Za mało owoców i warzyw w diecie dzieci

Według raportu „Zwyczaje żywieniowe dzieci i młodzieży pod kątem spożywania owoców i warzyw” przygotowanego na zlecenie Intermarché, jedynie 7,1% rodziców dzieci w wieku 6–15 lat deklaruje, że spożywają one zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia dawkę 5 porcji warzyw i owoców dziennie.

Chętniej i częściej – owoce
Od 2 do 3 razy dziennie owoce spożywa 40,6% dzieci starszych (12–15 lat) i 32,7% dzieci młodszych (6-11 lat). Te drugie jednak częściej, bo aż w 38,2%, jedzą owoce tylko 1 raz dziennie. 13,3% rodziców zadeklarowało, że ich dzieci jedzą owoce raz na 2-3 dni. Ponad 90% ankietowanych rodziców potwierdza, że ich dzieci konsumują owoce w całości. Wśród dzieci starszych popularnością cieszą się sałatki owocowe (53,7%), które nie są już tak atrakcyjne dla dzieci młodszych (42,2%). W formie soków – tych gotowych, jak i tych przyrządzanych w domach – owoce przyjmuje aż 76,6% badanych.

Warzywa? Nie, dziękuję!
Znacznie gorzej wyglądają statystyki w przypadku spożywania przez wszystkie dzieci warzyw. Tu największa grupa, bo ponad 40% sięga po nie tylko raz dziennie, a 25% 2-3 razy dziennie. Równie niepokojące wskazania padają przy deklaracjach spożycia raz na 2-3 dni (15,8%) i kilka razy w tygodniu (11,2%). Dlaczego dzieci nie jedzą warzyw i owoców? Według ponad 30% ankietowanych rodziców „bo nie lubią”, zdaniem innych nie smakują one dzieciom (14,5%), są według nich niedobre / niesmaczne (7,1%), czy też brzydko wyglądają i pachną (3,0%).

Dzieci biorą przykład
Aż 75% rodziców jest zdania, że jedzenie warzyw i owoców jest ważne, ponieważ dostarcza niezbędnej porcji witamin. Odpowiadając jednak na pytanie o to, kto
w gospodarstwie domowym najczęściej spożywa owoce i warzywa, tylko 48,7% ankietowanych wskazało siebie, 27,7% partnera / partnerkę, a 23,6% innego domownika. Deklaratywnie, dobry przykład swoim dzieciom stara się dawać 64,3% rodziców.

O badaniu
Badanie zostało przeprowadzone przez Havas Media na zlecenie Grupy Muszkieterów w Polsce. Jego celem było poznanie opinii rodziców na temat spożywania owoców i warzyw przez ich dzieci (m.in. częstotliwość spożywania, najczęstsze formy, ulubione owoce i warzywa, sposoby motywowania dzieci do jedzenia warzyw i owoców) Grupą docelową badania byli rodzice dzieci w wieku 6-15 lat. Analiza została przeprowadzona od maja do czerwca 2019 roku na 546 osobach.

źródło: newseria.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJuż za niespełna 2 tygodnie VII Letnie Pokazy Czereśniowe
Następny artykułKomunikat Sadowniczy zalecenia PROCAM z 09.07.2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.