Nowe przepisy importowe – informacja dla podróżujących

Komisja Europejska informuje o ograniczeniach w przywozie roślin i produktów pochodzenia roślinnego do krajów UE, zgodnie z nowymi przepisami importowymi, które weszły w życie od 14 grudnia 2019 r.

Zdrowe rośliny są podstawą zdrowego środowiska, zrównoważonego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Unijne przepisy dotyczące zdrowia roślin przyczyniają się do zrównoważonej produkcji rolnej i ogrodniczej, a także do ochrony terenów zielonych, lasów i naturalnego krajobrazu. Mają także na celu zapewnienie bezpiecznego handlu, łagodzenie wpływu zmian klimatu na zdrowie upraw.

Zgodnie z prawem UE dotyczącym zdrowia roślin:

  • Osoby podróżujące do UE z państw trzecich nie mogą wprowadzać żadnych roślin ani materiałów roślinnych do UE, chyba że towarzyszy im urzędowe świadectwo wydane przez organ ds. zdrowia roślin w kraju pochodzenia.
  • Jedynym wyjątkiem od tej reguły są banany, orzechy kokosowe, daktyle, ananasy i duriany, ponieważ owoce te nie stanowią zagrożenia.
  • Świadectwo nie jest potrzebne w przypadku gdy rośliny, owoce, warzywa, kwiaty lub nasiona pochodzą ze Szwajcarii lub Lichtensteinu.
  • Świadectwo jest wymagane, jeżeli pochodzą one z następujących terytoriów UE: Ceuta, Melilla, Wyspy Kanaryjskie, Gwadelupa, Gujana Francuska, Martynika, Majotta, Reunion, Saint-Barthelemy i Saint-Martin.

Źródło: PIORiN, KE

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowe rozwiązania legislacyjne w ochronie roślin
Następny artykułChińska produkcja orzechów włoskich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.