Modne begonie

Begonia Dreams® GardenMacaRouge℗
Begonia Dreams® GardenMacaRouge℗ fot. I. Sprzączka
Begonie cieszą się w ostatnich sezonach coraz większym zainteresowaniem polskich odbiorców końcowych, z tego też powodu firmy hodowlano-nasienne włączają do swojej oferty nowe, ciekawe kreacje tych roślin. Wiele z nich premierę miało na tegorocznych pokazach FlowerTrials®, które odbyły się 11–14 czerwca 2019 r. w Holandii i w Niemczech.

Duże sukcesy w hodowli begonii (Begonia sp.) ma niemiecka firma Benary. Rozpoznawalnymi grupami odmian są Big i Big DeluXXe gatunku B. x benariensis. W pierwszej z nich, polecanej zwłaszcza do sadzenia na terenach zieleni pokazano nową odmianę Big ‘Pink Bronze Leaf’, która ma jasnoróżowe kwiaty odznaczające się na tle czekoladowo zabarwionych liści.

Begonia-Big-Pink-Bronze-Leaf
Begonia Big 'Pink Bronze Leaf’ fot. I. Sprzączka

Begonie z grupy Big zaliczane są do roślin łatwych w uprawie, transporcie i pielęgnacji. Do sadzenia na rabatach miejskich polecane są także begonie z grupy Big DeluXXe, o kwiatach do 25% większych niż u przedstawicielek grupy BIG, bardzo odporne na niekorzystne warunki pogodowe (deszcz, susza, upał czy chłód), tolerancyjne wobec chorób i szkodników. Firma Benary wzbogaciła asortyment grupy Funky® begonii mieszańcowej, która miała pobudzić sprzedaż tych roślin wśród przedstawicieli młodszego pokolenia (dzięki walorom dekoracyjnym – podwójnym kwiatom w wyrazistym kolorze i zwartemu pokrojowi oraz łatwości uprawy). Ofertę uzupełniły cztery odmiany: Funky® ‘Orange’ (o pomarańczowych kwiatach), Funky® ‘Scarlet’ (jasnoczerwonych), Funky® ‘Light Pink’ (jasnoróżowych) oraz Funky® ‘White’ (białych).

Begonia-Funky-Orange
Begonia Funky 'Orange’ fot. I. Sprzączka

W firmie tej zwiększył się też, o grupę Super Cool, asortyment begonii stale kwitnącej (B. cucullata, syn. B. x semperflorens) . Rośliny te charakteryzują się siłą wzrostu pośrednią między przedstawicielkami grup Sprint Plus i Super Olympia®, wczesnym kwitnieniem, znakomitym krzewieniem, bardzo dużymi kwiatami w czterech kolorach i możliwością uprawy w niższej temperaturze.
W firmie Beekenkamp Plants największym zainteresowaniem cieszyły się dwie nowe begonie z grupy Dreams®: Dreams® GardenMacaRouge℗ i Dreams® GardenMacaRose℗. Obie polecane są do uprawy na zewnątrz, dobrze się prezentują niezależnie od warunków pogodowych i kwitną nieprzerwanie przez całe lato. Rośliny te mają zwarty, kulisty pokrój, nadają się do produkcji w doniczkach oraz w wiszących pojemnikach. Odmiana Dreams® GardenMacaRouge℗ – nagrodzona w tegorocznym konkursie Fleurostar,wyróżnia się jaskrawo czerwonymi kwiatami z wyraźnymi, żółtymi pręcikami, Dreams® GardenMacaRose℗ zaś kwitnie różowo.

Dreams® GardenMacaRose℗
Begonia Dreams® GardenMacaRose℗ fot. I. Sprzączka

Do wprowadzonej na rynek w 2016 r. przez firmę Syngenta Flowers grupy Topspin begonii stale kwitnącej w nadchodzącym sezonie dołączy odmiana Topspin ‘Red’ o czerwonych kwiatach. Do największych zalet tych roślin, polecanych zwłaszcza do masowej produkcji, zaliczane są: wczesne kwitnienie, wyrównany wzrost oraz wysoka tolerancja na chłód (mogą być uprawiane już w temperaturze 12°C).

Begonia-Topspin-‘Red’
Begonia Topspin ‘Red’ fot. I. Sprzączka

Grupa Tophat mieszańcowej begonii wzbogaciła się z kolei o odmianę Tophat ‘Rose Bicolor’ o dużych, wzniesionych, biało-różowych kwiatach.
Na pokazach w przedsiębiorstwie PanAmerican Seed wzrok przyciągały begonie bulwiaste (B. x tuberhybrida) z grupy AmeriHybrid® (ich hodowcą jest firma Golden State Bulb), o nietuzinkowych, ogromnych kwiatach (o średnicy 13–23 cm) w bogatej gamie kolorystycznej (te z podgrupy Roseform są jednobarwne, opisane jako Picotee – z kontrastową obwódką płatków, a Ruffled – z pofalowanymi brzegami płatków; w sumie w grupie AmeriHybrid® oferowane są 23 odmiany). Nie będzie to produkt do masowej produkcji, jednak ogrodnicy posiadający własne punkty sprzedaży detalicznej mogą zaoferować swoim klientom nietuzinkowe begonie, zachwycające przede wszystkim wielkością kwiatów w atrakcyjnych kolorach.

Begonia- AmeriHybrid- Roseform-Red1
Begonia AmeriHybrid® Roseform 'Red’ fot. I. Sprzączka
Begonia- AmeriHybrid- Roseform-Red
Begonia AmeriHybrid® Roseform 'Red’ – wielkość kwiatu fot. I. Sprzączka

Asortyment begonii poszerzyła firma Florensis, wprowadziwszy do oferty grupę Rivulet begonii boliwijskiej (Begonia boliviensis). Obejmuje ona cztery odmiany, w tym dwie o pełnych kwiatach – na uwagę zasługuje zwłaszcza Rivulet ‘Orange River’ o intensywnie pomarańczowych kwiatach kontrastujących z bardzo ciemnymi, czekoladowobordowymi liśćmi. Te rozmnażane wegetatywnie rośliny dobrze się krzewią i obficie kwitną.

Begonia-Rivulet-Orange-River
Begonia Rivulet 'Orange River’ fot. I. Sprzączka

W przedsiębiorstwie Takii promowano odmianę ‘Fiona Red’ begonii stale kwitnącej o podwójnych, licznych, czerwonych kwiatach, wzniesionych ponad liście. Rośliny te wcześnie kwitną, rosną równomiernie, a kwiaty – utrzymujące niezależnie od warunków pogodowych swoją barwę – po przekwitnięciu same opadają z pędów. Odmiana ta polecana jest na tereny zieleni miejskiej.

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułApetytNaPolskie.com
Następny artykułHortiterapia działa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.