REGULATORY WZROSTU A JAKOSC OKULANTÓW JABŁONI 'SAMPION’ I 'JONICA’

    Jakość materiału szkółkarskiego jest podstawowym czynnikiem warunkującym wczesność wchodzenia drzew w okres owocowania i wielkość plonu. Do zakładania intensywnych sadów jabłoniowych poszukiwany jest odwirusowany materiał wyjściowy, o wysokich parametrach jakościowych, okulizowany na podkładkach słabo rosnących. Drzewka zdrowe, czyste odmianowo, o średnicy pnia powyżej 10 mm, dobrze rozkrzewione, z pierwszymi rozgałęzieniami na wysokości 60–70 cm, a w przypadku odmian o pokroju zwisłym, jak 'Jonagold', nawet na wysokości 80–90 cm, dają szanse uzyskania wczesnych i obfitych plonów.

    Inicjacja tworzenia się pędów syleptycznych



    Zdolność tworzenia się pędów syleptycznych zależy przede wszystkim od cech genetycznych odmiany i podkładki, a także od warunków glebowo-klimatycznych związanych z lokalizacją szkółki oraz przebiegiem pogody w okresie inicjowania i wyrastania młodych pędów. Najważniejszą przyczyną nierozgałęziania się okulantów jest silna dominacja wierzchołkowa pędu głównego. Jednym ze sposobów zniwelowania dominacji wierzchołkowej u okulantów jest zastosowanie środków chemicznych. Spośród regulatorów wzrostu obecnie wykorzystywane są: Arbolin 036 SL, Arbolin PA, Paturyl 100 SL i Promalin 3,6 SL. Na zachodzie Europy najbardziej rozpowszechniony preparat to Promalin, który daje bardzo dobre efekty produkcyjne, jest jednak bardzo drogi. Dlatego w Polsce prowadzone są prace nad zastąpieniem Promalinu przez inne środki. Wielu autorów uważa, że mieszanina GA3 i BA (Arbolin) stymuluje podobnie, jak mieszanina GA4+7 i BA (Promalin), tworzenie pędów bocznych u okulantów jabłoni w pierwszym roku ich rozwoju.


    W latach 2002–2003 na terenie Gospodarstwa Doświadczalnego Felin AR w Lublinie przeprowadzono badania, w których oceniano wpływ preparatów Arbolin 036 SL i Promalin 3,6 SL (nanoszonych w postaci pasty lanolinowej — fot. 1) na jakość okulantów odmian 'Sampion’ i 'Jonica’ okulizowanych na podkładkach 'M.9′ i 'M.26′.
    W drugim roku prowadzenia szkółki użyto bioregulatorów w pierwszych dniach lipca, gdy okulanty osiągnęły wysokość około 75 cm — smarowano 6 pąków na przewodniku. Pastę, którą nanoszono na pąki, sporządzono dzień przed smarowaniem, w stężeniu 2,20 ml Arbolinu na 100 g lanoliny (2,2%) oraz 2,20 ml i 3,75 ml Promalinu na 100 g lanoliny (2,2% i 3,75%).



    Fot. 1. Regulatory wzrostu w postaci pasty lanolinowej w pierwszych dniach lipca nanoszono na pąki boczne


    W całym okresie badań nie wykazano wpływu smarowania pąków pastą lanolinową z dodatkiem Arbolinu 036 SL i Promalinu 3,6 SL na wzrost okulantów badanych odmian. U drzewek odmiany 'Jonica’ na podkładkach 'M.9′ i 'M.26′, w kombinacjach z wykorzystaniem preparatów, średnica podkładek i okulantów była nieco większa, ale różnice między roślinami poddanymi zabiegom a kontrolą okazały się nieistotne. Wykazano, że największy wpływ na wysokość badanych drzewek miały właściwości genetyczne odmiany oraz warunki atmosferyczne, a zwłaszcza temperatura i opady w czasie wyrastania młodych pędów. W kolejnych sezonach wegetacyjnych silniejsze przyrosty na długość obserwowano w przypadku okulantów odmiany 'Jonica’ niż u 'Sampiona’ (tab. 1).


