KUKURYDZA W BUKIECIE

    W hodowli amerykańskiej, pełnej nowych pomysłów mających na celu przyciągnięcie uwagi konsumentów, pojawiły się zminiaturyzowane odmiany warzyw o szokujących kolorach (mandarynkowy pomarańczowy czy pastelowy szminkowy róż) łodyg czy liści. Warzywa te są wypuszczane na rynek jako forma dekoracyjna od maja do Świąt Bożego Narodzenia.

    Daje to producentom roślin ozdobnych możliwość jesiennej sprzedaży kolorowych miniwarzyw, gdy nie powiedzie się letnia uprawa kwiatów doniczkowych. Warzywa te mają dodatkowy atut — można je jeść — dzięki czemu odgrywają dwojaką rolę, zarówno dekoracyjną, jak i konsumpcyjną.
    Czerwony burak liściowy, krewny szpinaku jest dobrym surowcem dla gotowych mieszanek sałatkowych („baby leaf”), gdyż jego liście zerwane w stanie dojrzałym mają słodki smak. Jednocześnie jaskrawe, wyraziste kolory (od pomarańczowego, przez purpurę do fioletu) ogonków liściowych tej odmiany powodują, że jest ona niezwykle dekoracyjna jako roślina doniczkowa na parapecie okiennym.
    Sklepy nasienne proponują producentom do jesiennej sprzedaży materiał do uprawy kukurydzy o wielobarwnych ziarniakach w kolbie. Rośliny te, wyselekcjonowane z odmian kukurydzy pierwotnie produkowanej z przeznaczeniem na mączkę, muszą być uprawiane w izolacji od odmian konsumpcyjnych, aby nie doszło do przepylenia (zapylenia krzyżowego). Suszarnie są zbędne, gdyż kolby można pozostawić do wyschnięcia w szklarni, a ziarniaki są twarde jak kamień. Wykorzystuje się je jako element kompozycyjny w bukietach z suchych kwiatów lub do produkcji dekoracyjnych wieńców o wieloletniej trwałości. Hodowcy proponują również tak zwaną kukurydzę truskawkową, której niewielkie, 5-centymetrowe kolby w kolorze burgunda kształtem przypominają miękkie owoce i są gotowe do sprzedaży na przełomie października i listopada.
    Podobne zastosowanie mają nowe odmiany dyni, rozmiarami zbliżone do pomarańczy, produkowane w Ameryce do dekoracji stołów lub uprawiane alternatywnie jako miniaturowe warzywo do spożycia. Ponieważ w Ameryce tradycyjnie w święto Halloween maluje się dynie, hodowcy oferują również nową odmianę 'Valenciano’ — dynię o gładkiej, białej skórce doskonałej do pokrywania jej farbą.
    W Wielkiej Brytanii prowadzi się próby z odmianami papryki chilli, które wcześniej nie były znane w tym kraju. Taka papryczka mogłaby stać się atrakcyjną, ozdobną rośliną doniczkową, gdyż wytwarza zagęszczone rośliny o wyprostowanych, ostro zakończonych, dekoracyjnych owocach i przejawia tendencje do karłowacenia, co czyni ją idealną do uprawy na parapecie okiennym. Polecane odmiany to 'Fresno’ — znana ze skłonności do zagęszczania i tolerancji wobec temperatury podczas uprawy. 'Golden Cayenne’ — bardzo ostra odmiana w typie cayenne o żółtych owocach, lub 'Wonder Hot’ F1 i 'Miles Flavour’ F1 — o owocach przebarwiających się z zielonych na czerwone.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułMIĘDZY USTAWĄ A ZDROWYM ROZSĄDKIEM
    Następny artykułMONITOROWANIE RYNKU ROLNEGO

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.