Doniczki na taras – jak wybrać modele praktyczne i estetyczne?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Taras stanowi naturalne przedłużenie salonu lub pokoju dziennego. Często jest to zatem po prostu przestrzeń do przyjemnej rekreacji lub spotkań towarzyskich, zwłaszcza gdy ustawi się na nim wygodne meble wypoczynkowe.

Czego jeszcze nie może zabraknąć na tarasie? Skoro stanowi on łącznik między domowym wnętrzem a ogrodem, muszą się na nim znaleźć również wielobarwne rośliny. Najlepiej zasadzić je w donicach i skrzynkach, dopasowanych do potrzeb konkretnych okazów. Jak wybrać optymalne modele? O tym napiszemy poniżej.

Co można posadzić na tarasie?

W zależności od specyfiki tarasu, umieszcza się na nim nieco inne donice i skrzynki, w których sadzi się zarówno kwiaty, owoce i warzywa, zioła, pnącza lub nawet większe krzewy.
Stają się one ciekawą dekoracją i uzupełnieniem stylizacji, bez większego problemu można bowiem znaleźć akcesoria nawiązujące wyglądem do większego wyposażenia tarasu takiego, jak meble ogrodowe Bazkar.
Oprócz kwestii typowo estetycznych, warto pamiętać o tym, że zasadzone na tarasie rośliny niejednokrotnie spełniają rolę mini ogródka i zaplecze dla kuchni, z soczystymi pomidorami i marchewkami lub aromatycznymi ziołami, które dodają smaku każdej potrawie.

Donice na taras – z czego powinny być wykonane?

Na rynku można znaleźć szereg mocno zróżnicowanych produktów. Nowoczesne donice produkuje się choćby z:
• ceramiki,
• tworzyw sztucznych,
• metalu.
Które z nich najlepiej wybrać na taras? W całorocznych ogrodach zimowych nie trzeba martwić się warunkami atmosferycznymi. Jeśli jednak dysponuje się otwartym tarasem, należy znaleźć donice odporne na niszczycielskie działanie wilgoci i temperatury. Jeżeli zatem chce się wykorzystać ceramikę, niech będzie to mrozoodporna terakota, a donice z metalu powinny być wykonane z ocynkowanej blachy lub aluminium.
Dodatkowo, warto pamiętać o potrzebach roślin. Zioła lub kwiaty najlepiej uprawiać w donicach ceramicznych lub z tworzyw sztucznych. Duże okazy, w tym pomidory lub krzewy ozdobne mogą trafić do wysokich donic albo praktycznych skrzynek (drewno lub tworzywa sztuczne), w których da się zmieścić obok siebie kilka roślin.

Jakie donice wybrać – na co trzeba zwracać uwagę?

Podczas poszukiwań doniczek na taras, warto przede wszystkim zastanowić się nad ich funkcjonalnością. Trzeba je bowiem dobrać do rodzaju uprawianych roślin, o czym wspomnieliśmy już wcześniej. Jeśli planuje się posadzenie wysokich krzewów, warto wybrać ciężkie, wysokie donice, które pozwolą odpowiednio zabezpieczyć roślinę przed przypadkowym przewróceniem się. Każda donica musi mieć od spodu otwory lub specjalny korek, by móc kontrolować ilość wody w glebie.
Ciekawym rozwiązaniem są rozbudowane donice-skrzynie, wyposażone w dodatkowe półeczki, na których można przechowywać przydatne akcesoria do pielęgnacji roślin.
Oprócz względów czysto praktycznych, trzeba pamiętać o estetyce tarasu. Donice stanowią bowiem istotny element całościowej aranżacji. Podkreślają walory rośliny oraz wpisują się w stylistykę przestrzeni. Powinny współgrać z pozostałym wyposażeniem – jego kolorystyką i stylistyką.
Jeśli taras został urządzony w stylu minimalistycznym, warto znaleźć proste donice z tworzywa, w podobnym kolorze co meble ogrodowe. W przestrzeniach prowansalskich lub w ogrodach toskańskich można natomiast pozwolić sobie na nieco większą swobodę w dobieraniu mocno zróżnicowanych doniczek z tradycyjnych materiałów. O aranżacjach ogrodowych, nie tylko za pomocą ciekawych donic, można poczytać na stronie http://kreatordom.com.pl/.

Doniczki – bezpieczny i swobodny wzrost roślin oraz stylowa dekoracja tarasu

Co musi wyróżniać dobre doniczki na taras? Muszą dawać przestrzeń do bezpiecznej i wygodnej uprawy rozmaitych roślin ozdobnych, ziół, warzyw, owoców i krzewów. W zależności od wybranych okazów, należy dobierać nieco inne rozwiązania. Równocześnie trzeba dbać o walory funkcjonalne i estetyczne każdego produktu.
Co uzyskuje się w efekcie? Piękny taras, na którym spędza się czas z prawdziwą przyjemnością.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowa energia – „ZIELEŃ TO ŻYCIE” 2021
Następny artykułZbliżają się targi GrootGroenPlus 2021

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.