MALINOWA WSPÓŁPRACA

    Sadownicze instytuty badawcze z pięciu państw europejskich - Szkocji, Włoch, Finlandii, Grecji i Portugalii - będą uczestniczyły w międzynarodowym programie badawczym, mającym na celu opracowanie skutecznych i opartych w jak najmniejszym stopniu o środki chemiczne, sposobów produkcji malin. Jest to pierwszy i, jak dotąd, jedyny projekt z dziedziny ogrodnictwa w całości finansowany przez fundusze z Unii Europejskiej.

    To, że wybrano do niego akurat maliny, świadczy o wysokiej randze tych owoców na unijnym rynku. Oprócz wyżej wymienionych państw, w prace zamierzają się także włączyć w ograniczonym stopniu Szwajcarzy, dysponujący już pewnymi doświadczeniami w walce z kistnikiem malinowcem (Byturus tomentosus). Opracowany przez nich schemat ochrony plantacji oparty jest na tzw. białych tablicach. W Szwajcarii przyjmuje się, że należy podjąć zwalczanie, gdy próg szkodliwości owadów wyliczony z użyciem tablic przekroczy 25 sztuk na jednej pułapce. Obecnie należy sprawdzić, czy ten sam limit może być stosowany w innych częściach Europy. Finowie i Włosi chcą wnieść we wspólne przedsięwzięcie swoje doświadczenia z walki z przędziorkami – zagrażającymi uprawom w upalnych latach. Z kolei w Szkocji testowane mają być, znane dotąd z użycia w Stanach Zjednoczonych, pułapki na innego szkodnika malin – opuchlaka pstrokacza – Otiorrhynchus syngularis (L.). Opracowany natomiast w Szkocji program zwalczania pryszczarka namalinka łodygowego – Thomasiniana theobaldii – (bazuje na danych meteorologicznych pozwalających wyliczyć datę wylotu pierwszego pokolenia owadów) ma zostać przystosowany do użycia w krajach o innych warunkach geograficzno-klimatycznych. Z tym ostatnim gatunkiem wiąże się pośrednio kilka chorób grzybowych (zaatakowane przez pryszczarki pędy są porażane przez grzyby z rodzaju Phoma, Fusańum i Leptosphaeria, powodujące zamieranie roślin w kolejnym sezonie), także objętych programem. Ostatnim problemem, na który naukowcy i sadownicy planują zwrócić uwagę, jest szara pleśń (Botrytis cinerea). Podstawowym wyzwaniem będzie znalezienie skutecznych sposobów ograniczania jej rozwoju na już zebranych owocach. Na podstawie Grower, 28.11.98.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułDRZEWO ROKU 1999 – WIĄZ, część I
    Następny artykuł1. SEMINARIUM MAŁOPOLSKIEGO OGRODNICTWA

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.