Z nutą egzotyki – dni otwarte firmy Plantpol Sp. z o.o.

Dni Otwarte firmy Plantpol Sp. z o.o. przyciągnęły licznych zwiedzających - 2019
Dni Otwarte firmy Plantpol Sp. z o.o. przyciągnęły licznych zwiedzających - fot. I. Sprzączka
W ostatnich dniach czerwca (28–30. 06. 2019 r.) firma Plantpol Sp. z o.o. zaprosiła producentów roślin ozdobnych na Dni Otwarte do swojej siedziby w Zaborzu k. Oświęcimia. Przygotowana z rozmachem wystawa przyciągnęła licznych (ponad 1500 osób) zwiedzających. Zaprezentowano bogaty asortyment gatunków balkonowo-rabatowych, uzupełniony o ciekawe odmiany krzewów, bylin, ozdobnych traw oraz ziół.

Jak podkreślał Paweł Marcinkowski, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w spółce Plantpol, dzięki dobrej współpracy reprezentowanego przez niego przedsiębiorstwa z liczącymi się hodowcami oraz przynależności do międzynarodowej organizacji marketingowej Proven Winners, możliwe było pokazanie wielu światowych nowości roślinnych.

Wyjątkowym zainteresowaniem cieszyła się obsypana nagrodami hortensja ‘USHYD0405’ Runaway Bride Snow White® (handlowa nazwa w tłumaczeniu z angielskiego oznacza ‘uciekająca panna młoda’) o płożącym pokroju, przydatnej do tworzenia form piennych i kaskadowych. Co ważne, kwiatostany zawiązują się nie tylko na wierzchołkach pędów, także lecz również na tych bocznych, dzięki czemu roślina w czasie kwitnienia wygląda zjawiskowo.

Wprowadzone w ubiegłym roku do oferty mieszańce petunii i kalibrachoi z grupy BeautiCal okazały się prawdziwym hitem. Jej przedstawicielki tworzą duże kwiaty w nietypowych kolorach, szybko regenerujących się po intensywnych opadach deszczu i mają ładny, zaokrąglony, zwarty pokrój roślin.

Nie mogło zabraknąć akcentu świętowania ubiegłorocznych obchodów 30-lecia wprowadzenia na rynek przełomowej grupy Surfinia® petunii ogrodowej, wyhodowanej w japońskiej firmie Suntory. Przedsiębiorstwo z Zaborza przyczyniło do sukcesu tych roślin, bowiem wprowadziło tę grupę na rynek polski, oferując ukorzenione sadzonki roślin. Wśród petunii prezentowanych podczas Dni Otwartych uwagę zwracały przedstawicielki grupy Supertunia® Vista o silnym wzroście, kaskadowym pokroju, bardzo obfitym kwitnieniu oraz odporności na niesprzyjające warunki pogodowe. Wśród nowości uwagę zwracała odmiana Supertunia® Vista ‘Paradise’ o intensywnie różowych kwiatach. Premierę miały też odmiany petunii pochodzące od innych hodowców, m.in. CASCADIAS™ Iceberg o białych kwiatach, CASCADIAS™ Purple Gem – o fioletowych z białą gwiazdą oraz ‘Coral Morn’ o koralowych z białą gardzielą.

Wśród prezentowanych odmian kalibrachoi wzrok przyciągały Superbells® ‘Starbust Pink’ o licznych, osadzonych ponad liśćmi, różowych z białą gwiazdą i żółtą gardzielą kwiatach, nieco podobna do niej, ale o zmiennych proporcjach koloru różowego i białego odmiana Superbells® ‘Holy Cow’ oraz Superbells® ‘Evening Star’ o fioletowych kwiatach z białą gwiazdą i żółtą gardzielą oraz Superbells® ‘Doublette Love Swept’ o podwójnych, różowych z białą obwódką kwiatach. P. Marcinkowski zwracał też uwagę na przedstawicielki grupy Superbells® Pocket o bardzo zwartym, „kieszonkowym” pokroju i wczesnym kwitnieniu (w testach kwiaty pojawiły się już w 11. tygodniu).

Firma Plantpol umacnia swoją pozycję jako dostawca materiału wyjściowego begonii, nieustannie poszerzając ich ofertę. Jak poinformował Jerzy Starzyński, prezes tej spółki, poza znakomitą grupą Solenia® w asortymencie przedsiębiorstwa z Zaborza można znaleźć godne polecenia odmiany z grup Belleconia™ – o pełnych, dużych kwiatach oraz Summerwings® – o pojedynczych, ale licznych i atrakcyjnie zabarwionych.

Jak poinformował P. Marcinkowski, coraz ważniejszą pozycję w asortymencie zajmuje lawenda wąskolistna, oferowana jako różnej wielkości materiał wyjściowy (nowością są dość duże młode rośliny w paletach o 40 otworach). Ofertę wzbogaciła grupa BeeZee, którą tworzy pięć obficie kwitnących odmian, o wyrównanym pokroju i średniej sile wzrostu.

Ciekawość wzbudzały egzotycznie wyglądające kaladium z grupy Heart to Heart™ przeznaczone do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Atrakcyjnie zabarwione liście tych roślin mają utrzymywać intensywność koloru przez cały sezon. Spośród 20 dostępnych odmian, oferowanych pod marką Proven Winners, część nadaje się do uprawy w słońcu, a pozostałe – na stanowiskach półcienistych.

Istniejący od czterech lat ogród pokazowy, znajdujący się między biurem firmy a obiektami uprawowymi, z każdym rokiem zyskuje na atrakcyjności. Najbarwniej prezentują się w nim rośliny balkonowo-rabatowe, które w wielu wypadkach są w nim testowane. Poza nasadzeniami w gruncie, można było podziwiać zaprezentowane w skrzynkach kompozycje z gatunków przydatnych do takiej uprawy oraz wybrane odmiany posadzone pojedynczo w pojemniku.

Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia: Dni Otwarte firmy Plantpol Sp. z o.o. – 2019

Ilona Sprzączka

Poprzedni artykułPolskie jabłka oczami chińskiego importera
Następny artykułOwoce jagodowe dodatkiem do piwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.