NOWOŚCI ODMIANOWE TARGÓW PLANTARIUM, część II

    W pierwszej części przedstawiliśmy kilkanaście roślin wyróżnionych medalami ubiegłorocznego Plantarium oraz nagrodą dziennikarzy.
















    Prezentacje Szkółkarskiej Stacji Doświadczalnej z Boskoop
    Pokazała ona kilka nowości, wszystkie oryginalne.
    – Ognik (Pyracantha sp.) 'Firelight’ otrzymano w wyniku krzyżowania odmian 'Shawnee’ i 'Alexander’. Osobliwością tej nowości jest płożący pokrój (fot. 1). Inne charakterystyczne jej cechy to: pomarańczowe owoce (fot. 2), które nie są zjadane przez ptaki, ciemna barwa liści, z którymi wyraźnie kontrastują białe kwiaty (V–VI), mocne pędy i szybki wzrost, odporność na zarazę ogniową.







    Fot. 1. Pyracantha „Firelight’ ma pokrój płożący










    Fot. 2. Owoce ognika 'Firelight’


    – P i e r i s j a p o ń s k i (Pieris japonica) 'B o n f i r e’ to mieszaniec, którego rodzicami są odmiany 'White Pearl’ i 'Valley Rose’. Nowość ta ma wyprostowany pokrój, może dorastać do 80 cm wysokości i wytwarza sterczące do góry (!) kwiatostany. Pąki są czerwone (fot. 3), a kwiaty biało-różowe.







    Fot. 3. Pieris japonica 'Bonfire’


    – Różanecznik i (Rhododendron sp.) 'Centennial Gold’ i 'Millennium Gold’. Obie odmiany powstały w efekcie krzyżowania R. 'Goldkrone’ z R. yakushimanum i mają żółte kwiaty, które są efektowniejsze u 'Millennium Gold’ (fot. 4), ale mniej liczne i rozwijają się dopiero na początku czerwca (u 'Centennial Gold’ — w połowie maja). Krzewy tych nowości mają dorastać do 1 m wysokości. Ich liście są ciemne, skórzaste, o podwiniętych brzegach.







    Fot. 4. Różanacznik 'Millennium Gold’





    Inne odmiany
    – K r z e w u s z k a (Weigela sp.) 'Brigela’ to mutant pochodzący z francuskiej szkółki A. Briant. Ma zielono-żółte, niekiedy marmurkowate, liście (fot. 5). Pochodzi od odmiany 'Bristol Ruby’ i ma takie same, jak forma wyjściowa, ciemnoróżowe kwiaty.







    Fot. 5. Weigela 'Brigela’


    – 'Hegl a’ to odmiana bluszczu pospolitego (Hedera helix), o którą firma Rosbergen & Grootendorst z Boskoop poszerzyła ostatnio ofertę. Nowość ta wolno rośnie, ale jest odporna na mróz. Pochodzi z Danii i wywodzi się od formy znalezionej w kopenhaskim ogrodzie botanicznym, która następnie trafiła na warsztat hodowców stacji doświadczalnej w Arslev. 'Hegla’ ma skórzaste, ciemnozielone liście z jaśniejszymi nerwami (fot. 6). Polecana jest m.in. do uprawy w wiszących pojemnikach.







    Fot. 6. Hedera helix 'Hegla’


    – Holenderska szkółka Leenderheim pokazała — jeszcze bez nazwy odmianowej — k a r ł o w ą g r u s z ę, którą wyselekcjonowano z siewek o chińskim rodowodzie (nasiona pochodziły z Chin). Podczas Plantarium roślina zwracała uwagę dzięki małym, ozdobnym owocom (fot. 7). Według Henka Heerschapa z ww. szkółki, grusza ta ładnie kwitnie, jest zdrowa i powinna trafić na rynek, już jako odmiana, w 2002 roku.







    Fot. 7. Ozdobna grusza rodem z Chin


    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułCO ZMIENIŁA USTAWA?
    Następny artykułWARZYWA I OWOCE Z PIĘCIU KONTYNENTÓW

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.