LISTY – PRODUCENT CZY SPRZEDAWCA?

    Proszę o interpretację przepisów zawartych w rozporządzeniu ministra finansów z 13 lipca 1993 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r., nr 66, poz. 312). Prowadzę sezonową sprzedaż drzew i krzewów we własnym gospodarstwie, przy czym część sprzedawanych roślin pochodzi z mojej szkółki, a część kupuję u innych producentów. Czy można uważać, że podatek od takiej działalności jest już uwzględniony w karcie podatkowej gospodarstwa? Pragnę zaznaczyć, że zakupione drzewa i krzewy często są przetrzymywane w mojej szkółce przez pewien czas, w którym prowadzę zabiegi pielęgnacyjne, czasem rośliny te są przesadzane. E. S.

    Osoby prowadzące produkcję roślin ozdobnych, drzew i krzewów – w tym również materiału szkółkarskiego – są zwolnione z podatku od dochodów ze sprzedaży tych produktów. Zwolnienie to odnosi się do wszelkich dochodów ze sprzedaży produktów roślinnych pochodzących wyłącznie z własnej uprawy, natomiast nie dotyczy ono dochodów uzyskiwanych przez osoby, które sprzedają produkty nie wyprodukowane we własnym gospodarstwie. Istnieje jednak wyjątek od tej zasady. Rozporządzenie ministra finansów z 24 marca 1995 r., w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. nr 35, poz. 173 z późniejszymi zmianami) określa, że gdy zakupione rośliny są przetrzymywane przynajmniej przez miesiąc od dnia ich nabycia, sprzedaż taka nie musi być opodatkowana. Zakupione drzewa i krzewy przetrzymywane w gospodarstwie dłużej niż przez jeden miesiąc traktowane są tak samo, jak te wyprodukowane samodzielnie. Natomiast podlegają opodatkowaniu dochody ze sprzedaży zakupionych drzew i krzewów, które pozostają w danym gospodarstwie krócej niż przez jeden miesiąc. Rozliczenia z urzędem skarbowym według karty podatkowej przysługują wyłącznie osobom prowadzącym sprzedaż detaliczną kwiatów, ziemi i odżywek do kwiatów, doniczek, nasion roślin ozdobnych, sadzonek roślin ozdobnych, zieleni ciętej z upraw szklarniowych. Sprzedaż detaliczna roślin ozdobnych innych, niż wymienione wcześniej, podlega opodatkowaniu w formie ”ryczałtu ewidencjonowanego” w wysokości 3,3% przychodu uzyskanego miesięcznie bądź na zasadach ogólnych dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Należy wtedy prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Podstawę prawną stanowi rozporządzenie ministra finansów z 24 marca 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz. U. nr 35, poz. 173 z późniejszymi zmianami oraz rozporządzenie ministra finansów z 17 grudnia 1996 r. w sprawie karty podatkowej – Dz. U. nr 151, poz. 717.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułDRZEWO ROKU 1999 – WIĄZ, część I
    Następny artykuł1. SEMINARIUM MAŁOPOLSKIEGO OGRODNICTWA

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.