Z nutą egzotyki – dni otwarte firmy Plantpol Sp. z o.o.

Dni Otwarte firmy Plantpol Sp. z o.o. przyciągnęły licznych zwiedzających - 2019
Dni Otwarte firmy Plantpol Sp. z o.o. przyciągnęły licznych zwiedzających - fot. I. Sprzączka
W ostatnich dniach czerwca (28–30. 06. 2019 r.) firma Plantpol Sp. z o.o. zaprosiła producentów roślin ozdobnych na Dni Otwarte do swojej siedziby w Zaborzu k. Oświęcimia. Przygotowana z rozmachem wystawa przyciągnęła licznych (ponad 1500 osób) zwiedzających. Zaprezentowano bogaty asortyment gatunków balkonowo-rabatowych, uzupełniony o ciekawe odmiany krzewów, bylin, ozdobnych traw oraz ziół.

Jak podkreślał Paweł Marcinkowski, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w spółce Plantpol, dzięki dobrej współpracy reprezentowanego przez niego przedsiębiorstwa z liczącymi się hodowcami oraz przynależności do międzynarodowej organizacji marketingowej Proven Winners, możliwe było pokazanie wielu światowych nowości roślinnych.

Wyjątkowym zainteresowaniem cieszyła się obsypana nagrodami hortensja ‘USHYD0405’ Runaway Bride Snow White® (handlowa nazwa w tłumaczeniu z angielskiego oznacza ‘uciekająca panna młoda’) o płożącym pokroju, przydatnej do tworzenia form piennych i kaskadowych. Co ważne, kwiatostany zawiązują się nie tylko na wierzchołkach pędów, także lecz również na tych bocznych, dzięki czemu roślina w czasie kwitnienia wygląda zjawiskowo.

Wprowadzone w ubiegłym roku do oferty mieszańce petunii i kalibrachoi z grupy BeautiCal okazały się prawdziwym hitem. Jej przedstawicielki tworzą duże kwiaty w nietypowych kolorach, szybko regenerujących się po intensywnych opadach deszczu i mają ładny, zaokrąglony, zwarty pokrój roślin.

Nie mogło zabraknąć akcentu świętowania ubiegłorocznych obchodów 30-lecia wprowadzenia na rynek przełomowej grupy Surfinia® petunii ogrodowej, wyhodowanej w japońskiej firmie Suntory. Przedsiębiorstwo z Zaborza przyczyniło do sukcesu tych roślin, bowiem wprowadziło tę grupę na rynek polski, oferując ukorzenione sadzonki roślin. Wśród petunii prezentowanych podczas Dni Otwartych uwagę zwracały przedstawicielki grupy Supertunia® Vista o silnym wzroście, kaskadowym pokroju, bardzo obfitym kwitnieniu oraz odporności na niesprzyjające warunki pogodowe. Wśród nowości uwagę zwracała odmiana Supertunia® Vista ‘Paradise’ o intensywnie różowych kwiatach. Premierę miały też odmiany petunii pochodzące od innych hodowców, m.in. CASCADIAS™ Iceberg o białych kwiatach, CASCADIAS™ Purple Gem – o fioletowych z białą gwiazdą oraz ‘Coral Morn’ o koralowych z białą gardzielą.

Wśród prezentowanych odmian kalibrachoi wzrok przyciągały Superbells® ‘Starbust Pink’ o licznych, osadzonych ponad liśćmi, różowych z białą gwiazdą i żółtą gardzielą kwiatach, nieco podobna do niej, ale o zmiennych proporcjach koloru różowego i białego odmiana Superbells® ‘Holy Cow’ oraz Superbells® ‘Evening Star’ o fioletowych kwiatach z białą gwiazdą i żółtą gardzielą oraz Superbells® ‘Doublette Love Swept’ o podwójnych, różowych z białą obwódką kwiatach. P. Marcinkowski zwracał też uwagę na przedstawicielki grupy Superbells® Pocket o bardzo zwartym, „kieszonkowym” pokroju i wczesnym kwitnieniu (w testach kwiaty pojawiły się już w 11. tygodniu).

Firma Plantpol umacnia swoją pozycję jako dostawca materiału wyjściowego begonii, nieustannie poszerzając ich ofertę. Jak poinformował Jerzy Starzyński, prezes tej spółki, poza znakomitą grupą Solenia® w asortymencie przedsiębiorstwa z Zaborza można znaleźć godne polecenia odmiany z grup Belleconia™ – o pełnych, dużych kwiatach oraz Summerwings® – o pojedynczych, ale licznych i atrakcyjnie zabarwionych.

Jak poinformował P. Marcinkowski, coraz ważniejszą pozycję w asortymencie zajmuje lawenda wąskolistna, oferowana jako różnej wielkości materiał wyjściowy (nowością są dość duże młode rośliny w paletach o 40 otworach). Ofertę wzbogaciła grupa BeeZee, którą tworzy pięć obficie kwitnących odmian, o wyrównanym pokroju i średniej sile wzrostu.

Ciekawość wzbudzały egzotycznie wyglądające kaladium z grupy Heart to Heart™ przeznaczone do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Atrakcyjnie zabarwione liście tych roślin mają utrzymywać intensywność koloru przez cały sezon. Spośród 20 dostępnych odmian, oferowanych pod marką Proven Winners, część nadaje się do uprawy w słońcu, a pozostałe – na stanowiskach półcienistych.

Istniejący od czterech lat ogród pokazowy, znajdujący się między biurem firmy a obiektami uprawowymi, z każdym rokiem zyskuje na atrakcyjności. Najbarwniej prezentują się w nim rośliny balkonowo-rabatowe, które w wielu wypadkach są w nim testowane. Poza nasadzeniami w gruncie, można było podziwiać zaprezentowane w skrzynkach kompozycje z gatunków przydatnych do takiej uprawy oraz wybrane odmiany posadzone pojedynczo w pojemniku.

Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia: Dni Otwarte firmy Plantpol Sp. z o.o. – 2019

Ilona Sprzączka

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPolskie jabłka oczami chińskiego importera
Następny artykułOwoce jagodowe dodatkiem do piwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.