EUSTOMA – KWIAT CORAZ POPULARNIEJSZY

    Eustoma (Lisianthus russelianus, syn. Eustoma russelianum) należy do roślin, które w ostatnich latach zrobiły karierę. W ubiegłorocznych podsumowaniach holenderskich giełd kwiaciarskich znalazła się na 12. pozycji zestawienia głównych kwiatów ciętych, czyli takich, które przynoszą aukcjom największe obroty (w 2000 r. sprzedano około 116,5 mln pędów eustomy, za łączną sumę ponad 77 mln NLG). W 1986 r. zajmowała natomiast w podobnym rankingu bardzo odległe, bo 51. miejsce.

    Ten spektakularny skok, jaki nastąpił w ostatnim 15-leciu, wynika głównie z poszerzenia asortymentu odmian (tylko w zeszłym roku pojawiły się 23 nowości), a zarazem poprawy ich cech użytkowych oraz z udoskonalenia technologii uprawy. W efekcie eustomy mogą być produkowane przez cały rok, choć w Holandii szczyt dostaw giełdowych notuje się od maja do października. Na tamtejsze aukcje trafia też spora ilość kwiatów eustomy z Kenii oraz Izraela, lecz gros towaru (87%) pochodzi z krajowych upraw. Widoczny jest wzrost popytu na pełnokwiatowe odmiany. W minionym sezonie ich udział w aukcyjnej sprzedaży eustom wyniósł prawie 24% (w 1997 r. było to zaledwie 7%). Najważniejsza w tej grupie odmian jest na Zachodzie wczesna seria Echo, której najpopularniejszymi przedstawicielkami są 'E. Geel’ (kremowa), 'E. Pure White’ (biała, przyrost sprzedaży o 75% w porównaniu z wynikami 1999 r.) i 'E. Champagne’ (morelowa). Jednak tuż za nią plasuje się seria Mariachi, której przebojem jest zielonkawa odmiana 'M. Green’, a uwagę zwraca też 'M. Misty Blue’ (niebieska). Za tę ostatnią uzyskiwano w 2000 roku najlepsze aukcyjne ceny — 1,14 NLG za pęd (przy średniej dla eustomy 0,66 NLG). Trzecia z pełnokwiatowych serii, Balboa, ma mniejsze znaczenie niż dwie wyżej wymienione.







    ODMIANA 'LILAC SHADOW’


    Z odmian o pojedynczych kwiatach najważniejsza jest 'Kyoto Purple’ (syn. 'Flamenco Purple’), która pod względem podaży wyraźnie wyprzedza pozostałe. Bestsellerami wśród nowości z tej grupy okazały się w Holandii: 'Piccolo Green’ (jasnozielona), 'Piccolo Picotee Pink’ (biało-fioletowa) oraz 'Alice White’ (biała). Z ciekawostek warto wymienić 'Curly Panther’, o purpuroworóżowych, postrzępionych płatkach, oraz 'Lilac Shadow’ (biała z cieniowanymi brzegami w kolorze lila — fot.). Kwiaty eustomy należy zbierać, gdy 4 pąki na pędzie są otwarte, a pozostałe zakolorowane. Wymagana na giełdach holenderskich długość pędów waha się od 60 do 80 cm. Trwałość kwiatów po ścięciu wynosi średnio 8–14 dni, powinno się je transportować w wodzie i przechowywać w temperaturze 5–15°C. Trzeba pamiętać, że łatwo ulegają porażeniu przez szarą pleśń. Na podstawie materiałów Bloemenbureau Holland oraz Vakblad voor de Bloemisterij 21A/2001

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułCORAZ WIĘCEJ CHORÓB ZAGRAŻA PELARGONIOM
    Następny artykułILE BĘDZIE WARZYW POLOWYCH?

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.