Cyprysik tępołuskowy (Chamaecyparis obtusa) ’Evelein K’. Odmianę pokazał Jac GeilenTimmermans z Koningsbosch w Holandii.
Została znaleziona jako sport cyprysika tępołuskowego 'Nana Aurea’. Krzewy mają wzniosły pokrój oraz intensywnie żółte łuski (białożółte na poziomych powierzchniach pędów — fot. 1). Mają być łatwe do rozmnażania przez sadzonki i niewrażliwe na oparzenia słoneczne.
Fot. 1. Chamaecyparis obtusa ’Evelein K’
Jałowiec nadbrzeżny (Juniperus conferta) ’Allgold’. Płożący krzew okrywowy, zaprezentowany przez szkółkę Sierteeltkwekerij Kools z Deurne w Holandii (odmiana znaleziona w Australii). Igły (fot. 2) mają ładny złotożółty kolor (zimą nieco zielenieją) i mają być odporne na oparzenia słoneczne.
Fot. 2. Juniperus conferta ’Allgold’
Klon palmowy (Acer palmatum) ’Pev Dave’. Odmiana znaleziona jako siewka i zademonstrowana na targach przez Pieta Vergeldta z Lottum w Holandii. Krzewy mają wąskie, palczaste liście, które utrzymują brązowoczerwony kolor (fot. 3) przez całe lato. Ten klon ma także charakteryzować się dużą zdrowotnością.
Fot. 3. Acer palmatum 'Pev Dave’
Lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos) ’Zelzate’. Siewka lipy szerokolistnej znaleziona w szkółce De Martelaer z Zelzate w Belgii. Ma być przydatna jako drzewo alejowe lub parkowe. Tworzy jajowate korony, które pozostają zwarte nawet u starszych egzemplarzy. Drzewa są gęsto ulistnione i mają być bardzo odporne na choroby, nawet gdy rosną w niekorzystnych warunkach (np. wzdłuż ulic wybetonowanych lub wyłożonych kostką brukową).
Meta sekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) ’Matthae i Broom’. Odmiana zaprezentowana przez holenderską szkółkę Meuter Heythuysen z Geusert w Holandii. Krzewy są karłowe, rosną powoli i mają się charakteryzować kulistym pokrojem (fot. 4).
Wyróżnia je także szarobrązowa, łuszcząca się kora oraz fioletowobrązowe młode przyrosty.
Fot. 4. Metasequoia glyptostroboides ’Matthaei Broom’
Nawłoć (Solidago sp.) ’Barseven’ SWEETY®. Mieszańcowa odmiana nawłoci, o bardzo zwartym pokroju roślin (fot. 5), które mają być odporne na mączniaka prawdziwego (Erysiphe cichoracearum). Rośliny kwitną na przełomie sierpnia i września, mają być przydatne do uprawy w pojemnikach w krótkim cyklu produkcyjnym. Tę bylinę pokazała szkółka Handelskwekerij Exeptio z Boijl w Holandii.
Fot. 5. Solidago ’Barseven’ SWEETY®
Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium) ’White Cream’. Odmiana znaleziona jako mutacja na pędach ostrokrzewu kolczastego 'Myrtifolia’ i pokazana przez szkółkę Handels kwekerij G. Hoogenraad z Ederveen w Holandii. Krzewy mają zwarty pokrój i liście zielone z kredowobiałą plamą w środku (fot. 6).
Fot. 6. Ilex aquifolium ’White Cream’
Śnieguliczka Chenaulta (Symphoricarpos x chenaultii) 'Brainde Soleil’. Odmiana znaleziona jako mutacja na śnieguliczce Chenaulta 'Hancock’, zaprezentowana przez szkółkę Andr Briant Jeunes Plants z St. Barthlemy d’Anjou we Francji. Krzew okrywowy o złotożółtych liściach (fot. 7) i pomarańczowych wiosną młodych przyrostach.
Fot. 7. Symphoricarpos x chenaultii ’Brain de Soleil’
Elżbieta Sendek