Fluktuacje cen warzyw

Na rynku hurtowym tanieje pietruszka, ziemniaki, marchew. Spadki cen notują warzywa spod osłon. Ceny cebuli są stabilne, drożeje - kalafior i kapusta głowiasta biała.

Na rynku hurtowym 13-20 września

  • Pierwszy import bakłażanów z Holandii w tegorocznym jesiennym sezonie w cenie 5-5,5 zł/kg; dla porównania w 2018 r. pierwszy raz pojawiły się 2 października w zbliżonej cenie.
  • Duża podaż ziemniaków z importu w cenie od 1,13 zł/kg za holenderskie, 1,5 zł/kg – za belgijskie, 1,85 zł/kg – za angielskie, do 2,66 zł/kg za francuskie. Największym zainteresowaniem konsumentów cieszą się angielskie ziemniaki, za względu na biały smaczny miąższ.
  • Napływ ziemniaków z importu zmusił polskich rolników do obniżenia cen na krajowe ziemniaki, które re obecnie kosztują 1,33- 1,55 zł/kg .
  • W końcu tygodnia podrożały kalafiory do 4,66 zł/szt. i kapusta głowiasta biała do 4,5 zł/szt.
  • Tanie warzywa spod osłon: cukinie po 2 zł/kg, papryka czerwona 3-4 zł/kg, fasola szparagowa 3-4 zł/kg. Mogą to być ostatnie dni tak niskich cen z powodu chłodnych nocy, które skutecznie opóźniają dojrzewania a przez to podaż.
  • Niepokojąco tanieje pietruszka do 2-2,5 zł/kg  – jest to skutek wysokich cen w ubiegłym sezonie i zwiększenia areału jej uprawy w bieżącym. Jest to nauczka dla rolników żeby iść pod prąd i uprawiać te warzywa, które w ubiegłym roku były najtańsze.
  • Utrzymały się ceny cebuli krajowej 1,2-1,33 zł/kg, obserwujemy wysoką podaż cebuli z Holandii i Austrii w zbliżonej cenie 1,15-1,33 zł/kg.
  • Powolny spadek cen marchwi – nawet 0,7 zł/kg przy zakupach hurtowych.

źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPomoc dla gospodarstw poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych
Następny artykułHurtowy rynek owoców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.