NA PLANTACJI PORZECZEK

    Po konferencji w Skierniewicach 6 czerwca (czytaj HO 8/2001) poświęconej intensyfikacji produkcji porzeczki i agrestu producenci mieli możliwość odwiedzenia gospodarstwa sadowniczego w miejscowości Długie (gmina Kiernoza), należącego do Wojciecha Buły. Zajmuje ono 64 hektary, gleby należą do IIIa, IIIb oraz IVa klasy bonitacyjnej. Porzeczki uprawiane są na 52 hektarach. Krzewy posadzono w latach 1992 i 1993, a więc w okresie niskiej opłacalności uprawy tego gatunku.

    Uprawiane odmiany porzeczki czarnej to 'Ojebyn’ (30 ha) oraz 'Ben Lomond’ (12 ha). 'Ojebyn’ rośnie średnio silnie, jej pokrój zmienia się z wiekiem — od kulisto-wzniesionego u roślin młodych do rozłożystego u starszych. Jej największym mankamentem jest mała plenność w porównaniu z wieloma nowymi odmianami, na plantacji zbiera się około 4–5 ton/ha. Zaletą jest duża odporność na mączniaka agrestu, jest jednak bardzo podatna na opadzinę liści i rdzę wejmutkowo-porzeczkową. Krzewy 'Ben Lomonda’ rosną średnio silnie, mają pokrój wzniesiony i zwarty — cechy te ułatwiają zbiór kombajnowy. Odmiana plonuje regularnie, obficie, dając średnio 8–10 ton/ha, owoce nadają się do produkcji soków; jest również średnio podatna na wymienione wyżej choroby. Gospodarz jest z niej bardziej zadowolony niż z 'Ojebyna’. Porzeczkę czerwoną reprezentują: 'Jonkheer van Tets’ (2 ha), owoce tej odmiany łatwo uszkadzają się w czasie zbioru kombajnowego, 'Holenderska Czerwona’ (2 ha) oraz 'Rondom’. Ta ostatnia, zdaniem gospodarza, najlepiej z uprawianych przez niego odmian porzeczki czerwonej nadaje się do mechanicznego zbioru — dobrze się otrząsa, a odpowiednio gruba skórka ogranicza procent uszkodzonych owoców. Na roślinach tej odmiany można było zaobserwować tak zwaną chorobę Rondoma, która powoduje zniekształcenia blaszki liściowej, zanik krótkopędów i zmniejszenie plenności. Uszkodzenia krzewów w trakcie kombajnowego zbioru występują na plantacji tylko w kwaterach porzeczki czerwonej (fot. 1).







    FOT. 1. USZKODZENIA NA KRZEWACH PORZECZKI CZERWONEJ SPOWODOWANE UBIEGŁOROCZNYM ZBIOREM KOMBAJNOWYM


    Spowodowane są najczęściej złymi parametrami roboczymi kombajnu w czasie zbioru (prędkością roboczą kombajnu, amplitudą palców otrząsających, częstotliwością drgań). Wzrost amplitudy i częstotliwości drgań zwiększają efektywność otrząsania owoców, powodując jednocześnie więcej uszkodzeń krzewów. Do zwalczania chwastów na plantacji jesienią zastosowano Kerb 500 SC w rzędach roślin. W tym roku przeprowadzono opryskiwanie w międzyrzędziach Roundupem 360 SL z Chwastoksem Extra 300 SL, wykonywano je belką z osłonami, aby uniknąć uszkodzenia krzewów. Zabieg ten ogranicza koszenie murawy w międzyrzędziach. W gospodarstwie W. Buły nie ma również większych problemów z chorobami. Przybyłym plantatorom sadownik zaprezentował nowoczesny opryskiwacz do ochrony plantacji jagodowych. Oprócz dokładnego opryskiwania roślin, pozwala zaoszczędzić wodę i środki chemiczne. Do ustalenia optymalnego terminu zabiegu przeciwko przeziernikowi porzeczkowcowi stosuje się pułapki feromonowe (fot. 2).







    FOT. 2. PUŁAPKA FEROMONOWA SYGNALIZUJĄCA OBECNOŚĆ PRZEZIERNIKA PORZECZKOWCA


    Wszystkie owoce sprzedawane są bezpośrednio w gospodarstwie. W tym roku W. Buła uważa, że ze sprzedażą porzeczki nie będzie problemów, a cena nie powinna spaść poniżej 2–2,5 złotych/kg. W gospodarstwie znajduje się również chłodnia na 120 ton owoców. Na 10 hektarach posadzone są śliwy (’Węgierka Dąbrowicka’, 'Węgierka Łowicka’, 'Węgierka Zwykła’, 'Empres’, 'Valor’) oraz na 2 hektarach wiśnie (Łutówka).

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułCORAZ WIĘCEJ CHORÓB ZAGRAŻA PELARGONIOM
    Następny artykułILE BĘDZIE WARZYW POLOWYCH?

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.