Zgnizlizna gumowata – nowa choroba przechowalnicza jabłek

Grzyb chorobotórczy Phacidiopycnis washingtonensis, odkryty w USA w 2003 roku, został rozpoznany jako powód nowej zgnilizny przechowalniczej jabłek występującej w regionie dolnej Łaby i innych rejonach sadowniczych Europy.

Choroba ta, nazwana w Niemczech „Gummifäule” (zgnilizna gumowata) pojawia się głównie po wyjęciu owoców z  warunków komory CA/ULO. Porażone owoce są zadziwiająco zwarte i początkowo wyglądają jak wyblakłe, jednak po kilku tygodniach przechowywania w warunkach chłodni lub w pokojowej temperaturze ciemnieją aż do koloru czarnego. Na takich na czarno wybarwionych owocach powstają pyknidia  i zarodniki P. washingtonensis.

Chorobotwórczy grzyb występuje masowo na mumiach jabłoni ozdobnych odmiany ‘Golden Horent’ i sporadycznie na mumiach innych odmian zapylających oraz jabłek deserowych, takich jak ‘Elstar’. W rejonie dolnej Łaby zgnilizna gumowata jest szeroko rozpowszechniona, na razie jednak szkody gospodarcze przez nią wywołane stwierdzono w niewielu miejscach.

Możliwe środki zaradcze przeciw tej zgniliźnie to zimowe usuwanie mumii z drzew 'Golden Hornet', sadzenie starszych, rodzimych odmian zapylających, jak również zabiegi gorącą wodą na owocach po zbiorze.

Tłum. na podst. „Mitteilungen des Obstbauversuchsringes 67” – 03/2012
MP

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW najbliższy weekend kolejne Zimowe Ptakoliczenie
Następny artykułOd wczoraj – IPM 2013

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.