Dobre efekty

Produkcja malin, głównie jesiennych, w rejonie Urzędowa i Kraśnika zajmuje powierzchnię ponad 500 ha. W gospodarstwie Sławomira Brzuska w Moniakach k. Urzędowa 12 sierpnia odbyło się plenerowe spotkanie zorganizowane przez firmę Everris/ICL Polska, podczas którego zaprezentowano efekty nawożenia kroplowego maliny jesiennej produktami tej firmy.

W gospodarstwie pokazowym standardowy program nawożenia był porównywany z programem zaproponowanym przez firmę Everris (zachowano takie same dawki NPK w sezonie). Do zabiegów plantator używa dostepnej na terenie plantacji twardej wody o pH 7,3, stąd jako nawóz podstawowy zastosowano tutaj Agrolution pHLow (specjalna formuła przy wodzie twardej), a uzupełnienie stanowił produkt Solinure GT. Nawozy Agrolution pHLow, obok bogatego składu makro- i mikroelementów, mają za zadanie obniżyć pH wody. Jest to bardzo ważne w dokarmianiu roślin, gdyż przy pH wody powyżej 6, makro- i mikroskładniki są przyswajane przez roślinę w niższym stopniu.

Takie zjawisko można było zaobserwować podczas lustracji plantacji. Rośliny dokarmiane programem standardowym były niższe, a ich pędy słabsze i bardziej wiotkie niż u roślin dokarmianych produktami marki Everris. Po zastosowaniu takich samych dawek azotu, fosforu i potasu, u roślin odżywionych nawozami Agrolution pHLow i Solinure GT plon owoców był wyższy, owoce były większe i lepiej wybarwione. Już po przeprowadzeniu pierwszych zbiorów gospodarz stwierdził, że plon z części plantacji nawożonej produktami Everris będzie zdecydowanie większy niż w kombinacji kontrolnej. S. Brzusek szacował zwyżkę plonu nawet na poziomie 40–50%, czyli na ok. 15 t/ha.

Podczas spotkania odbył się pokaz nowego produktu Select PeKacid, który Everris poleca do fertygacji roślin. Ma on bardzo silne działanie zakwaszające, co jest również wykorzystywane do obniżania odczynu roztworu środków ochrony roślin.  Jak twierdzili producenci zgromadzeni na spotkaniu, wysokie pH wody nie tylko stanowi ogromny problem związany z przyswajalnością składników pokarmowych z nawozów, lecz także obniża skuteczność zabiegów chemicznych, które są wykonywane na plantacji w okresie wegetacji. Często w celu zakwaszenia wody niektórzy plantatorzy stosują kwasek cytrynowy. Select PeKacid jest produktem zdecydowanie bardziej praktycznym, ponieważ oprócz błyskawicznego obniżenia pH wody, dostarcza roślinom sporej dawki fosforu (60%) i potasu (20%), a przy tym po jego zastosowaniu brak jest objawów fitotoksyczności na roślinach. Podczas spotkania przedstawiciel Everris zaprezentował także rozpuszczalność tego produktu: do wody o pH 8,38 dodano kilka gramów produktu PeKacid i w ciągu paru sekund pH wody obniżyło się do 6,2. 

Sławomir Brzusek, gospodarz spotkania

Jakość owoców z kombinacji, w której stosowano program nawożenia Everris

Agnieszka Bober, Everris Polska
Fot. M. Mynett

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKE zapowiada wsparcie dla rolników
Następny artykułHiszpania szuka nowych rynków dla owoców i warzyw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.