RYNKI HURTOWE – CIĄG DALSZY

  Do końca 1997 r. powołano w Polsce 32 spółki związane z organizacją rynków hurtowych produktów rolnych. Pod koniec sierpnia 2000 r. tylko 22 z nich prowadziły jeszcze działalność operacyjną. Do 2000 r. wsparcie kapitałowe (objęcie akcji przez agencje rządowe) w wysokości 48–100 tys. zł otrzymało 20 spółek. Zgodnie z "Rządowym programem budowy i rozwoju rynków hurtowych i Warszawskiej Giełdy Towarowej — I etap" określone kwoty pieniężne przekazano 4 rynkom hurtowym.

  5 czerwca Rada Ministrów zaakceptowała rządowy program II etapu budowy i rozwoju rynków hurtowych produktów rolnych. Ma on stworzyć warunki do uzyskania samodzielności finansowej przez spółki akcyjne, utworzone do budowy rynków. W planie przewidziano wsparcie finansowe (kapitałowe i pożyczki) ze środków agencji rządowych, przeznaczone na spłatę zobowiązań finansowych wynikających z zakończenia procesów inwestycyjnych i obsługi zaciągniętych na nie kredytów. Założono, że po uruchomieniu rynków hurtowych akcje należące do agencji rządowych będą odpłatnie zbywane producentom i grupom producentów rolnych. W projekcie wykluczono możliwość zbywania akcji przez agencje rządowe na rzecz podmiotów zagranicznych bądź z kapitałem zagranicznym. Warunkiem uzyskania pomocy będzie przedstawienie strategii rozwoju spółek wraz z koncepcją pozyskania środków finansowych również z innych źródeł (na przykład poprzez zbywanie zbędnego majątku). Za priorytet uznano udzielenie wsparcia kapitałowego ze środków publicznych (gwarantowanego przez skarb państwa) spółkom mającym zobowiązania wobec sektora bankowego, którym — ze względu na uwarunkowania zewnętrzne — grozi utrata płynności finansowej. W najbliższej przyszłości mogłoby to bowiem skutkować przejęciem przez skarb państwa obsługi zadłużenia tych spółek, a w konsekwencji narastaniem zobowiązań wobec skarbu państwa. Planowane wsparcie rynków hurtowych będzie ostateczne. Podmioty powinny planować swoją dalszą działalność na zasadzie samofinansowania i uwzględniając fundusze pozyskane w wyniku emisji akcji spółki, skierowanej do użytkowników rynku, z wyłączeniem agencji rządowych. W latach 2001 i 2002 ze środków publicznych wspomagane ma być 10 rynków hurtowych: – Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA, – Dolnośląskie Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego SA, – Lubelska Giełda Rolno-Ogrodnicza SA, – Łódzki Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA, – Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze SA, – Giełda Rolno-Towarowa SA w Białymstoku, – Małopolska Giełda Rolno-Towarowa SA w Rzeszowie, – Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Radomska Giełda Rolna SA w Radomiu, – Wałbrzyska Giełda Rolno-Spożywcza SA w Wałbrzychu, – Rolno-Przemysłowy Rynek Hurtowy „Giełda Hurtowa” SA w Legnicy. Przyjęto zasadę, że rynki hurtowe trwale nierokujące osiągnięcia pozytywnego wyniku finansowego, znajdujące się w niekorzystnej sytuacji (ze względu na brak współpracy lub pomocy władz samorządowych i lokalnych w kwestii porządkowania sytuacji rynkowej) mogą być utrzymane, jeśli zmienią sposób działania. Może być to na przykład wynajmowanie powierzchni wszystkim chętnym, bez względu na profil sprzedaży. Na podstawie informacji z Kancelarii Rady Ministrów, 5.05.2001.

  Related Posts

  None found

  Poprzedni artykułCORAZ WIĘCEJ CHORÓB ZAGRAŻA PELARGONIOM
  Następny artykułILE BĘDZIE WARZYW POLOWYCH?

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Wpisz treść komentarza
  Wpisz swoje imię

  ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.