USZKODZENIA GRADOWE

    W lipcu nad gospodarstwem Alfreda Krupińskiego z Karniowa koło Krakowa przeszła burza gradowa, niszcząc przeznaczone do sprzedaży drzewka owocowe (około 120 tys. szt.). Grad był tak silny, że nie pozostawił ani jednej nieuszkodzonej rośliny.

    Szkółkarz do tej pory przed skutkami gradu zabezpieczał się zakładając poszczególne kwatery w różnych miejscach, w tym roku jednak to nie wystarczyło — pasmo gradowe było zbyt rozległe. Prawie cały materiał musiał zostać spalony, gdyż A. Krupiński nie chciał sobie pozwolić na to, aby drzewka z uszkodzeniami trafiły do sadowników. Najgorzej przedstawiała się sytuacja w kwaterach z wiśniami, czereśniami, brzoskwiniami oraz morelami, gdzie – pomimo natychmiastowego opryskiwania drzewek preparatami bakterio- i grzybobójczymi – na uszkodzonych pędach pojawiały się wycieki gumy, będące jednym z objawów raka bakteryjnego drzew owocowych (fot. 1).







    Fot. 1. Wycieki gumy sygnalizują obecność raka bakteryjnego


    Szkółkarz próbował natomiast uratować kilkanaście tysięcy zaokulizowanych podkładek. Tę część szkółki bezpośrednio po gradzie opryskiwano preparatami zawierającymi miedź, a następnie Syllitem 65 WP. Na podkładkach z ran poniżej miejsca okulizacji obcinano uszkodzoną korę (fot. 2), a następnie pokrywano uszkodzenia Tervanolem-E 01 PA, dzięki czemu rany szybko się zabliźniły. Zbyt głęboko uszkodzone podkładki miały być jednak eliminowane z dalszej produkcji.







    Fot. 2. Obcinanie kory z ran gradowych


    Gospodarstwo nie było ubezpieczone. Powodem tego, jak mówi właściciel, były niekorzystne warunki stawiane do tej pory przez firmy ubezpieczeniowe. Jednak tegoroczne, tak duże straty, zmuszą szkółkarza do skorzystania z tej formy zabezpieczenia mienia. Podkładki, na których głównie okulizuje się w tym gospodarstwie jabłonie, to 'M.9′, 'M.26′, 'MM 106′, 'P 14′, 'P 22′. Alfred Krupiński na tej ostatniej produkuje odmiany silnie rosnące z grupy 'Jonagolda’ oraz 'Golden Deliciousa’ — takie drzewka nadają się do gęstych nasadzeń. 'P 22′ jest bardzo giętka (w porównaniu z 'M.9′) i podatna na wiatr, który przyczynia się do jej obruszania w ziemi. Powoduje to uszkodzenie korzeni znajdujących się w wierzchniej warstwie gleby (fot. 3), dlatego w szkółce podkładka ta powinna być sadzona kilka centymetrów głębiej niż rosła w mateczniku. Należy również wcześnie przywiązywać ją do kijków bambusowych, najlepiej tuż po zaokulizowaniu podkładek. Podobnie należy postępować z drzewkami produkowanymi na 'P22′.







    Fot. 3. Obruszana ziemia wokół podkładki 'P 22′


    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułZIELONE MIASTO
    Następny artykułW CIS-ie O JAKOŚCI WARZYW I OWOCÓW

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.