SOSNY, cz. I – GATUNKI DWUIGIELNE

    Na świecie jest około 80 gatunków z rodzaju Pinus, z których w Europie występuje zaledwie kilka. Na naszym kontynencie największym zasięgiem wyróżnia się sosna pospolita (P. sylvestris). Oprócz niej w Europie rosną też sosny: limba (P. cembra), alepska (P. halepensis), bośniacka (P. leucodermis), górska (P. mugo), czarna (P. nigra), rumelijska (P. peuce), nadmorska (P. pinaster), pinia (P. pinea) i hakowata (P. uncinata). Na półkuli północnej drzewa te należą do najważniejszych gatunków lasotwóczych i mają duże znaczenie gospodarcze.

    Sosny to zimozielone, żywiczne drzewa, rzadziej krzewy (np. sosna górska). Większość drzew tego rodzaju dorasta do 30–40 m wysokości. Ich korony są w młodym wieku stożkowate, a gałęzie wyrastają w okółkach z pędu przewodniego. Kora młodych okazów jest popielata i gładka, starszych — głęboko spękana i łuszcząca się. Cechą charakterystyczną sosen jest także liczba igieł w pęczku. Z tego powodu wyróżnia się sosny dwu-, trzy- i pięcioigielne. Sosny mają najdłuższe igły spośród wszystkich roślin iglastych. Najdłuższymi igłami charakteryzują się gatunki pochodzące z Meksyku i południowej części Stanów Zjednoczonych. Igły, nieodpornej w Polsce na mróz, sosny błotnej (P. palustris) mogą osiągać nawet 40 cm długości. Gatunkiem o najokazalszych igłach, który można uprawiać w Polsce, jest sosna żółta (P. ponderosa). Sosny są drzewami jednopiennymi, o kwiatach rozdzielnopłciowych. Kwiaty męskie znajdują się u nasady młodych pędów, mają barwę żółtą lub różową i często stanowią dodatkową wartość dekoracyjną drzew (np. u sosny drobnokwiatowej — P. parviflora). Szyszkowate kwiaty żeńskie pojawiają się zazwyczaj na końcach pędów. Powstające z kwiatów szyszki mogą mieć różny kształt i wielkość, w zależności od gatunku osiągają od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Największe są u sosny Lamberta (P. lambertiana), która przemarza w Polsce. Zaletą sosen jest ich duża odporność na suszę oraz to, że wiele z nich może rosnąć na słabszych glebach. Wadą jest natomiast wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza. Dlatego mniej nadają się do wielkich miast i na tereny przemysłowe. W celach dekoracyjnych można uprawiać kilkadziesiąt taksonów, przeważnie o karłowym wzroście, barwnych igłach lub oryginalnym pokroju.

















    Fot. 1. Pinus banksiana




















    Fot. 2. P. leucodermis 'Compact Gem’










    Fot. 3. P. leucodermis 'Malinki’










    Fot. 4. P. leucodermis ’ Schmidtii’










    Fot. 5. P. nigra 'Hornibrookiana’










    Fot. 6. P. nigra 'Pierric Brgeon’










    Fot. 7. P. nigra 'Pyramidalis’










    * Według niektórych systematyków, nie istnieje zróżnicowanie na var. mughus i var. pumilia










    Fot. 8. P. densiflora 'Jane Kluis’










    Fot. 9. P. densiflora 'Oculus-draconis’










    Fot. 10. Pinus mugo 'Humpy’










    Fot. 11. P. mugo 'Mops’










    Fot. 12. P. mugo 'Winter Gold’




















    Fot. 13. P. uncinata 'Have’










    Fot. 14. P. sylvestris 'Fastigiata’










    Fot. 15. P. sylvestris 'Globosa Viridis’










    Fot. 16. P. sylvestris 'Hibernica’










    Fot. 17. P. sylvestris 'Watereri’










    Fot. 18. P. Thunbergii 'Aocha Matsu’


    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułZIELONE MIASTO
    Następny artykułW CIS-ie O JAKOŚCI WARZYW I OWOCÓW

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.