W Warce o nawożeniu (2)

Na 3. Międzynarodowej Konferencji Nawożeniowej dobiega końca pierwszy blok wykładów. Po Vincencie Claux (Belgia) wystąpił Jewgienij Najczienko (Ukraina), a Michał Szklarz zakończył tę sesję.

V. Claux omawiał nawożenie dwoma kluczowymi a antagonistycznymi składnikami odżywczymi – potasem i magnezem. W glebie potas jest dostępny dla roślin jedynie wówczas, gdy jego jony występują w roztworze glebowym – tak się dzieje, gdy wcześniej kompleks sorpcyjny zostanie nimi wysycony. Niedobór potasu dla roślin pojawia się, gdy wszystkie jego jony są zablokowane w kompleksie sorpcyjnym. Dostępność potasu jest też ograniczana przez jego wymywanie, suszę, przy dużym potencjale plonowania i przy słabym systemie korzeniowym roślin. Magnez jest pierwiastkiem mobilnym, łatwo się więc przemieszcza w strefę korzeniową. Jednak zasobna w niego gleba nie oznacza automatycznie dostępności magnezu dla roślin – ta zależy między innymi od kwasowości gleby oraz zasobności gleby w potas. Korekty niekorzystnych relacji tych trzech skłądników są możliwe poprzez nawożenie dolistne wybranymi składnikami.

J. Najczenko potwierdził, że w ostatnim sezonie ukraińskie zbiory jabłek przekroczyły poziom miliona ton, przez co został utrzymany trwający ponad dekadę trend wzrostowy w produkcji tego gatunku. Natomiast zahamowany został trend spadkowy w powierzchni sadów jabłoniowych – w ostatnich sezonach więcej nowoczesnych sadów przybywa, niż karczuje się starych. Wyraźnie przybywa też obiektów przechowalniczych – o czym pośrednio świadczy spadek jesienno-zimowego eksportu ukraińskich jabłek. Polskie jabłka stanowią ponad 85% importowanych przez Ukrainę owoców tego gatunku. W najbliższych latach produkcja jabłek na Ukrainie powinna nadal rosnąć. Niebagatelnym czynnikiem wspomagającym ją jest konsekwentna polityka państwa – z istniejącego w tym kraju funduszu rozwoju sadownicwta na 2012 rok dla sadów drzew owocowych przewidziano około 30 mln euro dotacji (na wszystkie – łącznie z winoroślą i chmielem w bieżącym roku zostanie wydane 100 mln euro).

Więcej informacji znajdą Państwo wkrótce na łamach  naszych czasopism – „MPS Sad” oraz „Hasło Ogrodnicze”.

pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW Warce o nawożeniu
Następny artykułW Warce o nawożeniu (3)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.