PROGNOZY DLA SADOWNICTWA, cz. I

    Poniżej publikujemy pierwszą część prognoz wystąpienia ważniejszych gospodarczo chorób i szkodników sadów, opracowaną w Zakładzie Metod Prognozowania i Rejestracji Agrofagów Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu. Dalsze zamieścimy w następnym numerze "Hasła Ogrodniczego" — red.
























    Parch jabłoni – Venturia inaequalis
    Wystąpił w roku 2000 powszechnie na terenie całego kraju, w dość zróżnicowanym nasileniu. Pierwsze jego objawy na liściach obserwowano 25–27 kwietnia, natomiast masowe w III dekadzie maja. Porażenie owoców najwcześniej odnotowano w województwie podkarpackim (Rzeszów — lokalnie 20% porażonych owoców w dniach 22–24 V). Średnio w kraju porażone zostało 14,3% liści i 7% owoców, a więc znacznie mniej niż w roku 1999 (30,3% liści i 17,9% owoców) oraz w porównaniu z wartościami średniej wieloletniej (29,5% — liście, 20,7% — owoce). Zmniejszenie nasilenia choroby w stosunku do roku 1999 nastąpiło w sadach leżących na obszarze oddziałów terenowych w: Przemyślu — z 62,6% do 15,5% porażonych liści i z 31,2% do 6,7% owoców, Krośnie — z 66% do 40% liści i z 37% do 19% owoców, Rzeszowie — z 40% do 18% liści i z 20% do 10% owoców, Słupsku — z 64% do 19,3% liści i z 43% do 8,4% owoców, Gdańsku — z 40% do 25% liści i z 20% do 9% owoców, Częstochowie — z 52% do 21% liści i z 28% do 7% owoców, Lublinie — z 43% do 12,4% liści i z 20% do 4,5% owoców. Największe nasilenie parcha jabłoni na owocach w 2000 roku rejestrowano w województwach: dolnośląskim (Dzierżoniów — 21,3%, Lwówek Śl. — 16,6%), podkarpackim (Krosno — 19%), lubelskim (Zamość — 17%) i warmińsko-mazurskim (Elbląg — 15,3%). W bieżącym roku nasilenie parcha jabłoni będzie uzależnione od pogody, zwłaszcza wiosną (infekcje pierwotne grzyba). Deszczowy i ciepły maj stwarza dogodne warunki do infekcji, należy więc zwrócić uwagę na prawidłową ochronę jabłoni w optymalnych terminach, zwłaszcza w sadach położonych na południu i północy Polski.












    Kwieciak jabłonowiec – Anthonomus pomorum
    W ubiegłym roku zaczął opuszczać kryjówki zimowe i gromadzić się w koronach drzew na przełomie marca i kwietnia. Średnio w kraju uszkodził 8,8% pąków kwiatostanowych, o 0,4% mniej niż w roku 1999, a o 1% więcej od średniej wieloletniej. Największe szkody wyrządził w województwach: podkarpackim (Przemyśl — 27,3%, Krosno — 21% i Rzeszów — 11%), lubelskim (Zamość — 22%, Chełm — 15,8%), małopolskim (Tarnów — 22%), śląskim (Bielsko-Biała — 20,8% i Częstochowa — 11%), warmińsko-mazurskim (Elbląg — 14,5%). W bieżącym roku szkodliwość kwieciaka jabłkowca najprawdopodobniej utrzyma się na poziomie średniej wieloletniej, która wynosi 7,8% uszkodzonych pąków kwiatowych. W sprzyjających warunkach pogodowych szkodnik może być groźny w województwach: lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim, gdzie zimująca populacja jest liczniejsza.












    Owocnica jabłkowa – Hoplocampa testudinea
    W roku 2000 o jej pojawieniu się w sadach informowano w III dekadzie kwietnia. Średnio w kraju szkodliwość owocnicy zmalała nieznacznie (o 0,2%) w porównaniu z rokiem 1999 i wynosiła 4,9% uszkodzonych zawiązków. Większą liczebność szkodników odnotowano w województwach: podkarpackim (Przemyśl —12,8% uszkodzonych zawiązków), dolnośląskim (Wrocław — 12%), kujawsko-pomorskim (Włocławek — 11,1%), lubuskim (Gorzów Wlkp. — 9%). Najmniej uszkodzonych zawiązków, średnio mniej niż 4%, odnotowały województwa: warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, mazowieckie i małopolskie. W roku 2001 strefami większego zagrożenia będą województwa, w których szkodliwość owocnicy jabłkowej w roku 2000 była większa. Na terenach tych należy wiosną częściej kontrolować liczebności populacji szkodnika, zwłaszcza w okresie składania jaj.









    Mapki ilustrują średni stopień porażenia/uszkodzeń na terenie inspektoratów terenowych. W kółkach – średnie dla województw.

    Opracowanie: mgr L. Grendowicz, mgr M. Jakubowska

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułMIĘDZY USTAWĄ A ZDROWYM ROZSĄDKIEM
    Następny artykułMONITOROWANIE RYNKU ROLNEGO

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.