W sali konferencyjnej sanatorium "Oziero Puszcza" na przedmieściach Kijowa spotkali się 3 i 4 grudnia 2005 roku przyszli członkowie Związku Producentów Materiału Szkółkarskiego Ukrainy (Spiłka Wyrobnykiw Sadywnogo Matieriału Ukrainy). Prezesem tej organizacji — będącej na początku grudnia w trakcie rejestracji — jest Wołodimir Razumowskij. Podczas dwóch dni kilkadziesiąt osób (fot. 1) wysłuchało wykładów na temat technologii produkcji drzew i krzewów ozdobnych. Uczestnicy dyskutowali także o najważniejszych problemach branży. Jednym z tych ostatnich jest, między innymi, pomysł administracji państwowej, aby każda nowa odmiana sprowadzana na Ukrainę musiała być tam prawnie chroniona ("rejestrowana"). W projekcie tej ustawy nie sprecyzowano jednak, co według urzędników znaczy "nowa" odmiana. Z obecnego projektu wynika więc, że każdy, kto sprowadzi i będzie chciał produkować nieznaną jeszcze w tym kraju odmianę, będzie ją musiał chronić. Zarazem stanie się właścicielem praw do niej na Ukrainie i będzie mógł żądać opłat licencyjnych od innych producentów, którzy tę odmianę będą chcieli rozmnażać i wprowadzać do obrotu. W tej sprawie uczestnicy spotkania przyjęli uchwałę, którą postanowili przesłać do właściwych ukraińskich ministerstw. Domagają się w niej, aby projekt ustawy dokładnie sprecyzował, co jest nową odmianą.
Fot. 1. Uczestnicy szkółkarskiego spotkania w Kijowie
Zebrani wysłuchali też wykładów polskich prelegentów. O teoretycznej stronie rozmnażania drzew i krzewów ozdobnych opowiadał dr Andrzej Pacholczak z SGGW, który przedstawił ukraińskim producentom podstawowe zasady dotyczące sporządzania sadzonek oraz szczepienia i okulizacji roślin.
O praktycznych aspektach rozmnażania opowiadał natomiast zebranym Marcin Kryt (fot. 2) ze szkółki "M. M. Kryt Młody Materiał Szkółkarski". Po wykładzie prelegent odpowiedział na wiele szczegółowych pytań. W spotkaniu wzięło też udział kilku innych polskich szkółkarzy oraz firm z naszego kraju oferujących środki produkcji dla tej branży. Wszyscy zachęcali Ukraińców do ściślejszej współpracy z polskimi przedsiębiorstwami. Nie zabrakło także animatorów polskoukraińskiej współpracy (już wcześniej organizowali oni wspólne polsko- ukraińskie konferencje — "Szkółkarstwo" 3/2005) — Wasyla Dmitriwa oraz Stanisława Karskiego.
Fot. 2. Marcin Kryt przedstawił praktyczne aspekty rozmnażania drzew
i krzewów ozdobnych
W sali konferencyjnej sanatorium „Oziero Puszcza” na przedmieściach Kijowa spotkali się 3 i 4 grudnia 2005 roku przyszli członkowie Związku Producentów Materiału Szkółkarskiego Ukrainy (Spiłka Wyrobnykiw Sadywnogo Matieriału Ukrainy). Prezesem tej organizacji — będącej na początku grudnia w trakcie rejestracji — jest Wołodimir Razumowskij. Podczas dwóch dni kilkadziesiąt osób (fot. 1) wysłuchało wykładów na temat technologii produkcji drzew i krzewów ozdobnych. Uczestnicy dyskutowali także o najważniejszych problemach branży. Jednym z tych ostatnich jest, między innymi, pomysł administracji państwowej, aby każda nowa odmiana sprowadzana na Ukrainę musiała być tam prawnie chroniona („rejestrowana”). W projekcie tej ustawy nie sprecyzowano jednak, co według urzędników znaczy „nowa” odmiana. Z obecnego projektu wynika więc, że każdy, kto sprowadzi i będzie chciał produkować nieznaną jeszcze w tym kraju odmianę, będzie ją musiał chronić. Zarazem stanie się właścicielem praw do niej na Ukrainie i będzie mógł żądać opłat licencyjnych od innych producentów, którzy tę odmianę będą chcieli rozmnażać i wprowadzać do obrotu. W tej sprawie uczestnicy spotkania przyjęli uchwałę, którą postanowili przesłać do właściwych ukraińskich ministerstw. Domagają się w niej, aby projekt ustawy dokładnie sprecyzował, co jest nową odmianą.
Fot. 1. Uczestnicy szkółkarskiego spotkania w Kijowie
Zebrani wysłuchali też wykładów polskich prelegentów. O teoretycznej stronie rozmnażania drzew i krzewów ozdobnych opowiadał dr Andrzej Pacholczak z SGGW, który przedstawił ukraińskim producentom podstawowe zasady dotyczące sporządzania sadzonek oraz szczepienia i okulizacji roślin.
O praktycznych aspektach rozmnażania opowiadał natomiast zebranym Marcin Kryt (fot. 2) ze szkółki „M. M. Kryt Młody Materiał Szkółkarski”. Po wykładzie prelegent odpowiedział na wiele szczegółowych pytań. W spotkaniu wzięło też udział kilku innych polskich szkółkarzy oraz firm z naszego kraju oferujących środki produkcji dla tej branży. Wszyscy zachęcali Ukraińców do ściślejszej współpracy z polskimi przedsiębiorstwami. Nie zabrakło także animatorów polskoukraińskiej współpracy (już wcześniej organizowali oni wspólne polsko- ukraińskie konferencje — „Szkółkarstwo” 3/2005) — Wasyla Dmitriwa oraz Stanisława Karskiego.
Fot. 2. Marcin Kryt przedstawił praktyczne aspekty rozmnażania drzew
i krzewów ozdobnych