Nowinki techniczne w Gołuchowie

Podczas Dni Ogrodnika 13–14 września zaprezentowano wiele ciekawych nowinek technicznych wykorzystywanych w szklarniach i tunelach foliowych.

Nowa generacja
Firma Agrofim (dawniej Netafim) zaprezentowała bezprzewodowy system komputerowy Paskal służący do pozyskiwania informacji zwrotnej o wzroście roślin dla efektywnej produkcji. Składa się on z przenośnych jednostek ważących, które przesyłają bezprzewodowo do centrali pomiary masy podwieszanych roślin (m.in. pomidorów, ogórków). Wagi zasilane są bateriami litowymi, których trwałość wynosi 5 lat.

Oprócz wag, na szklarni rozwieszany jest system tzw. repeaterów, wzmacniacz sygnałów GSM, który współpracuje z komputerem klimatycznym. Dane z komputera klimatycznego są przekazywane na serwer Paskala. Jak poinformował Krzysztof Prokopowicz, specjalista ds. technicznych, dzięki temu systemowi możliwe jest porównanie m.in. przyrostu roślin w ciągu dnia, w różnych miejscach szklarni, w każdym terminie w roku. – Wiele czynników ma wpływ na strategię uprawy np.: klimat, nawadnianie, nawożenie, szkodniki, kontrola chorób, odmiany, podkładki, które wymagają podejmowania ciągłych decyzji i adaptacji dla osiągnięcia znaczącego wzrostu opłacalności produkcji. Efekty wprowadzanych zmian są widoczne już po 3, 4 dniach – mówił K. Prokopowicz. Na podstawie wykresów, można określić czynniki ograniczające wzrost roślin i zwiększyć ich wydajność.

W nowoczesnych szklarniach zarządzanie parametrami klimatu jest już w pełni zautomatyzowane. Głównym celem innowacyjnych rozwiązań jest podnoszenie wydajności i ograniczenie ponoszonych nakładów.

Na stoisku firmy Lek Habo Tomasz Pieczara zaprezentował m.in. komputer klimatyczny CX 500 firmy HortiMax (fot. 1; następca MultiMa), w którym program sterujący jest tworzony przez użytkownika (ogrodnika) decydującego, jakie parametry chce monitorować.  Podstawowym zadaniem tego sprzętu jest zarządzanie klimatem i nawadnianiem roślin oraz optymalizacja kontroli poszczególnych parametrów. Rdzeniem CX 500 jest komputer przemysłowy IPC, który w sposób ciągły monitoruje pracę systemu, zbiera dane pomiarowe i dokonuje koniecznych regulacji. Aktualne odczyty, zestawienie bieżących parametrów wewnątrz i na zewnątrz obiektu wyświetlane są użytkownikowi w różnej konfiguracji, m.in. w postaci tabel czy wykresów. Kolejną nowością była samodzielna jednostka nawadniająca „FertiMix Go” wyposażona w łatwy w obsłudze panel dotykowy i zintegrowany z nim komputer sterujący. Urządzenie automatycznie dostosowuje parametry pożywki i wartości zasolenia EC do wartości sumy promieniowania słonecznego.

Fot. 1. Komputer klimatyczny CX500

Sterowniki, miksery, dozowniki
Na ekspozycji firmy Poldrip Maciej Puła zaprezentował nowy sterownik do dozowania nawozów (fot. 2) bez beczki mieszającej z tzw. wtryskiem bezpośrednim. Przystosowany jest głównie do gospodarstw, w których wykorzystywana jest miękka woda (np. deszczowa) o niskiej zawartości wodorowęglanów (do 250 mg). Do zasysania wody stosowana jest tylko jedna pompa o mocy 2,2 kW. Przy wodzie twardej utrudniona jest kontrola pH wody (tego typu sterowniki zaniżają pH w stosunku do jej rzeczywistej wartości w dozowanej pożywce). Z kolei zaletą jest znaczna oszczędność energii.

Fot. 2. Sterownik do dozowania nawozów

Kolejną nowością były wentylatory holenderskiej firmy Vostermans Ventilation B.V. stosowane w obiektach szklarniowych o wysokości 6 m. Zasysają powietrze od dołu i mieszają powietrze, równomiernie i dokładnie rozprowadzając je po całym obiekcie.
 
