Maria i Wiesław Wnukowie zajmują się produkcją roślin ozdobnych od ponad 10 lat. Ich gospodarstwo zajmuje obecnie około 3,5 ha, a rocznie produkuje się w nim ponad 100 tysięcy roślin, z przewagą gatunków iglastych i wrzosowatych. Większość roślin rozmnażana jest przez sadzonki pędowe lub szczepienie, a tylko niektóre z siewu. Do tych ostatnich należą: świerk kłujący (Picea pungens), daglezja (Pseudotsuga menziesi), cypryśnik błotny (Taxodium distichum), sosna (Pinus sp.). Do niedawna rozmnażano z siewu także żywotnik zachodni (Thuja occidentalis). Spośród okazów otrzymanych w ten sposób W. Wnuk wyselekcjonował kilka typów wymienionych gatunków, interesujących ze względu na pokrój i barwę. Wiele z nich nie ma jeszcze nazw i wciąż są obserwowane. Niektóre trafiły natomiast do produkcji.
;Kosodr zewina; (Pinus mugo) 'B a l b i n k a’ uzyskana została jako przypadkowa siewka z nasion sprowadzonych z Austrii przez firmę Florpak. 10-letni okaz mateczny ma obecnie około 40 cm wysokości i 60 cm szerokości. Charakteryzuje się kulistym i dość luźny pokrojem oraz wzniesionymi pędami(fot. 1). Igły są ciemnozielone i dość krótkie (około 2 cm). Kosodrzewina ta — wśród odmian o tak krótkich igłach — wyróżnia się pokrojem i silniejszym wzrostem. Szczepienia przyjmują się dobrze, a rośliny mogą też być produkowane w formie niskopiennej.
![]() |
Świerk kłujący 'W a c e k’ otrzymano w 1995 roku z nasion importowanych z mateczników z Arizony (USA). Rośliny tej odmiany mają regularny kulisty pokrój. Siedmioletni okaz mateczny ma średnicę około 30 cm, ciemnostalowoniebieskie, krótkie (1–1,5 cm dł.), cienkie i niezbyt kłujące igły. Roczne przyrosty wynoszą około 3–4 cm długości. Świerk kłujący 'W i c e k’ wywodzi się z tej samej partii nasion, co 'Wacek’, rośnie jednak nieco silniej (roczne przyrosty mają długości do 5 cm), ale także ma regularnie kulisty pokrój. Igły 'Wicka’ są miękkie, krótkie i jaśniejsze. Obydwa świerki wyróżniają się pięknym, karłowym i regularnie kulistym pokrojem oraz dość miękkimi, krótkimi igłami (fot. 2). Powinny zostać rozpowszechnione na szerszą skalę, jako cenne rośliny do ogrodów przydomowych i działkowych. Próby ich rozmnażania z sadzonek zielnych nie powiodły się, toteż zimą przystąpiono do szczepienia tych odmian. Podkładką była siewka świerka kłującego. Na dziesięć zaszczepionych zrazów z każdej odmiany, przyjęło się i rośnie po osiem, ale próba była niezbyt liczna, toteż trudno wyciągnąć wnioski o procencie przyjęć szczepień 'Wacka’ i 'Wicka’.
![]() |
W szkółce znajdują się także trzy ciekawe typy żywotnika zachodniego, z których dwa uzyskano z siewu. Okaz mateczny, z którego pochodziły nasiona, rośnie w odosobnieniu w Nadleśnictwie Łask. Z ponad dwóch tysięcy 7-letnich siewek, 11 ma inny pokrój i barwę. Sześć z nich ma pokrój kulisty lub jajowatokulisty (wysokości około 60 cm przy szerokości 50 cm) oraz jasnozielonożółtą barwę łusek, co czyni je podobnymi do odmiany 'Globosa Lutea’. Pięć pozostałych siewek ma natomiast podobną barwę, ale pokrój kolumnowy (wysokości 150–160 cm), którym przypomina odmianę 'Wareana’. Trzeci typ żywotnika zachodniego jest najbardziej interesujący, a pochodzi z innej szkółki produkcyjnej. Do gospodarstwa sprowadzony został z większą partią „młodzieży” odmiany 'Aurescens’ i określić go można, jako „złoty Smaragd”(fot. 3).
![]() |