Jesteśmy malinowym potentatem

Malina 'Polana'
W 2012 r. zebraliśmy 127 tys. ton malin. Oznacza to, że Polska została największym na świecie producentem tych owoców – informuje "Puls Biznesu". Było to możliwe dzięki wyhodowaniu odmiany maliny, noszącej nazwę "Polana".

– Jest mniej kosztochłonna, owocuje od sierpnia do pierwszych przymrozków  i od kilku lat jest sadzona powszechnie, bo nadaje się na mrożonki wysokiej jakości – mówi o 'Polanie' Jan Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Jak dodaje, do wzrostu produkcji przyczyniły się też obowiązujące od 2007 r. unijne dopłaty do owoców miękkich w wysokości 400 euro za hektar. W efekcie kilkanaście tysięcy hektarów plantacji malin w latach 2004-06, rozrosło się w 2012 r. do 28 tys. – wylicza Świetlik. Dodatkowo maliny wciąż mają duży potencjał wzrostu produkcji. Mamy klimat i wiedzę – wymienia Świetlik, podkreślając, że jeśli wytwórcy tych owoców pójdą śladem producentów jabłek i zrzeszą się w duże grupy i organizacje, też mogą uzyskać znacznie wyższe ceny skupu, na które teraz narzekają.

Za: pap

Przeczytaj również: Fenomen polskich odmian maliny

Related Posts

None found

Poprzedni artykułTylko 3 stopnie o poranku
Następny artykułManewry brokułowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.