[NEW_PAGE]Firma Soldrip zajmująca się wykonywaniem usług w zakresie budowy instalacji nawodnieniowych w m.in. w tunelach i obiektach szklarniowych na ekspozycji w Gołuchowie zaprezentowała skomputeryzowany dozownik do mieszania nawozów (mikser nawozowy) m.in. Soldmix 7000. Komputer sterujący pracą miksera może utrzymywać zadaną proporcję dozowania nawozów i wody kontrolując określone parametry EC. Urządzenie wyposażone jest w kanały nawozowe (8 szt.) oraz kanały zasysające kwas (2 szt.). Nowością był także dozownik DosaJet, którego producentem jest firma Spagnol.

Na stoisku firmy Brinkman można było zobaczyć nowe urządzenie do zamgławiania – TracFOG (fot. 3), wyposażone w zbiornik o pojemności 100 lub 400 l i dwie dysze o regulowanej wydajności w zakresie 1–2,6 l/min. Zamgławiacz wytwarza zimną mgłę o średnicy kropli 20–30 μm (w zależności od wielkości dyszy). Z wielkością kropli wiąże się skuteczność dotarcia preparatu chemicznego, biologicznego lub nawozu, do każdego miejsca w gęsto rosnących roślinach, a także przyczepność do liści, zwłaszcza pokrytych woskowym nalotem. Do pracy wymagany jest ciągnik o niewielkiej mocy (15 KM). Zasięg aplikacji mgły w pomieszczeniu zamkniętym wynosi do 50 m, z kolei za pomocą wentylatorów ten zasięg może być zwiększony. TracFOG można stosować m.in. w szklarniach, tunelach foliowych.

Fot. 3. TracFOG do zamgławiania zimną mgłą

Do ostatniej kropli
Stanisław Pariaszewski z firmy Łukomet zaprezentował m.in. wyżymaczkę mat uprawowych model T326 (fot. 4) przeznaczoną do wyciskania cieczy i równoczesnego sprasowania wełny mineralnej po zakończonej uprawie m.in. pomidorów szklarniowych. Urządzenie wyposażone jest w silnik o mocy 4kW. Pokryty elastomerem walec dociskowy zamocowany jest w łożyskach tocznych na uchylnym ramieniu. Na końcach ramienia założone są sprężyny ze śrubami rzymskimi umożliwiając regulację siły dociskowej walca elastomerowego do walca szczelinowego. Mata o szerokości do 22 cm podawana jest przenośnikiem rolkowym do gardzieli wyżymaczki z prędkością 1 m/s. Urządzenie zmniejsza 10-krotnie objętość maty oraz jej masę z 11 do 3 kg.

Fot. 4. Wyżymaczka do mat uprawowych T326

Nowe trendy
Wśród nowych trendów ogrzewania roślin sprawdza się rękaw powietrzny zamontowany pod rynnami uprawowymi. Na stoisku firmy Jacek Jaksa zaprezentowano m.in. nową technologię ogrzewania firmy Certhon. Willem Koppenol, reprezentujący tę holenderską firmę, poinformował, że zastosowanie takiego systemu grzewczego pozwala uzyskać takie same warunki klimatyczne zarówno zimą, jak i latem. Innowacyjne rozwiązanie opiera się na rozprowadzeniu ciepłego powietrza z otworów rękawa (fot. 5) wokół roślin uprawnych w obiektach szklarniowych oraz pozwala oszczędzić do 80% energii. Zastosowanie takiego systemu daje m.in. możliwość zwiększenia produktywności roślin, wyregulowanie poziomu wilgotności oraz temperatury wokół roślin, zmniejszenie podatności na choroby. Nowością były również oświetlenia ledowe (prezentowane także przez firmę Philips na stoisku przedsiębiorstwa Lek Habo), które na świecie uzyskują coraz większe powodzenie wśród producentów szklarniowych.

Fot. 5. Nowoczesna technologia ogrzewania z systemem oświetlenia ledowego

Firma Top Plants zajmuje się realizacją i budową używanych i nowych szklarni konstrukcji holenderskich firm Kubo BV i Olsthoorn BV. Ważnymi czynnikami są oszczędność energii i sposób połączenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych, decydujący o wytrzymałości szklarni.

Stefan Wiśniewski prezentował system uszczelek W2, W3, W4 montowanych w szprosach dachowych, w kalenicy i rynnie. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić energię oraz zwiększyć stabilność szyb dachowych – mówił. S. Wiśniewski. Doszczelnianie dachu gumowymi uszczelkami obniża straty wynikające z pęknięcia szkła.

Anna Wilczyńska
Fot. 1-5 A. Wilczyńska

Artykuł pochodzi z numeru 11/2014 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW III kwartale wzrosła cena gruntów rolnych
Następny artykułPolska przegrała przed Trybunałem UE ws. zanieczyszczeń wód azotanami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.