Eksport jabłek do Chin – aktualizacja z 17 sierpnia 2016 r.

Na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakładce: informacje branżowe>produkcja roślinna>ochrona roślin>integrowana ochrona roślin, został opublikowany załącznik do metodyki integrowanej ochrony jabłoni - Dodatkowe wymagania przy produkcji jabłek przeznaczonych do wysyłki do Chińskiej Republiki Ludowej.
Opracowane to obejmuje warunki fitosanitarne eksportu jabłek do Chin oraz program ochrony uwzględniający wymagania tego kraju w zakresie stosowania środków ochrony roślin.
 
Producenci, w tym także uczestniczący w systemie Integrowana Produkcja, którzy zamierzają produkować jabłka na rynek chiński, zobowiązani są do przestrzegania zawartych w niniejszym opracowaniu wytycznych.
 
Zgodnie z chińskimi wymaganiami eksportowymi, jabłka wysyłane do Chin powinny spełniać przepisy sanitarne tego kraju, co oznacza, że do produkcji jabłek kierowanych na rynek chiński mogą być stosowane wyłącznie środki ochrony roślin zawierające substancje czynne, dla których zostały określone w chińskim standardzie GB2763 wartości najwyższych dopuszczanych poziomów pozostałości.
 
W związku z istniejącymi różnicami w zakresie obowiązujących w Polsce i Chinach normach najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości dla niektórych substancji czynnych środków ochrony roślin, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach opracował program ochrony jabłoni w sadach produkujących owoce na potrzeby rynku chińskiego.  Program ten stanowi załącznik do aneksu do metodyki integrowanej ochrony jabłoni – dodatkowe wymagania przy produkcji jabłek przeznaczonych do wysyłki do Chińskiej Republiki Ludowej. 
 
Jednocześnie biorąc pod uwagę, iż bieżący rok jest pierwszym rokiem obowiązywania protokołu dopuszczającego eksport polskich jabłek do Chin, jak również fakt, że został podpisany po rozpoczęciu zabiegów ochrony sadów jabłoniowych, w przypadku zastosowania już środków ochrony roślin, które zawierają substancje czynne, które nie są wyszczególnione w standardzie GB2763, wyjątkowo owoce jabłek z tegorocznych zbiorów  będą mogły być wprowadzone na rynek chiński, pod warunkiem, że zawarte w nich pozostałości środków ochrony nie będą przekraczać limitów określonych w międzynarodowej normie Codex Alimentarius.
za: piorin.gov.pl
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUdany sezon dla producentów sprzętu ogrodniczego
Następny artykułSpotkanie TRSK w Sadkowie Szlacheckim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.