    Tabela 1. Wpływ preparatów stymulujących rozgałęzianie na wzrost okulantów jabłoni odmian 'Sampion’ i 'Jonica’


    Przedstawione wyniki dowiodły, że największy wpływ na liczbę pędów bocznych miała odmiana, rodzaj i dawka preparatu oraz warunki atmosferyczne w danym roku. W 2002 roku najwięcej pędów bocznych wyrosłych z pąków smarowanych pastą z regulatorami wzrostu miały drzewka w kombinacjach, w których zastosowano Promalin 3,6 SL w stężeniu 3,75%, a u odmiany 'Sampion’/’M.26′ — także w stężeniu 2,2%. Wykazano istotne różnice dla badanych odmian między wymienionymi wyżej kombinacjami a tymi, w których drzewka smarowano preparatem Arbolin 036 SL (tab. 2). W ostatnim roku najmniej pędów bocznych otrzymano u odmiany 'Sampion’. Liczba pędów bocznych u tej odmiany wahała się od 0,04 sztuki do 0,7 sztuki i nie różniła się istotnie między kombinacjami. Na drzewkach odmiany 'Jonica’ na podkładce 'M.9′ więcej pędów bocznych było w kombinacji, w której zastosowano Promalin 3,6 SL w stężeniu 3,75%, niż w kombinacji z Promalinem 3,6 SL w stęż. 2,2%. U odmiany 'Jonica’/’M.26′ w 2002 r. mniej pędów było w kombinacji, w której użyto Arbolinu 036 SL, niż w tej z Promalinem 3,6 SL.


    Tabela 2. Liczba pędów wyrastająca z 6 smarowanych pąków w latach 2002 i 2003.
    * średnie oznaczone tą samą literą nie różnią się istotnie pomiędzy sobą


    Wykazano także różnice skuteczności zabiegów stymulujących rozgałęzianie między latami badań. W 2003 roku niekorzystne warunki pogodowe bardzo silnie ograniczyły efektywność zabiegów zmniejszając liczbę pędów wyrastających z pąków smarowanych pastą lanolinową z obydwoma badanymi preparatami (fot. 2). U okulantów odmiany 'Jonica’ na 'M.26′ zaobserwowano odwrotną prawidłowość.



    Fot. 2. W 2003 roku niesprzyjające warunki atmosferyczne znacznie osłabiły działanie bioregulatorów — wrzesień 2003 r.


    W doświadczeniu obserwowano nie tylko wpływ preparatów na smarowane pąki, ale także na wzrost i rozwój całych drzewek. Wyniki przedstawione w tabeli 3 pokazują, że średnia liczba wszystkich pędów na drzewku wahała się od 3,1 sztuki do 9,3 sztuki. Okulanty badanych odmian w kombinacjach kontrolnych wytworzyły mniej pędów bocznych niż po zastosowaniu regulatorów wzrostu. Zaobserwowano, że dwukrotnie więcej pędów bocznych (fot. 3) wyrosło
    w kombinacjach z użyciem Promalinu 3,6 SL w stężeniu 3,75% niż w kontrolnych (fot. 4). Suma długości pędów i średnia długość jednego pędu zależały od odmiany (tab. 3). Drzewka odmiany 'Sampion’ miały mniejszą sumę długości pędów i mniejszą średnią długość pędu niż drzewka odmiany 'Jonica’ (fot. 5). U większości badanych odmian, na których stosowano Promalin 3,6 SL w wyższym stężeniu, otrzymano większą sumę przyrostów niż w pozostałych kombinacjach.



    Fot. 3. Okulant odmiany 'Sampion’ na 'M.9′ po zastosowaniu Promalinu
    3,6 SL (3,75%) — miesiąc po zabiegu



    Fot. 4. Okulant odmiany 'Sampion’
    na 'M.9′ niesmarowany bioregulatorami



    Tabela 3. Wpływ regulatorów wzrostu na rozgałęzianie się okulantów jabłoni odmian 'Sampion’ i 'Jonica’




    Fot. 5. Okulant odmiany 'Jonica’ na 'M.9′ po zastosowaniu Arbolinu 036 SL (2,2%) —
    2 tygodnie po zabiegu


    Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że jednorazowe zastosowanie w postaci pasty lanolinowej preparatów stymulujących rozgałęzianie w latach o niekorzystnych warunkach atmosferycznych (jak w 2003 r.) jest niewystarczające do uzyskania zadowalających szkółkarza efektów, zwłaszcza u słabiej się rozgałęziającej odmiany 'Sampion’.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułPOWODY ZAMIERANIA ROŚLIN PRZY AUTOSTRADACH
    Następny artykułŁĄCKIE JABŁKA PRODUKTEM REGIONALNYM?

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.