ILE BĘDZIE JABŁEK I GRUSZEK W EUROPIE?

    Podobnie jak co roku, w sierpniu odbył się kongres Prognosfruit (więcej na ten temat napiszemy w kolejnym numerze HO) — spotkanie producentów, handlowców, naukowców oraz przedstawicieli mediów, związanych z produkcją owoców. Dyskutowano przede wszystkim o dwóch najważniejszych na rynku gatunkach — jabłkach i gruszkach. Tym razem delegaci (ponad 260 osób z 18 krajów Europy, Stanów Zjednoczonych oraz Argentyny) spotkali się 3–4.08.2001 r. w belgijskim Sint Truiden, największym rejonie sadowniczym tego kraju.

    Przez ostatnie lata Unia Europejska borykała się z nadprodukcją jabłek i gruszek. Według zaprezentowanych prognoz, tegoroczne zbiory jabłek będą niższe niż przed rokiem i nie przekroczą średniej z ostatnich lat (tab.1). Mniej jabłek zbiorą sadownicy z prawie wszystkich krajów Unii Europejskiej (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz Portugalii). W krajach nienależących do Wspólnoty duże zbiory zapowiadają się jedynie w Polsce i na Słowacji. Największy spadek produkcji dotyczy w tym roku 'Jonagolda’, którego będzie aż o 27% mniej, 'Jonagoreda’ — o 21% mniej, 'Granny Smitha” — o 11% mniej oraz kilku starych odmian (między innymi 'Idareda’ — o 17% mniej). Największy wzrost przewiduje się natomiast w przypadku czterech odmian, do których chyba należy przyszłość — 'Pink Lady’ (o 92%), 'Fuji'(o 13%), 'Gali’ (o 11%) oraz 'Braeburna’ (o 8%). Zdecydowanie mniej będzie gruszek, których podaż może nawet nie zaspokoić popytu (tab. 2). Wiąże się to prawdopodobnie z obfitym owocowaniem tego gatunku w ubiegłym roku oraz warunkami atmosferycznymi w okresie zawiązywania pąków kwiatowych i podczas kwitnienia. Jedynie Hiszpania i Portugalia spodziewają się dużych zbiorów, ten drugi kraj prawie rekordowych.







    TABELA 1. ZBIORY JABŁEK W EUROPIE W LATACH 1996-2000 ORAZ PROGNOZA NA 2001 ROK*; *źródło: EUROFEL, ** (-) – spadek, (+) – wzrost










    TABELA 2. ZBIORY GRUSZEK W EUROPIE ZACHODNIEJ W LATACH 1996-2000 ORAZ PROGNOZA NA 2001 ROK*; * – źródło: EUROFEL – Bruksela, ** (-) – spadek, (+) – wzrost


    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułCORAZ WIĘCEJ CHORÓB ZAGRAŻA PELARGONIOM
    Następny artykułILE BĘDZIE WARZYW POLOWYCH?

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.