Geokompozyty z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Element geokompozytowy wspomagający wegetację roślin otrzymał Złoty Medal na 62. Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „BRUSSELS INNOVA 2013”.
 
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Małgorzata Wanke-Jakubowska, zespół z tej uczelni w składzie: Krzysztof Lejcuś, Henryk Orzeszyna, Daniel Garlikowski, Andrzej Pawłowski, otrzymał Złoty Medal za element geokompozytowy do wspomagania wegetacji roślin oraz Złoty Medal przyznany przez Chorwackie Stowarzyszenie Wynalazców.
 
Technologia opracowana w Instytucie Inżynierii Środowiska Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji służy zatrzymywaniu wody w glebie. Geokompozyty sorbujące wodę mogą być wykorzystane także na skarpach i wałach przeciwpowodziowych. Dzięki temu, że zwiększają trwałość roślin porastających umocnienia, minimalizują ich erozję. Ma to duże znaczenie nie tylko w sytuacjach kryzysowych, podczas zagrożenie powodziowego, ale także w czasie codziennej eksploatacji umocnień.
 
Na tegoroczną edycję targów, gdzie prezentowane są najnowsze technologie i rozwiązania z dziedziny medycyny, informatyki, chemii, biologii i elektroniki, przyjechali wystawcy z 13 krajów, m.in. Francji, Włoch, Chorwacji, Iranu, Rosji i Polski. Podczas spotkania zaprezentowano 230 innowacyjnych rozwiązań, w tym 93 polskie wynalazki.
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPrzybywa pieczarkarni
Następny artykułPałac w Nawojowej wrócił do potomków rodziny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.