NAGRODZONE NOWOŚCI ODMIANOWE PLANTARIUM ’05

    W poprzednim numerze przedstawiłam wybrane nowe odmiany krzewów i bylin nagrodzone złotymi i srebrnymi metalami międzynarodowych targów szkółkarskich Plantarium '05 (czyt. też "Szkółkarstwo" 5 i 6/2005). Tym razem prezentuję kilka spośród pozostałych, wyróżnionych przez jury — specjalistów z holenderskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Boskoop — kreacji, które zgłoszono do tego konkursu.


    Brązowe medalistki



    Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Maria’.
    Odmiana wyselekcjonowana w szkółce Lucjana i Grzegorza Kurowskich. Zgłoszona do konkursu przez dwie holenderskie firmy (patrz też „Szkółkarstwo” 5/2004 i 5/2005). Nagrodzona za ładny żółty kolor liści i kontrastujące z nimi czerwone pędy, a także dobre prezentowanie się krzewów w pojemnikach. Odmiana 'Maria’ jest prawnie chroniona w całej Unii Europejskiej.


    Nachyłek (Coreopsis sp.) 'Creme Brulee’.
    Bylina, kolejna z czterech odmian zgłoszonych do konkursu przez firmę Blooms of Bressingham z USA. Została znaleziona w prywatnym ogrodzie Lois Woodhull na Long Island. Jurorzy docenili mocny kolor kwiatostanów tej odmiany (fot. 1), jej zwarty pokrój — polecana jest na rabatowe obwódki oraz do uprawy w pojemnikach tarasowych — i wartość handlową (chętnie kupowana pod wpływem impulsu). Do zalet nachyłka 'Creme Brulee’ należy też wytwarzanie przez niego kwiatostanów nie tylko w górnej części pędów, ale i w niższych partiach rośliny. Jest zgłoszony do prawnej ochrony1 w całej UE.



    Fot. 1. Coreopsis 'Creme Brulee


    Powojnik (Clematis sp.) 'Pink Delight’.
    Odmiana o różowych dzwonkowatych kwiatach (fot. 2), które licznie pojawiają się na roślinie od końca czerwca do końca września na pędach dorastających do wysokości 2,5 m. Wyhodowana przez Holendra Wima Snoeijera, a zgłoszona do konkursu przez szkółkę J. van Zoest B.V. z Boskoop, która ma wyłączne prawo do tej odmiany. Na rynku detalicznym oferowana jest z 2letnią gwarancją, m.in. ze względu na odporność na choroby. Została wyróżniona przez jury za atrakcyjne kwiaty, obfitość kwitnienia oraz dobre prezentowanie się roślin przygotowanych do sprzedaży. Odmiana prawnie chroniona w całej UE.



    Fot. 2. Clematis 'Pink Delight’


    Powojnik (Clematis sp.) 'Polonez’. Piąta z odmian zaprezentowanych przez polską szkółkę Clematis, wyhodowana przez jej współwłaściciela Szczepana Marczyńskiego (patrz też „Szkółkarstwo” 5/2005). Należy do grupy Viticella. Nagrodzona została za bardzo obfite kwitnienie i ciekawy winnoczerwony kolor kwiatów (fot. 3), zdobiących pnącze od czerwca do października, a także za doskonałe prezentowanie się roślin w postaci produktu handlowego.



    Fot. 3. Clematis 'Polonez’


    Serduszka (Dicentra sp.) 'Ivory Hearts’. Ta odmiana jest mieszańcem otrzymanym przez Japończyka Akirę Shiozaki w wyniku krzyżowania serduszki wspaniałej (D. eximia) i D. peregrina. Wyróżnia się m.in. zwartym pokrojem, dorasta do wysokości 30 cm, ma kwitnąć od połowy kwietnia do początków października. Jury doceniło atrakcyjne zestawienie niebieskozielonych liści z czysto białymi kwiatami (fot. 4), które lekko pachną. Odmiana ta została zgłoszona do konkursu nowości targów Plantarium ’05 przez holenderską firmę Compass Plants. Jest prawnie chroniona w całej UE.



    Fot. 4. Dicentra 'Ivory Hearts’


    Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei) 'Hoogi’ GOLDEN HARLEQUIN.
    Znaleziona jako sport odmiany 'Sunspot’ w holenderskiej szkółce G. Hoogenraad. Wyróżnia się lekko wyprostowanym pokrojem i pstrymi liśćmi — młode są zielone z żółtym środkiem, a starsze stają się nakrapiane (fot. 5). Jurorzy docenili przede wszystkim zalety tej rośliny jako produktu handlowego — typowego towaru kupowanego pod wpływem impulsu. Zgłoszona do prawnej ochrony1 w całej UE.



    Fot. 5. Euonymus fortunei 'Hoogi’ GOLDEN HARLEQUIN


    Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei) 'Waldbowli’ GOLDY.
    Odmiana o złotożółtych liściach (fot. 6), które późnym latem stają się jasnozielone, oraz o podobnie ubarwionych pędach. Znaleziona w holenderskiej szkółce Bolwijn. Liście mają być odporne na poparzenia słoneczne. Jury nagrodziło tę trzmielinę za kolor ulistnienia oraz atrakcyjny, zwarty pokrój. Zgłoszona do prawnej ochrony1 w całej UE.



    Fot. 6. Euonymus fortunei 'Waldbowli’ GOLDY


    Żurawka (Heuchera sp.) 'Frosted Violet Dream’ FROSTED VIOLET.
    Jest to odmiana wyhodowana w firmie The Primrose Path z USA, a oferowana w Europie przez holenderskie przedsiębiorstwo GootjesAllplant, które ma na naszym kontynencie wyłączność na rozmnażanie tej żurawki. Wyróżnia się licznymi fioletowymi liśćmi z aksamitnym refleksem (fot. 7). Ładnie kontrastują z nimi kremowe kwiatostany. Odmiana zgłoszona do prawnej ochrony1 w całej UE.



    Fot. 7. Heuchera 'Frosted Violet Dream’ FROSTED VIOLET


    1 a więc tymczasowo chroniona wyłącznym prawem do odmiany („licencjonowana”)

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułBIAŁORUSKIE OSIĄGNIĘCIA CZ. II
    Następny artykułJESZCZE NIE SAN FRANCISCO…

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.