BEZ UV, CHORÓB I SZKODNIKÓW

    Zdolność folii do ograniczania rozwoju niektórych chorób roślin znana jest już od lat 70., kiedy naukowcy udowodnili, że pokrycie tunelu pewnymi rodzajami polietylenu może powstrzymywać zarodnikowanie grzybów chorobotwórczych.

    Właściwość ta wynika z fotoselektywności materiałów filtrujących fale świetlne padające na tunel. Do najbardziej pożądanych cech nowoczesnych folii należy, między innymi, wytrzymałość, przezroczystość dla światła widzialnego – szczególnie w zakresie promieniowania fotosyntetycznie czynnego 400-700 nm oraz nieprzepuszczalność dla długofalowego promieniowania cieplnego (2500-3000 nm). Przez polietylen niskiej gęstości LDPE dobrze przenika światło, ale przechodzą przez niego również fale długie, dlatego, aby zmniejszyć przepuszczalność folii dla promieniowania cieplnego, wzbogacany jest on specjalnymi dodatkami. Ostatnio w Wielkiej Brytanii wprowadzono na rynek folię XL Horticulture, która zawiera substancje pochłaniające promieniowanie UV, aż do długości fal 380 nm. Pod takimi osłonami nie dochodzi do zarodnikowania grzybów patogenicznych, jak na przykład Botrytis cinerea. Poza tym materiał ten ma właściwości antymgielne (nie skrapla się na nim para wodna) i dosyć dobrze zatrzymuje ciepło. Wyniki izraelskich badań prowadzonych w Volcani Center pokazują również, że w tunelach pokrytych folią nieprzepuszczającą promieniowania UV znacznie obniżona jest liczebność szkodników, między innymi mączlika szklarniowego, a w związku z tym pomidory są rzadziej atakowane przez przenoszonego przez niego wirusa TYLC (Tomato Yellow Curi Virus). Przykładowo w ”zwykłych” tunelach 87% roślin miało objawy tej wirozy, a w tych absorbujących promieniowanie U V – tylko 1%. Uważa się również, że fotoselektywne osłony ograniczają populację mszyc i wciornastków. W uprawach ogórków zauważono zmniejszenie liczebności wciornastka zachodniego oraz miniarek. Dokładne przyczyny wpływu ograniczenia promieniowania UV na liczebność szkodników nie są jeszcze znane, jednak można przypuszczać, że fotoselektywne folie odegrają ważną rolę w integrowanej ochronie roślin. Niestety, istnieją pewne przeciwwskazania – folii absorbujących promieniowanie UV nie można używać w niektórych uprawach kwiaciarskich, gdyż mogłoby to hamować wybawianie się kwiatów. Osłony takie nie są również polecane do upraw zapylanych przez pszczoły. Ważne jest także, aby ochronnemu działaniu selektywnej folii towarzyszyła właściwa temperatura i wilgotność w tunelu. Na podstawie Grower, 18.09.98.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułDRZEWO ROKU 1999 – WIĄZ, część I
    Następny artykuł1. SEMINARIUM MAŁOPOLSKIEGO OGRODNICTWA

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.