatury powietrza występuje na obszarze Pojezierzy (1,8°C w stosunku do 1951 roku), najsłabszy zaś w Karpatach (0,9°C).
Biorąc pod uwagę wyniki dla grudnia, można stwierdzić że 2019 rok był najcieplejszym rokiem w Polsce od 1951 roku i najprawdopodobniej najcieplejszym od połowy XIX wieku.

źródło: IMiGW

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKonferencja chryzantemowa – spotkanie po latach
Następny artykułWawrzyny od kuchni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.