Uprawiane odmiany porzeczki czarnej to 'Ojebyn’ (30 ha) oraz 'Ben Lomond’ (12 ha). 'Ojebyn’ rośnie średnio silnie, jej pokrój zmienia się z wiekiem — od kulisto-wzniesionego u roślin młodych do rozłożystego u starszych. Jej największym mankamentem jest mała plenność w porównaniu z wieloma nowymi odmianami, na plantacji zbiera się około 4–5 ton/ha. Zaletą jest duża odporność na mączniaka agrestu, jest jednak bardzo podatna na opadzinę liści i rdzę wejmutkowo-porzeczkową. Krzewy 'Ben Lomonda’ rosną średnio silnie, mają pokrój wzniesiony i zwarty — cechy te ułatwiają zbiór kombajnowy. Odmiana plonuje regularnie, obficie, dając średnio 8–10 ton/ha, owoce nadają się do produkcji soków; jest również średnio podatna na wymienione wyżej choroby. Gospodarz jest z niej bardziej zadowolony niż z 'Ojebyna’. Porzeczkę czerwoną reprezentują: 'Jonkheer van Tets’ (2 ha), owoce tej odmiany łatwo uszkadzają się w czasie zbioru kombajnowego, 'Holenderska Czerwona’ (2 ha) oraz 'Rondom’. Ta ostatnia, zdaniem gospodarza, najlepiej z uprawianych przez niego odmian porzeczki czerwonej nadaje się do mechanicznego zbioru — dobrze się otrząsa, a odpowiednio gruba skórka ogranicza procent uszkodzonych owoców. Na roślinach tej odmiany można było zaobserwować tak zwaną chorobę Rondoma, która powoduje zniekształcenia blaszki liściowej, zanik krótkopędów i zmniejszenie plenności. Uszkodzenia krzewów w trakcie kombajnowego zbioru występują na plantacji tylko w kwaterach porzeczki czerwonej (fot. 1).
Spowodowane są najczęściej złymi parametrami roboczymi kombajnu w czasie zbioru (prędkością roboczą kombajnu, amplitudą palców otrząsających, częstotliwością drgań). Wzrost amplitudy i częstotliwości drgań zwiększają efektywność otrząsania owoców, powodując jednocześnie więcej uszkodzeń krzewów. Do zwalczania chwastów na plantacji jesienią zastosowano Kerb 500 SC w rzędach roślin. W tym roku przeprowadzono opryskiwanie w międzyrzędziach Roundupem 360 SL z Chwastoksem Extra 300 SL, wykonywano je belką z osłonami, aby uniknąć uszkodzenia krzewów. Zabieg ten ogranicza koszenie murawy w międzyrzędziach. W gospodarstwie W. Buły nie ma również większych problemów z chorobami. Przybyłym plantatorom sadownik zaprezentował nowoczesny opryskiwacz do ochrony plantacji jagodowych. Oprócz dokładnego opryskiwania roślin, pozwala zaoszczędzić wodę i środki chemiczne. Do ustalenia optymalnego terminu zabiegu przeciwko przeziernikowi porzeczkowcowi stosuje się pułapki feromonowe (fot. 2).
Wszystkie owoce sprzedawane są bezpośrednio w gospodarstwie. W tym roku W. Buła uważa, że ze sprzedażą porzeczki nie będzie problemów, a cena nie powinna spaść poniżej 2–2,5 złotych/kg. W gospodarstwie znajduje się również chłodnia na 120 ton owoców. Na 10 hektarach posadzone są śliwy (’Węgierka Dąbrowicka’, 'Węgierka Łowicka’, 'Węgierka Zwykła’, 'Empres’, 'Valor’) oraz na 2 hektarach wiśnie (Łutówka).