Z PETUNII DO POMIDORA

    W japońskim Naukowym Instytucie Badań Agrobiologicznych z roślin petunii wyizolowano gen określony jako Pet SPL 3, odpowiadający za ich rozkrzewianie. Jego działanie polega na włączaniu i wyłączaniu całej grupy innych genów, decydujących o przebiegu tego procesu. Dalsze prace pozwolą stwierdzić, czy można będzie używać tego samego genu także do rozkrzewiania innych gatunków — pozwoliłoby to wyhodować, między innymi, rośliny ozdobne silniej rozrastające się i wytwarzające większą liczbę kwiatów. Mechanizm ten prawdopodobnie będzie można wykorzystywać również "odwrotnie" — na przykład u pomidorów do zapobiegania wytwarzaniu w ich przypadku zbędnych odrostów bocznych, osłabiających główny pęd.

    Na podstawie Flower TECH 1/98

    W japońskim Naukowym Instytucie Badań Agrobiologicznych z roślin petunii wyizolowano gen określony jako Pet SPL 3, odpowiadający za ich rozkrzewianie. Jego działanie polega na włączaniu i wyłączaniu całej grupy innych genów, decydujących o przebiegu tego procesu. Dalsze prace pozwolą stwierdzić, czy można będzie używać tego samego genu także do rozkrzewiania innych gatunków — pozwoliłoby to wyhodować, między innymi, rośliny ozdobne silniej rozrastające się i wytwarzające większą liczbę kwiatów. Mechanizm ten prawdopodobnie będzie można wykorzystywać również „odwrotnie” — na przykład u pomidorów do zapobiegania wytwarzaniu w ich przypadku zbędnych odrostów bocznych, osłabiających główny pęd.

    Na podstawie Flower TECH 1/98

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykuł70 LAT ŻYCIA, 50 LAT PRACY
    Następny artykułPRZYSZŁOŚCIOWY ŁAŃCUCH DYSTRYBUCJI

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.